Rusko pohrozilo uzavretím veľkého plynovodu do Nemecka a varovalo pred cenami ropy na hodnote 300 dolárov, ak Západ pristúpi k zákazu exportu jeho energetických komodít.
V prejave v štátnej televízii ruský vicepremiér Alexander Novak, uviedol: “Je úplne jasné, že odmietnutie ruskej ropy by v rámci celosvetového trhu viedlo ku katastrofálnym následkom.“
„Nárast cien by bol nepredvídateľný. Dosiahla by sa cena 300 dolárov za barel, ak nie viac.”
Novak tiež poukázal na minulo-mesačné rozhodnutie Nemecka zastaviť certifikáciu veľmi sporného plynovodu Nord Stream 2 a uviedol: „Máme plné právo prijať zodpovedajúce rozhodnutie a uvaliť embargo na čerpanie plynu cez plynovod Nord Stream 1.“
Novak ďalej poznamenal: “Zatiaľ takéto rozhodnutie neprijímame.” Ale vedia nás k tomu zatlačiť európski politici svojimi vyhláseniami a obvineniami voči Rusku.
Súvisiace: Použije Putin ropu a zemný plyn, ako odpoveď na sankcie Západu?
Jeho komentáre prichádzajú s ruským náporom na Ukrajinu už počas druhého týždňa bojov, pričom sa očakáva, že už aj tak rozsiahla humanitárna kríza sa bude zhoršovať, v čase kedy Kremeľ pokračuje vo svojej invázii.
OSN uviedla, že od začiatku ruskej invázie do krajiny z dňa 24. februára Ukrajinu opustilo 1,7 milióna utečencov, pričom ide o „najrýchlejšie rastúcu utečeneckú krízu v Európe od druhej svetovej vojny“.
USA zvažujú, či zavedú zákaz vývozu ropy a plynu z Ruska, ako jeden zo spôsobov ako potrestať vedúcich politických predstaviteľov v Moskve.
Zdá sa však, že Nemecko, Holandsko a Británia ustupujú od koordinovaného západného embarga na ruský vývoz energie.
Energetickí analytici varovali , že zákaz ruskej ropy a zemného plynu by mal seizmické dôsledky pre energetické trhy a svetovú ekonomiku.
Rusko je tretím najväčším svetovým producentom ropy za USA a Saudskou Arábiou a najväčším svetovým exportérom ropy, čo sa týka svetových trhov. Je tiež významným producentom a vývozcom zemného plynu.
Európska únia dostáva približne 40 % svojho plynu práve cez ruské plynovody, z ktorých viaceré vedú cez Ukrajinu.
Rusko: Sme na to pripravení
Novak ďalej poznamenal: „Európski politici musia úprimne varovať svojich občanov a spotrebiteľov, čo môžu očakávať.“
„Ak chcete odmietnuť dodávky energií z Ruska, pokračujte. Sme na to pripravení. Vieme, kam by sme objemy mohli presmerovať,“ dodal bez poskytnutia ďalších podrobností.
Ceny ropy v pondelok vyleteli na 14-ročné maximá, keď sa účastníci energetického trhu zamerali na perspektívu kompltených sankcií na ruský export energetických surovín.
Medzinárodné futures na ropu Brent v utorok ráno v Londýne vzrástli o 2,1 % na 125,75 dolárov za barel, zatiaľ čo americké futures na West Texas Intermediate sa nachádzali v zisku 2 % hodnote na 121,83 dolárov.
Európski politici sú pod obrovským tlakom, aby rýchlo ukončili svoju závislosť od ruských fosílnych palív, najmä keď krajiny dovážajúce energiu naďalej denne dopĺňajú vojnovú truhlicu prezidenta Vladimira Putina, práve výnosmi z predaja ropy a zemného plynu.
V skutočnosti sa príjmy z ruskej ropy a plynu sa považovali za zodpovedné pre približne 43 % federálneho rozpočtu Kremľa v rokoch 2011 až 2020, čo poukazuje na to, ako ústrednú úlohu zohrávajú fosílne palivá pre ruskú vládu.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval západných spojencov, aby uvalili „kompletné embargo“ na ruskú ropu a plyn, pričom prostredníctvom Twitteru uviedol, že „ich nákup teraz znamená, platenie za vraždy ukrajinských mužov, žien a detí“.
Americký minister zahraničia Antony Blinken v nedeľu pre stanicu NBC povedal, že administratíva prezidenta Joea Bidena „veľmi aktívne rokuje“ s európskymi vládami o zákaze dovozu ruskej ropy a zemného plynu.
Súvisiace:
Graf: Najdôležitejší partneri pre export ropy z Ruska
Nahnevaní zamestnanci dokov v Británií odmietajú vyložiť ruskú ropu
Západné sankcie uvalené na Rusko v súvislosti s inváziou boli doteraz starostlivo zostavené tak, aby sa vyhli priamemu zasiahnutiu exportu energetických surovín v krajine, hoci už existujú náznaky, že opatrenia neúmyselne nútia banky a obchodníkov, aby sa ruskej rope vyhýbali.
“Postup krok za krokom”
Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok odmietol výzvy na zákaz ruskej ropy a plynu s tým, že takýto krok by mohol ohroziť energetickú bezpečnosť Európy a dovoz energie z Ruska je mimoriadne dôležitý pre každodenný život občanov.
Z pondelkovej tlačovej konferencii britského premiéra Borisa Johnsona sa zdalo, že sa stotožňuje s nemeckým Scholzom a ustupuje od plánov na uvalenie ropného embarga voči Rusku.
Johnson poznamenal: „Nemôžete jednoducho zastaviť používanie ropy a plynu zo dňa na deň, dokonca ani z Ruska. To zjavne nie je niečo, čo môže urobiť každá krajina sveta.“
Holandský premiér Mark Rutte medzitým na tej istej tlačovej konferencii povedal, že zníženie dovozu ruskej ropy a plynu bude musieť byť „procesom krok za krokom“.
Rutte poznamenal: “Musíme sa postarať o to, aby sme odstránili našu závislosť od ruského plynu, od ruskej ropy, pričom v súčasnosti musíme uznať, že závislosť do určitej miery stále existuje.”
Európska únia sa v utorok chystá načrtnúť celý rad opatrení určených na zníženie závislosti bloku od ruského plynu.
Medzitým poprední svetoví klimatickí vedci v priebehu minulého týždňa predložili prelomovú správu, ktorá opätovne potvrdila naliehavú potrebu rýchlo vyradiť fosílne palivá, aby sa ľudstvo vyhlo najhorším dopadom klimatickej krízy.
Generálny tajomník OSN – António Guterres opísal správu Medzivládneho panelu pre zmenu klímy ohľadom skutočných dôsledkoch klimatickej núdze ako „atlas ľudského utrpenia“.
Guterres uviedol, že zistenia IPCC opäť objasňujú, že „fosílne palivá ľudstvo dusia“.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár