Velke_podniky_Zavazujeme_sa_k_obmedzeniu_plastovych_odpadkov_2018

Viac ako 40 spoločností vrátane mien ako Coca-Cola, Nestle, Unilever a Procter & Gamble sa zaviazali znížiť množstvo plastov, ktoré vo Veľkej Británií používajú a vyhadzujú.

Skupina, ktorá zahŕňa veľké množstvo špičkových svetových spotrebiteľských značiek, súhlasila s obmedzením používania plastových obalov a splnením recyklačných cieľov do roku 2025, ako súčasť iniciatívy organizovanej environmentálnou skupinou Wrap.

Dohoda o plastoch v Británií žiada podniky o odstránenie nepotrebných plastových obalov na jedno použitie, do roku 2025. Tiež stanovuje cieľ pre zvýšenie podielu recyklovaných alebo kompostovaných plastových obalov na 70%, zo súčasného priemeru o 46%.

Súvisiace: Adidas za rok 2017 predala 1 milión tenisiek z odpadu oceánov

Podľa vyjadrenia skupiny Wrap, reťazce a značky, ktoré sa k iniciatíve podpísali, predstavujú 80% plastových obalov v britských supermarketoch.

Sebastian Munden, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Unilever v Írsku a Spojenom kráľovstve poznamenal: “Podniky ako Unilever môžu zohrávať dôležitú úlohu pri zaisťovaní toho, aby sa opätovne použilo alebo recyklovalo toľko plastov, ako aj inovácií pri hľadaní alternatívnych riešení.”

Coca-Cola uviedla, že hoci dohoda je pre Britániu jedinečnou, podobné ciele má aj na iných trhoch.

Skupina pre životné prostredie dúfa, že do dohody vstúpi viac spoločností a organizácií a že ich úsilie vyvolá podobné iniciatívy aj na iných trhoch sveta.

Plasty sa svojou nízkou cenou a širokou škálou možných použití stali jedným z najpopulárnejších materiálov sveta. Ich využitie sa za posledných 50 rokov zvýšilo 20-násobne a očakáva sa, že sa v nasledujúcich 20 rokoch opäť zdvojnásobí.

Dôsledky plastov boli v Británií podrobené prísnej kontrole, po vysielaní televízneho seriálu BBC s názvom Blue Planet II, ktorý sa zameral na devastujúci vplyv pre morský život.

Výskum ukazuje, že vo svetových oceánoch bude do roku 2050 viac plastov ako rýb.

V celosvetovom meradle sa na recykláciu využíva iba 14% plastov. Miera opätovného použitia je v porovnaní s inými materiálmi naozaj katastrofálna – recykluje sa 58% papiera a až 90% železa a ocele.

Európska únia požaduje, aby do roku 2030 boli vo všetkých členských štátoch zakázané mnohé plastové výrobky na jedno použitie, vrátane umelo-hmotných slámok.

Vláda v Británií zakázala malé plastové mikroguličky používané v kozmetických výrobkoch a zaviedla daň na plastové tašky. Takisto sa objavila myšlienka pre zákaz plastových slamiek a pri plastových fliašiach sa zaviedla schéma tzv. návratu vkladov.

Súvisiace: Spoločnosť premieňajúca 4 miliardy plastových fliaš do oblečenia

Wrap žiada spoločnosti o recykláciu a zber odpadov, ako aj zvyšovanie investícií do technológií, ktoré recyklovaným materiálom umožňujú vyhovieť vyšším štandardom kvality.

Niektoré investície už prichádzajú po tom, ako Čína počas minulého roka rozhodla o zákaze dovozu recyklovateľných materiálov nižšej kvality. Zákaz celosvetovému recyklačnému priemyslu spôsobil problémy, no núti ho prispôsobiť sa zmene.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár