80_percentny_prepad_z_kryptomien_je_horsi_ako_krach_technologickej_bubliny

Veľký prepad z oblasti kryptomien z roku 2018 vyzerá stále väčší, dokonca je rozsiahlejší ako prasknutie bubliny v roku 2000.

Keďže virtuálne meny v priebehu tejto stredy narazili na nové minimá, index MVIS CryptoCompare Digital Assets 10 rozšíril svoj kolaps z januárových maxím až na hodnotu 80 percent. Tento prepad tak prekonal krach bubliny na hodnote 78 percent, ktorý dosiahol zo svojich maxím z roku 2000, technologický akciový index Nasdaq Composite Index.

80_percentny_prepad_z_kryptomien_je_horsi_ako_krach_technologickej_bubliny_graf

Podobne ako ich predchodcovia počas obdobia boomu internetových akcií – takmer pred dvadsiatimi rokmi, investori do oblasti kryptomien, ktorí sa spoliehajú na zdanlivo revolučnú technológiu, trpia bolestnej realite, a to najmä v mnohých sekundárnych kryptomenách, takzvaných alt-coinoch.

Neil Wilson, hlavný analytik trhov v Londýne pre forexovú platformu Markets.com, poznamenal: “Len to ukazuje, aká masívna bola špekulatívna bublina okolo kryptomien – a mnohí z nás sme ľudí pre tým naozaj varovali,” … “Je veľmi pravdepodobné, že víťaz berie všetky trhy – s najväčšou pravdepodobnosťou je ním aktuálne virtuálna mena Bitcoin.”

Stredajšie straty boli vedené krytomenou Ether, ktorá je druhou najväčšou virtuálnou menou sveta. V New Yorku klesala o 6 percent na 171,15 dolárov, pričom predĺžila tohto mesačný prepad na 40 percent. Cena Bitcoinu sa zmenila len minimálne, zatiaľ čo index MVIS CryptoCompare klesol o 3,8 percenta. Hodnota všetkých virtuálnych mien sledovaných cez stránku CoinMarketCap.com klesla na 187 miliárd dolárov, čo je desaťmesačné minimum.

Digitálne zlato

Mánia virtuálnej meny z roku 2017 – ktorá sa podieľala na nádeji, že Bitcoin sa stane “digitálnym zlatom” a že reťazce technológie blockchain zmenia odvetvia od financií po potraviny – rýchlo vzbudili obavy z nadmerného rastu, bezpečnostných nedostatkov, manipulácie s trhom, prísnejšej regulácie a pomalšieho, ako očakávaného prijatia zo strany Wall Streetu.

Optimisti pre oblasť kryptomien neprepúšťajú negatívne porovnania s érou technologickej bubliny tým, že poukazujú na zotavenie technologického indexu Nasdaq Composite na čerstvé maximá o 15 rokov neskôr a na enormný vplyv internetu na celú spoločnosť. Taktiež poznamenali, že Bitcoin sa odrazil od minulých prepadov, ktoré boli podobných rozsahov.

Ale aj keď sa vyjadrenia optimistov ukážu ako správne a kryptomeny nakoniec pretransformujú svet, tohtoročný odpredaj týchto aktív zdôraznil, že pokrok pravdepodobne nebude hladký.

Súvisiace:
Môžu kryptomeny nahradiť hotovosť?
Shiller varuje: “Alternatívne meny tu boli už aj v 19. storočí“

Jedným pozitívom prepadu v oblasti virtuálnych mien je fakt, že dôsledky pre globálnu ekonomiku budú pravdepodobne minimálne. Zatiaľ čo trh v januári stratil viac ako 640 miliárd dolárov, je to ďaleko od biliónov dolárov, ktoré boli vymazané z akcií indexu Nasdaq Composite po prasknutí technologickej bubliny.

Prepojenia sektoru kryptomien s tradičným finančným systémom sú aj naďalej slabé. To bolo sklamaním pre optimistov, ale jedná sa o pozitívne informácie pre všetkých ostatných v čase, keď digitálne aktíva klesajú.

Wilson z Markets.com ďalej poznamenal: “Pokiaľ nemôžete platiť dane v kryptomenách, je to len nezmyselný investičný nástroj,” … “Niektorí ľudia zarobia veľa peňazí, ale väčšina nie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár