Americký ropný gigant Exxon Mobil na konci minulého týždňa začal vŕtanie v ruskej Arktíde a to napriek západným sankciám uvaleným na svojho ruského partnera Rosneft a ruský prezident uvítal tento model “spolupráce”.
Hoci americké sankcie napriek kríze na Ukrajine nie sú určené pre zastavenie spoločných projektov ruských a amerických firiem, ropná spoločnosť Rosneft sa stala cieľom sankcií pre financovaní v americkom dolári a bol jej zakázaný prístup k moderným technológiám.
Súvisiace: Armády sa pripravujú na roztopenie Arktídy
Vladimír Putin generálnemu riaditeľovi ropného gigantu – Rosnefť Igorovi Sechinovi a Glennovi Wallerovi, vedúcemu manažérovi spoločnosti ExxonMobil v Rusku na konferenčnom hovore zo Soči povedal: “Aktuálny obchodný úspech je poháňaný efektívnou medzinárodnou spoluprácou,” .
Putin ďalej povedal: “Podniky, vrátane ruských a zahraničných spoločností si dokonale uvedomujú, že aj cez niektoré aktuálne politické problémy, pragmatizmus a zdravý rozum víťazia a som rád, že to vidím.“
Exxon priniesla súpravy z Nórska, aby mohla vykonať prvý vrt v ruskom Sibíri (Karskom mori) a tento krok bude vnímaný, ako hlasovanie o dôvere v spoločnosť Rosneft, ktorú vedie blízky spojenec Putina – Igor Sechin, ktorý taktiež čelí sankciám z Washingtonu.
Putin ďalej poznamenal: “My samozrejme vítame tento prístup (spoluprácu) a z našej strany sú dvere otvorené pre jej ďalšie rozšírenie.”
“Som presvedčený, že spoločné projekty medzi firmami Rosneft, Exxon Mobil a ďalšími spoločnosťami budú prínosom pre naše národné hospodárstvo, čo prispeje k posilneniu celosvetovej energetickej situácií.”
Waller, ktorý hovoril po rusky povedal, že spoločnosť chce v Rusku pokračovať vo svojich činnostiach.
Ďalej povedal: “Naša spolupráca je dlhodobá,” … “Z tejto krajiny vidíme veľký prínos a sme na ňom pripravení pracovať, samozrejme s vaším súhlasom.”
Súvisiace: Ako investovať do posledne hranice ropy
Spojené štáty a Európska únia zaviedli sankcie, od zmrazenie aktív a zákazu udeľovania víz pre podnikateľov a úradníkov ktorí sú podľa nich blízko Putina, aby obmedzili prístup k západnému kapitálu pre štátne ruské banky.
Západné mocnosti uviedli, je Moskva hrá dôležitú úlohu v kríze na Ukrajine. Moskva reagovala tým, že vydala zákaz na dovoz potravín zo Spojených štátov, Európskej únie, Austrálie, Kanady a Nórska a premiér Dmitrij Medvedev pohrozil ďalšími protinávrhmi sankcií, v prípade, že Západ navýši jeho obmedzenia.
Zdroj: BusinessWeek
Facebook komentár