BIS_varuje_Bitcoin_by_mohol_zastavit_internet_2018

Nevsádzajte na to, že Bitcoin mohol nahradiť americký dolár alebo iné tradičné meny ako bežné peniaze.

To je jedno z vyjadrení novej správy od organizácie, ktorá zastupuje desiatky svetových centrálnych bánk.

V Švajčiarsku založená Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) uviedla, že “intenzívny záujem” o bitcoin a iné kryptomeny ju podnietili k tomu, aby vyzerala “veľmi populárne”, keďže sa ráta z rosziahlym použitím, čo by skutočne mohlo prispieť k hospodárstvu.

Súvisiace: Spoluzakladateľ Apple chce, aby sa Bitcoin stal internetovou menou sveta

Autori správy boli vraj nezaujatí avšak podrobne opísali celý rad problémov so snahou o prijatie kryptomien ako široko používanej formy peňazí.

Správa, ktorá bola uverejnená v nedeľu taktiež uviedla, že zahŕňajú nebezpečenstvo, že práve spracovanie všetkých platieb “môže viesť k zastaveniu internetu.”

Veľkou časťou príťažlivosti mnohých kryptomien voči ich podporovateľom je skutočnosť, že sú decentralizovaní a nie sú viazané na žiadnu centrálnu banku, akou je napríklad Federálny rezervný systém USA. Záznamy o transakciách sú vedené v tzv. digitálnej knihe.

Ale pretože každá transakcia je zapísanou do digitálnej knihy, správa poznamenáva, že pomocou využitia kryptomien ako bitcoin u maloobchodných transakcií po celom svete by rýchlo navýšili rozsah tejto knihy nad kapacitu počítačových serverov určených pre ukladanie. Aby sa udržal krok s overením prichádzajúcich platieb, boli by potrebné superpočítače a obrovské množstvo údajov, ktoré sa vymieňajú medzi užívateľmi, čo by nakoniec prinieslo internet na kolená.

Odborníci predtým varovali pred obrovskými energetickými nárokmi, ktoré by mohli ohroziť jeho funkcionalitu v prípade, že sa jeho využitie výrazne rozšírilo.

Banka pre medzinárodné zúčtovanie poukázala na ďalšie obavy týkajúce sa používania kryptomien ako bežných peňazí, vrátane volatility ich cien. Cena meny Bitcoin na konci minulého roka vzrástla na približne 19 000 dolárov, ale odvtedy klesla pod 7 000 dolárov.

Každá transakcia typu bitcoin tiež od používateľov aby zaplatili poplatok za priradenie do digitálnej knihy. V období vysokého dopytu sa poplatky zvyšujú. Počas rozsiahleho obchodovania s Bitcoinom v decembri sa poplatky za transakciu zvýšili na približne 57 dolárov.

Hyun Song Shin, ktorý je vedúcim výskumu v tejto banke poznamenal: “Len si predstavte, že ak ste si kúpili kávu s hodnotou 2 dolárov, mali by ste zaplatiť 57 dolárov, aby ste túto transakciu dokonca mohli uzavrieť.”

Poznamenal, že niektorí ľudia držia bitcoin nie ako peniaze, ale ako investičný majetok.

V správe sa tiež spochybnili hranice dôvery, na ktorú sa kryptomeny spoliehajú.

Súvisiace: Shiller varuje: “Alternatívne meny tu boli už aj v 19. storočí“

“Dôvera sa môže kedykoľvek vypariť kvôli krehkosti decentralizovaného konsenzu, prostredníctvom ktorého sa zaznamenávajú transakcie,” a zároveň dodali, že to “znamená, že kryptomeny môže jednoducho prestať fungovať, čo bude mať za následok úplnú stratu hodnoty.”

Správa nebola úplne odmietavá.

Správa bola aj o tom, že “základná technológia šifrovacích technológií (blockchain) by mohla mať rozsiahle využitie v iných aplikáciách, ako napríklad zjednodušenie administratívnych procesov pri zúčtovaní finančných transakcií”, hoci dodala, že “to je zatiaľ v testovacej fáze”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár