Elon Musk,

Elon Musk,

Na konci mája spoločnosť Tesla udelila generálnemu riaditeľovi Elon Musk akciové opcie v aktuálnej hodnote 1,8 miliardy dolárov. V súčasnosti sa tak udeje opäť – druhýkrát za dva mesiace.

Platba spoločnosti Muskovi, ktorú akcionári spoločnosti Tesla schválili v roku 2018, nastáva po tom kedy mu firma nevypláca žiadne mzdy ani peňažné bonusy. Namiesto toho stanovili plán, ktorý by mu nakoniec mohol poskytnúť 20,3 milióna akciových opcií v priebehu 10 rokov, v 12 rovnakých blokoch s 1,7 miliónom opcií, pokiaľ spoločnosť dosiahne celý rad operačných výsledkov a cieľov v oblasti trhovej hodnoty.

Tento balík by z neho nakoniec mohol urobiť najbohatšieho človeka na svete.

S nárastom akcií automobilky o viac ako 500% za posledných 12 mesiacov sa Musk kvalifikoval do prvého bloku opcií 28. mája, keď spoločnosť dosiahla v posledných šiestich mesiacoch priemernú trhovú hodnotu 100 miliárd dolárov. Tieto opcie boli v tom čase odhadované na 770 miliónov dolárov a to po zohľadnení ceny akcií spoločnosti Tesla a nákladov na uplatnenie každej možnosti opcií vo výške 350,02 dolárov.

Súvisiace: Tesla sa stala jednou z 25 najcennejších spoločností USA

Musk sa mal kvalifikovať na ďalšiu sériu akcií, keď Tesla bude mať šesťmesačný priemer v hodnote 150 miliárd dolárov.

Cena akcií spoločnosti neustále stúpala a od získania predchádzajúcich opcií Musk dosiahol rast firmy o viac ako 70%. To dáva spoločnosti aktuálnu trhovú hodnotu 258,6 miliárd dolárov a šesťmesačný priemer na úrovni 138,6 miliárd dolárov.

Táto nová trhová kapitalizácia spoločnosti je bližšie k ďalšiemu cieľu, ako by sa mohlo zdať. Aby akcie spoločnosti Tesla dosiahli šesťmesačný priemer 150 miliárd dolárov, musia zostať na tejto úrovni už len počas ďalších dvoch týždňoch.

Súčasná trhová hodnota urobila zo spoločnosti najcennejšiu automobilku na svete, čím na druhú priečku odsunula automobilku Toyota, ktorá má hodnotu približne 200 miliárd dolárov. V skutočnosti má Tesla v súčasnosti väčšiu kapitalizáciu ako tretí najcennejší výrobca automobilov – Volkswagen, General Motors, Ford, Fiat Chrysler a Honda.

Musk ešte musí uplatniť svoje opcie. To nie je nezvyčajné – vedúci pracovníci to spravidla robia až potom, čo vypršia, alebo keď ich chcú predať. V tomto bode je preto hodnota opcií hypotetickejšia ako skutočná.

Musk aktuálne vlastní 20,8% spoločnosti Tesla, alebo 38,7 milióna akcií.

Súvisiace: Akcie Tesla od svojho debutu pred 10 rokmi vzrástli o viac ako 4000%

Avšak pred nimi môžu byť ešte rozsiahlejšie výplaty. Aby sa Musk mohol dostať do tretieho bloku akciových opcií, musí si Tesla udržiavať trhovú hodnotu nad úrovňou 200 miliárd dolárov v priebehu šiestich mesiacov a dosiahnuť ďalšiu sériu operačných cieľov v priebehu štyroch po sebe nasledujúcich štvrťrokov – buď príjmy presahujúce 30 miliárd dolárov, alebo zisk pred úrokmi, daňami a odpismi vo výške 3 miliárd dolárov.

Tesla vo svojom celoročnom finančnom podaní vo februári uviedla, že je pravdepodobné, že tieto finančné ciele dosiahne, hoci pandémia Covid-19 dočasne zastavila výrobu a predaje obmedzila.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár