Apple_v_tichosti_kupila_dalsi_startup_pre_novy_produkt

Spoločnosť Apple získala startup, zameraný na výrobu šošoviek pre okuliare rozšírenej reality. Spoločnosť v priebehu minulého týždňa tento krok potvrdila, čo signalizuje, že firma Apple má ambície vytvoriť nositeľné zariadenie, ktoré by premietalo digitálne informácie do reálneho sveta.

Apple potvrdila, že získala spoločnosť Akonia Holographics v meste Longmonte, v štáte Colorado. Výrobca iPhonov vo vyhlásení uviedol: “Spoločnosť Apple kupuje menšie spoločnosti z času na čas a vo všeobecnosti neposkytujeme informácie o našich zámeroch alebo plánoch.”

V spoločnosti Akonia sme nevedeli získať kontakt na niekoho kto by sa k tomu vedel vyjadriť.

Spoločnosť bola založená v roku 2012 skupinou holografických vedcov a pôvodne sa zamerala na ukladanie holografických dát pred tým, ako presunula svoje úsilie na vytváranie displejov pre okuliare s rozšírenou realitou.

Súvisiace: App Store spoločnosti Apple zarobila najmenej $40 miliárd

V rozšírenej realite sa digitálne informácie prekrývajú s reálnym svetov ako v populárnej hre Pokémon Go. Mobilné telefóny používajú svoj kamerový systém na to, aby tak vykonali na obrazovke telefónu, ale hlavné technologické firmy sa snažia o vytvorenie okuliarov, ktoré budú zobrazovať digitálne informácie na priezračných šošovkách.

Spoločnosť Akonia uviedla, že jej technológia zobrazovania umožňuje “tenké, priehľadné inteligentné sklenené šošovky, ktoré zobrazujú živé, plnofarebné a širokouhlý obraz z pohľadu.” Spoločnosť má podľa svojich internetových stránok portfólio viac ako 200 patentov týkajúcich sa holografických systémov a materiálov.

Spoločnosť Akonia tiež uviedla, že v roku 2012 získala finančné prostriedky vo výške 11,6 miliónov a snažila sa o získanie dodatočných finančných prostriedkov. Nebolo jasné, či sa takéto financovanie uskutočnilo alebo kto bol súčasťou tohto kola financovania.

Kúpna cena a dátum akvizície sa nedajú určiť, hoci jeden manažér v odvetví rozšírenej reality uviedol, že tím Akonia sa za posledných šesť mesiacov stal “naozaj tajomným”, čo naznačuje, že dohoda mohla byť uskutočnená v prvej polovici roka 2018.

Spoločnosť Apple už v minulosti realizovala nákup menších spoločností, ktorých technológie sa v jej firemných produktoch objavili až o niekoľko rokov neskôr. V roku 2013 spoločnosť Apple získala malú izraelskú firmu s názvom PrimeSense, ktorá vytvorila trojrozmerné senzory. Zariadenie iPhone X, ktoré bolo predstavené v minulom roku, používa podobné snímače na ovládanie funkcií rozpoznávania tvárí.

Agentúra Bloomberg v priebehu minulého roka uviedla, že spoločnosť Apple vyvíja okuliare s rozšírenou realitou, ktoré by mohli byť dodávané už v roku 2020. Spoločnosť Apple odmietla komentovať svoje plány alebo produkty.

Tento technologický gigant však v priebehu minulého roka spustil využitie aplikácií rozšírenej reality pre svoje telefóny iPhone a iPad a generálny riaditeľ Tim Cook označil služby rozšírenej reality za “veľkú a rozsiahlu oblasť” s vývojom technológií.

Cook o oblasti rozšírenej reality, počas konferenčného hovore s investormi v priebehu minulého roka uviedol: “Toto je jedna z tých obrovských vecí, na ktoré sa pozeráme a obdivujeme jej začiatok.”

Súvisiace: Ako stavebná firma ušetrí takmer $ 2 milióny ročne pomocou iPadov

Akvizícia spoločnosti Akonia je prvou jasnou indikáciou, ako môže spoločnosť Apple vyriešiť jeden z najväčších problémov v oblasti hardvéru rozšírenej reality: Vytvára krištáľovo čisté a tenké optické displeje ako aj dostatočne ľahké na to, aby sa zmestili do okuliarov podobných na každodenné použitie, s dostatočne jasným obrazom na vonkajšie použitie a vhodné na hromadnú výrobu za relatívne nízku cenu.

Medzi hlavné produkty rozšírenej reality, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú na trhu, napríklad patrí produkt od spoločnosti Microsoft – HoloLens a startup Magic Leap ponúka produkt Magic Leap One, ktorý využíva aj tmavé šošovky a sú určené na vnútorné použitie. Oba sú určené aj pre vývojárov softvéru, ktoré túto testujú technológiu a stoja niekoľko tisíc dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDnet, Reuters

Facebook komentár