Samozrejme, americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 sa v poslednom čase nachádzali v predajnom režime. Ale straty sú oveľa horšie na miestach ako Čína a Argentína.
Americký akciový index Dow Jones Industrial Average a S&P 500 po náraze na historické maximá, na konci januára klesli len niečo málo cez 10%. Technologický index Nasdaq klesol o 9,7%, aj keď indexy v piatok zaznamenali malý odraz.
Výpredaj po celom svete pomohli spustiť obavy z rastúcej inflácie, úrokových sadzieb a výnosov dlhopisov v USA.
David Cheetham, ktorý je hlavným analytikom trhu v britskej maklérskej spoločnosti XTB poznamenal: “Napriek tomu, že nedávne poklesy v USA pritiahli väčšinu pozornosti, hlavným benchmarkom USA sa v porovnaní s niekoľkými ďalšími medzinárodnými indexmi (v nedávnych obchodných dňoch) skutočne darilo relatívne dobre.”
Najväčšie spoločnosti sveta – na rozvinutých aj rozvíjajúcich sa trhoch – z nedávnych trhových maxím dosiahnutých na konci januára stratili trhovú kapitalizáciu o hodnote 5,2 bilióna dolárov (podľa odhadov spoločnosti S&P Dow Jones Indices).
Súvisiace: Paulsen: “V roku 2018 je na akciovom trhu treba byť pripravený na korekciu”
Tu sú niektoré z trhov, ktorým sa počas tohto týždňa naozaj nedarilo:
Čína
Akciový index Shanghai Composite od začiatku januára kedy dosiahol dvojročné maximum, klesol o 14,6%. Hongkongský index Hang Seng za rovnaké obdobie odpísal 13%.
Niklas Hageback, ktorý je zakladateľ hedžového fondu v Hongkongu – Valkyria Kapital, uviedol, že podľa jeho odhadov bol index Hang Seng “ťažko prekúpeným”. V roku 2017 vzrástol o 36% a v januári dosiahol svoju najvyššiu úroveň.
Poznamenal: “Táto situácia bola od finančnej krízy zpred 10 rokov najväčším prekvapením,” … “Oprava nastala a akonáhle americký trh začal prejavovať slabosť, pokles bol rozsiahly, najmä v oblasti finančných trhov a nehnuteľností na pevnine.”
Index Shenzhen A-Share, ktorý sa dostal do globálneho akciového trhu v roku 2017, bol odpredávaným v najväčšej miere. Index od posledného vrcholu na konci januára klesol o 15,4%.
“Čínske domáce trhy počas týchto extrémnych výkyvov volatility vykazujú určitú koreláciu s inými trhmi z hľadiska sentimentu, avšak … stále predstavujú atraktívnu investičnú oblasť,” uviedol manažér portfólia spoločnosti East Capital – Francois Perrin. Taktiež uviedol, že v súčasnosti je vhodný čas na “začiatok lovu”, keďže niektoré akciové spoločnosti sa dajú považovať za lacné.
Argentína
Argentínsky index Merval klesol najviac zo všetkých globálnych indexov. Po tom, ako 1. februára dosiahol rekordné maximu odpísal až o 16%.
Index sa od začiatku roka 2017 zvýšil o 110% na svoj vrchol, dosiahnutý počas tohto mesiaca, takže nie je prekvapením, že tento hviezdný výkon padal spolu so zvyškom sveta.
Edward Glossop, ktorý je analytikom pre rozvíjajúce sa trhy v spoločnosti Capital Economics, povedal, že tento pokles by nemal byť mizivým, z pohľadu predchádzajúcej dlhodobej rally. Navrhol však, že pokles môže byť ešte zhoršený obavami z nedávnej politiky centrálnych bánk, súvisiacich s infláciou.
Japonsko
Japonský akciový index Nikkei bol počas tohto týždňa taktiež odpredávaný. Práve až od začiatku 90. rokov, sa mu koncom januára podarilo dosiahnuť najvyššiu úroveň, ale odvtedy odpísal už 12,6%.
Hageback poznamenal: “Na takomto trhu s takým množstvom likvidity je sektorová diverzifikácia a výber akcií takmer bezvýznamný a odpredaje majú tendenciu sa nachádzať medzi všetkými sektormi ako aj trhmi.”
Európa
Európske trhy taktiež počas tohto týždňa prepadali, niektoré však výrazne.
Konkrétne, nemecký index Dax 30 stratil 11,7%, potom ako na začiatku januára zasiahol rekordnú hodnotu. Švédsky akciový index Stockholm 30, z nedávneho vrcholu na začiatku novembra stratil až 11,5%.
Mnoho ďalších európskych indexov kleslo o zhruba 9% a 10%.
Súvisiace: Akciové trhy klesli v najhoršom dni od októbra 2008
Afrika
Indexu FTSE JSE All-Share z Johannesburgu, v Južnej Afrike sa v posledných dňoch taktiež nedarilo, keďže od začiatku januára, kedy dosiahol rekordné maximum stratil 11% svojej hodnoty.
Oliver Jones, ktorý je ekonómom spoločnosti Capital Economics uviedol: “Napriek tomu, že epicentrum predaja sa zdalo byť z ohľadom na vývoj v USA, nie je prekvapujúce, že juhoafrické akciové trhy ním boli takisto zasiahnuté.”
Taktiež povedal: “Z historického hľadiska sa akciám na rýchlo sa rozvíjajúcich trhoch vždy nedarí, keď americký akciový trh zaznamenáva korekciu, aj keď príčina korekcie má s týmto vývojom veľmi malú spojitosť alebo takmer žiadnu, čo odráža invetičné cykly po celom svete, ktoré sa takých prípadoch vzďaľujú od “rizikových” aktív.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár