Cinske_startupy_stale_zaostavaju_za_tymi_z_USA

Čínske technologické spoločnosti bojujú so Spojenými štátmi o celosvetovú nadvládu, ale stále zaostávajú tam, kde je to najpodstatnejšie.

Podľa novej správy z tohto týždňa od Credit Suisse, Čína je domovom takmer jednej tretiny z 326 jednorožcov sveta, alebo startupov v hodnote viac ako jednej miliardy dolárov. Ale americké spoločnosti majú hlavnú výhodu, pokiaľ ide o špičkové oblasti, ako je umelá inteligencia, softvér a robotika.

V správe sa ďalej uvádza, že len 14% čínskych jednorožcov je zameraných na tieto high-tech odvetvia, v porovnaní so 40% voči ich americkým konkurentom. Spojené štáty a Čína spoločne vytvárajú 3 z každých 4 jednorožcov po celom svete, pričom 156 ich je z USA a 93 z Číny.

Hlavnou prekážkou Číny je relatívny nedostatok investícií do oblasti výskumu.

Vincent Chan, ktorý má na starosti úverové stratégie v spoločnosti Credit Suisse poznamenal: “Čínsky vedecký výskum, najmä základný výskum, je stále vo fáze dobiehania.”

Cinske_startupy_stale_zaostavaju_za_tymi_z_USA_graf

Podľa správy, čínske výdavky na výskum a vývoj od roku 2000 do roku 2009 predstavovali iba 1,2% HDP krajiny, čo je oveľa menej, než priemerné výdavky krajín OECD počas rovnakého obdobia ktoré sa nachádzajú na hodnote 2,2%.

Analytici z Credit Suisse ďalej uviedli, že Čína v súčasnosti pracuje na vylepšení svojich nedostatkov, keďže skoré investície “poskytujú základ pre vznik jednorožcov.”

Xu Li, CEO spoločnosti SenseTime, ktorá ponúka systém rozpoznávania tváre. Algoritmy identifikácie obrazu SenseTime z neho urobili najcennejší startup spomedzi umelej inteligencie (AI) na svete.

Xu Li, CEO spoločnosti SenseTime, ktorá ponúka systém rozpoznávania tváre. Algoritmy identifikácie obrazu SenseTime z neho urobili najcennejší startup spomedzi umelej inteligencie (AI) na svete.

 

Umelá inteligencia a robotika sú široko vnímané ako brány do budúcnosti technológie – a ústrednou súčasťou prebiehajúcej krízy medzi Washingtonom a Pekingom, ohľadom celosvetovej dominancie.

V priebehu minulého týždňa Trumpova administratíva zdôraznila ich dôležitosť a vymenovala bývalého investora z oblasti rizikového kapitálu – Michaela Kratsiasa do pozície amerického technologického dôstojníka.

Súvisiace: Microsoft a Softbank pomáhajú Abu Dhabi s centrom pre startupy

Kratsios, ktorý sa zameriava na oblasti ako 5G, umelú inteligenciu (AI), kvantové technológie a autonómne vozidlá, povedal pre Washington Examiner, že jeho tím bude pokračovať v presadzovaní týchto iniciatív.

Poznamenal: “Naším hlavným cieľom je zabezpečiť vedenie USA.”

Čína však v niektorých oblastiach dosiahla rýchly pokrok a už teraz vedie vo vývoji technológie 5G.

Čínsky technologický gigant Huawei je jedným z najväčších držiteľov patentov pre budúce generácie bezdrôtových sietí, ktoré pomôžu využiť ďalšie rozvíjajúce sa technológie, ako sú samoriadiace automobily a služby inteligentných miest. Huawei sa rýchlo objavil ako celosvetový líder 5G, napriek kampani pod vedením USA, ktorej cieľom je zakázať jeho vybavenie v krajinách po celom svete.

Čínska vláda taktiež načrtla plány stať sa dominantnou silou umelej inteligencie do roku 2030, pričom sa zamerala na investície v tomto priemysle vo výške takmer 150 miliárd dolárov.

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár