Britania_je_domovom_1_3_europskych_jednorozcov_v_EU

V poslednej správe sa zistilo, že tretina všetkých najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v Európe sa nachádza vo Veľkej Británii. Po London Tech Week sa pozrieme na to, čo sa za týmto vývojom nachádza.

Správu zostavil a uverejnil Dealroom v mene Tech Nation. Obchodná kancelária poskytuje obchodné informácie s osobitným dôrazom na spoločnosti so sídlom v Európe. Tech Nation je iniciatíva Spojeného kráľovstva podporovaná vládou, s cieľom rozvíjať digitálnu oblasť podnikania v Británii.

Spojené kráľovstvo vytvára viac technologických jednorožcov ako ktorýkoľvek iný európsky štát. Technologický jednorožec sa považuje za technologickú začínajúcu spoločnosť, ktorej trhová hodnota dosahuje úroveň 1 miliardy dolárov a viac. Z tohto hľadiska je Spojené kráľovstvo tretím najväčším producentom na svete. Pred ním je len USA a Čína.

Analýza zistila, že podnikatelia zo Spojeného kráľovstva za posledných 20 rokov vytvorili 72 takýchto podnikov. Pokiaľ ide o európsku konkurenciu, ďalším najlepším hráčom je Nemecko, s počtom 29 podobných startupov. Len za posledný rok sa objavilo 13 takýchto firiem, čo je v priemere viac ako jedna za mesiac. Správa dodáva, že spomínané tempo sa za posledných päť rokov v porovnaní s európskym priemerom zvyšuje.

Tieto zistenia sú pre Spojené kráľovstvo podporou, ktoré sa inak utápalo v ťažkostiach okolo nevyriešených otázok Brexitu. Bol zaznamenaný mesačný pokles HDP na úroveň 0,4 percenta, pričom do tejto metriky sa zaradil obzvlášť slabý výkon z hľadiska výroby automobilov. Bývala britská premiérka Theresa Mayová prišla s povzbudivými správami, ktoré na pripravovanom vystúpení v rámci London Tech Week poznamenala.

Uviedla: „Britský technologický sektor rastie o 1,5-násobok rýchlejšie ako zvyšok ekonomiky a našu ekonomiku každým rokom rozšíri o viac ako 130 miliárd libier.”

Kvantové výpočty sú jednou z oblastí technologického sektoru, na ktorú sa krajina naozaj zameriava. Na začiatku Mayová oznámila investíciu vo výške 153 miliónov libier do technológie, ktorá bude podporená dodatočnou investíciou vo výške 205 miliónov libier zo súkromného sektora.

Pokiaľ ide o odbornú prípravu týkajúcu sa tohto odvetvia, bývala premiérka oznámila, že začiatkom budúceho roka sa má začať otvárať 2 500 miest na kurzoch umelej inteligencie (AI) a okolo konverzii údajov. Prebieha aj výskum technologickej konkurencieschopnosti s cieľom nájsť spôsoby, ako ďalej zlepšovať podnikateľský profil Spojeného kráľovstva.

Spojené kráľovstvo ešte musí rozhodnúť postupy voči technologickým gigantom ako Google alebo Amazon. Výsledky tejto správy sú však povzbudivé. Pokiaľ krajina podporuje vytváranie jednorožcov v hodnote 1 miliardy dolárov, zákony sú v ich prospech, pokiaľ ide o pravdepodobný vývoj prostredia pre najmodernejších technologických gigantov.

Brexit

Mesto Londýn je už dlho hlavným európskym a svetovým centrom pre finančné technológie. Vzhľadom na uvedené pozadie nie je prekvapujúce, že do tohto spektra patrí niekoľko najnovších spoločností, ktoré majú štatút jednorožca. Do tejto kategórie patria aplikácie digitálneho bankovníctva ako Revolut a Monzo.

Pri odchode Británie z Európskej únie sa v britskom sektore finančných služieb očakáva strata 3 500 až 12 000 pracovných miest. Technologický jednorožec TransferWise, založený v roku 2011 estónskymi zakladateľmi, je jedným z podnikov, na ktoré bude mať vplyv Brexit s ohľadom na plány tohto jednorožca so sídlom v Londýne v hodnote 1,6 miliardy dolárov – po Brexite zvažuje plány na presídlenie do kontinentálnej Európy.

Spoluzakladateľ spoločnosti TransferWise – Taavet Hinrikus v apríli minulého roka poznamenal: „Neistota znamená, že pracujete na vytvorení budúceho jednorožca z oblasti finančných technológií, aktuálne by nemal mať sídlo v Londýne, až kým sa všetko nevyjasní a my nepochopíme, čo sa stane.“

Napriek tomu existuje veľa ľudí, ktorí veria, že technologické a finančné centrá, ktoré boli založené v Londýne a vo Veľkej Británii, sú vo všeobecnosti dostatočne silné, aby odolali dopadu Brexitu.

Súvisiace: Čínske startupy stále zaostávajú za tými z USA

Britský minister zahraničného obchodu, Liam Fox nedávno uviedol: „Z času na čas prídu predpovede na zánik mesta a znova a znova sa ukážu, ako nesprávne,“ … „Som presvedčený, že akonáhle sa situácia ustáli, mesto Londýn urobí to, čo vždy, a to, aby sa ukázalo ako vhodnejšie, silnejšie a dynamickejšie ako kedykoľvek predtým.“

Rozdelenie technologického sektoru

Podľa generálneho riaditeľa Tech Nation – Gerarda Grecha, rozdelenie podľa centier hrá tiež dôležitú súčasť v doterajšom úspechu technologického sektoru Británie.

„Manchester má silné postavenie v elektronickom obchode a Belfast ukazuje svoj vplyv v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Oxford vedie svoje kroky v oblasti biológie.”

Nič nezostane rovnaké a podnikateľské prostredie sa po Brexite opäť zmení. Avšak prinajmenšom v súčasnosti zostáva Spojené kráľovstvo priekopníkom medzi európskymi partnermi v oblasti podpory a rozvoja spoločností s hodnotou 1 miliardy dolárov a viac.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár