Nissan_prepusti_12_zamestnancov_ked_zisk_prepadol_o_99%_top

Automobilka Nissan minulý štvrťrok varovala, že sa nachádza na „skalnom dne“. Aktuálne je však ešte jasnejšie, že jej problémy v dohľadnej dobe neskončia.

Druhý najväčší japonský výrobca automobilov vo štvrtok uviedol, že v prvom štvrťroku fiškálneho roka zisky boli takmer úplne vyhľadené. Prevádzkový zisk v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol o 99%.

Medzitým príjmy v medziročnom porovnaní klesli takmer o 13%.

Nissan uviedla, že zo svojej pracovnej sily po celom svete pristúpi k prepusteniu približne 12 500 zamestnancov. To je viac ako dvojnásobok toho, čo firma údajne očakávala v máji.

Spoločnosť dodala, že do konca fiškálneho roka 2022 zníži svoj sortiment modelov najmenej o 10%.

Generálny riaditeľ Hiroto Saikawa, počas štvrtkovej prezentácie výsledkov uviedol: „Jedná sa o hrubý popis, ale stratové zámorské aktivity sú hlavnými cieľmi.“ Tiež odhalil, že spoločnosť už pozastavila výrobné linky v Indonézii a Španielsku.

Saikawa odmietol určiť ďalšie miesta, ktoré budú škrtmi ovplyvnené. Automobilka Nissan začiatkom tohto roka ukončila výrobu dvoch luxusných vozidiel v Spojenom kráľovstve, čím dala ďalší úder odvetviu, ktoré bolo zasiahnuté slabými predajmi a obavami z Brexitu.

Nissan, rovnako ako aj iní výrobcovia automobilov, čelí vážnym výzvam. Stagnujúca globálna ekonomika zasahuje predaje a obchodná vojna medzi USA a Čínou je stále veľkým rizikom pre výrobcov. Priemysel tiež narušili nové emisné normy, ktoré sú čiastočne spôsobené klimatickou krízou.

Súvisiace: 
Elektrické automobily by mohli v Nemecku ohroziť 100 000 pracovných miest
Elektromobily by mohli zničiť milióny automobilových pracovných miest

Nissan však tiež čelí vlastným problémom. V Spojených štátoch a Európe prichádza o podiel na trhu. Napríklad vrámci prvého štvrťroku v Spojených štátoch predala 351 000 automobilov, čím získala 7,9% trhu. O rok skôr jej podiel dosahoval úroveň 8,1%.

Predaj automobilky Nissan v Európe vrátane Ruska, v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol o viac ako 16%.

Spoločnosť sa tiež snaží vymaniť z vplyvu minulo-ročného dramatického zatknutia bývalého predsedu Carlosa Ghosna, ktorého právne problémy v Tokiu ešte zďaleka nekončia.

Aj keď obvinenia popieral, Ghosnove obvinenia značne zaťažili spojenectvo, ktoré vytvoril medzi značkami Nissan, Renault a Mitsubishi Motors. Všetky tri spoločnosti obnovili svoj záväzok k partnerstvu, ale napätie sa nevytratilo.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár