Mozu_kryptomeny_nahradit_hotovost_top

Na začiatku boomu kryptomien sa zdalo, že Bitcoin bude neohrozeným lídrom. Až do začiatku tohto roka tvoril Bitcoin väčšinový podiel trhovej kapitalizácie, avšak odpoveďou na to v nasledujúcich týždňoch bol nárast kryptomien Ethereum, Ripple a mnohých ďalších, ktoré doháňali Bitcoin. Zatiaľ čo je Bitcoin stále na čele, rapídna zmena v odbore zapríčinila vznik debát, či sú kryptomeny naozaj menami. Niektorí predpovedajú, že môžu prísť ešte väčšie zmeny. Medzi nimi aj idea, že kryptomeny nahradia hotovosť úplne.

Možné výhody krypto budúcnosti

Správa portálu Futurism poukázala na možné dopady, keby kryptomeny v budúcnosti vytlačili fiatové meny. Jedným z najdôležitejších faktov je ten, že kryptomeny nie sú tak ľahko ovládateľné ako fiat meny najmä vďaka tomu, že sú založené na decentralizovanom systéme, ktorý je len veľmi ťažko regulovateľný. Navyše, kryptomeny viac podporujú koncept univerzálneho základného príjmu ako fiat meny. Niektoré programy už dokonca testovali koncept univerzálneho základného príjmu prostredníctvom kryptomien.

Navyše, kryptomeny by mohli pomôcť zbaviť sa sprostredkovateľov v každodenných transakciách. To by mohlo znížiť náklady pre podniky a pomôcť spotrebiteľom.

Možné obavy, v prípade, že kryptomeny nahradia hotovosť

Samozrejme, existuje mnoho výziev a obáv spojených s týmto scenárom. Ak kryptomeny predčia hotovosť, tradičné meny stratia hodnotu bez nároku na jej spätné získanie. Ak kryptomeny prevezmú celkový trh mien, bude musieť byť vybudovaná úplne nová infraštruktúra, ktorá by dovoľovala svetu adaptovať sa. Určite by existovali ťažkosti s prechodom, pretože hotovosť by sa mohla pomerne rýchlo stať nekompatibilnou a ľudia by tým stratili majetok. Zriadené finančné inštitúcie by sa pravdepodobne museli pokúšať zmeniť svoje spôsoby.

Je dôležité poznamenať, že už v rámci počiatočnej Bitcoin-mánie pomerne málo firiem ponúklo akceptovanie kryptomien, tento zoznam neustále klesá a vzbudzuje skepticizmus o používaní výmenného média.

Súvisiace:
Takmer polovica všetkých ICO neuspela a to je pozitívne
Pranie špinavých peňazí: Kryptomeny vs. fiat meny

Okrem vplyvu kryptomien na budúcnosť jednotlivých spotrebiteľov a finančné inštitúcie, by trpeli aj samotné vlády. Vládna kontrola nad centrálnymi menami je kľúčom k regulácii v mnohých ohľadoch a kryptomeny by fungovali s oveľa menším vládnym drobnohľadom. Vlády už napríklad nemôžu určiť, koľko peňazí je potrebné tlačiť v rámci odpovede na vonkajšie a vnútorné vlaky. Skôr by vznik nových mincí bol závislý od nezávislých ťažobných operácií.

Bez ohľadu na to, ako sa individuálni investori môžu cítiť ohľadom zmeny hotovosti na kryptomeny, tento proces je stále mimo kontroly. Samozrejme, s rozsiahlymi špekuláciami o tom, že odvetvie kryptomien je bublina, ktorá je predurčená na prasknutie, je tiež možné, že predpovede budúcnosti kryptomien môžu byť premrštené. Čo je pre investorov ťažké, je to, že rovnako ako v prípade všetkých záležitostí súvisiacich s kryptomenami, zmeny prebiehajú neuveriteľne rýchlo a ich predikovanie je vždy ťažké.

Preložil: Jakub Harman

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Guardian, Futurism

Facebook komentár