Elon Musk a jeho dôvody predaja akcií spoločnosti Tesla.

Elon Musk a jeho dôvody predaja akcií spoločnosti Tesla.

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk bude v nadchádzajúcich mesiacoch čeliť daňovým povinnostiam vo výške viac ako 15 miliárd dolárov za jeho akciové opcie, takže predaj akcií spoločnosti Tesla v tomto roku je pravdepodobný, aj bez ohľadu na výsledky hlasovania na sociálnej sieti Twitter.

Musk sa cez víkend začal pýtať svojich 62,7 milióna sledovateľov na Twitteri, či by mal predať 10 % svojich akcií v automobilke Tesla. Na Twitteri napísal: „V poslednej dobe veľkú časť majetku zarobil z nerealizovaných ziskov, ktoré môžu byť prostriedkom na vyhýbanie sa plateniu daní, preto navrhujem predať 10 % svojich akcií Tesly.“

Súvisiace: Automobilka Tesla aktuálne s hodnotu viac ako $1 bilión

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla povedal, že „bude dodržiavať výsledky tohto prieskumu, nech už dopadne akokoľvek“. Výsledky boli 58 % v prospech predaja a 42 % proti, čo naznačuje, že akcie odpredá.

Bez ohľadu na výsledky prieskumu by Musk tento štvrťrok pravdepodobne začal predávať milióny akcií. Dôvod: hroziaci daňový účet vo výške viac ako 15 miliárd dolárov.

Musk získal opcie v roku 2012, ako súčasť kompenzačného plánu. Keďže nepoberá plat ani peňažné bonusy, jeho bohatstvo pochádza z ocenení akcií a ziskov z ceny akcií spoločnosti Tesla. Cena za rok 2012 bola za 22,8 milióna akcií s realizačnou cenou 6,24 dolárov za akciu. Akcie Tesly v piatok uzavreli na úrovni 1 222,09 dolárov, čo znamená, že jeho zisk z akcií predstavuje necelých 28 miliárd dolárov.

Spoločnosť tiež nedávno zverejnila, že Musk získal pôžičky pomocou svojich akcií ako kolaterálu a práve predajom môže Musk chcieť splatiť niektoré z týchto tzv. úverových záväzkov.

Ako poznamenala spoločnosť Tesla, v aktualizácií svojich výsledkov za tretí štvrťrok tohto roku u Komisie pre cenné papiere a burzu: „Ak by cena našich kmeňových akcií podstatne klesla, môže byť pán Musk jednou alebo viacerými bankovými inštitúciami prinútený predať akcie spoločnosti. Jedná sa o kmeňové akcie automobilky Tesla, slúžiace pre uspokojenie svojich úverových záväzkov, ak tak nemohol urobiť inými prostriedkami. Akýkoľvek takýto predaj by mohol spôsobiť ďalší pokles ceny našich kmeňových akcií.“

Opcie vypršia v auguste budúceho roka. Aby by ich však Musk mohol uplatniť, musí zo zisku zaplatiť daň z príjmu. Keďže opcie sú zdaňované ako zamestnanecká výhoda alebo kompenzácia, budú zdanené na najvyšších úrovniach bežného príjmu, alebo 37 % plus 3,8 % čistá daň z investícií. Bude tiež musieť zaplatiť najvyššiu daňovú sadzbu v Kalifornii – 13,3%, pretože opcie boli udelené a väčšinou zarobil v období, kedy bol daňovým rezidentom Kalifornie.

Dohromady bude štátna a federálna daňová sadzba na úrovni 54,1 %. Takže celková daň z jeho opcií by pri súčasnej cene bola vo výške 15 miliárd dolárov.

Musk nepotvrdil výšku daňového výmeru. Na sociálnej sieti Twitter však napísal: „Všimnite si, že odnikiaľ nepoberám peňažný plat ani bonusy. Mám len akcie, takže jediný spôsob, ako môžem osobne platiť dane, je vykonať odpredaj akcií.“

Keďže generálni riaditelia majú obmedzené možnosti pri predaji akcií a Musk pravdepodobne chcel rozložiť predaj aspoň na dva štvrťroky, analytici a daňoví experti ďalej očakávali, že Musk začne vykonávať odpredaj v štvrtom štvrťroku 2021.

Na vystúpení na konferencii Code v septembri Musk povedal: „Mám veľký objem opcií, ktoré vypršia začiatkom budúceho roka, takže… rozsiahlu časť opcií predám v 4. štvrťroku – pretože musím, inak vypršia.“

Súvisiace: Elon Musk by sa mohol so SpaceX stať prvým bilionárom sveta

Musk by si samozrejme mohol taktiež požičať viac, oproti svojim akciám spoločnosti Tesla, ktorých celková suma presahuje 200 miliárd dolárov. Napriek tomu, veriteľom už prisľúbil 92 miliónov akcií, na pôžičku udelenú v hotovosti. Keď sa ho na konferencii Code pýtali na pôžičky voči takýmto nestálym akciám, povedal: „Akcie nie vždy rastú, ale aj klesajú.“

Musk neustále zhromažďuje opcie nad rámec tých, ktoré mu poskytla spoločnosť Tesla v roku 2012. V marci 2018 mu predstavenstvo spoločnosti Tesla udelilo bezprecedentné ocenenie „CEO Performance Award“ pozostávajúce zo 101,3 milióna akciových opcií (upravených o rozdelenie akcií 5 za 1 v roku 2020) v 12 tranžiach, založených na dosiahnutí významných míľnikov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár