Nákladné vozidlá čakajú na prekročenie hranice

Nákladné vozidlá čakajú na prekročenie hranice

Nákladné autá poháňané elektrickou batériou boli ešte nedávno pomerne bláznivým nápadom. V súčasnosti však mnoho ľudí mení názor. Mohli by sme dokonca tvrdiť, že elektrické motory sa v nákladnej doprave usídlia skôr ako na trhu s osobnými automobilmi.

Dôvod je jednoduchý. Prepravné spoločnosti patria medzi klasické kapitalistické inštitúcie, ktoré sa neustále snažia maximalizovať svoje zisky. Nie je teda prekvapením, že pri kúpe nového vybavenia robia racionálne rozhodnutia na základe dôkladného posudzovania ekonomickej životaschopnosti daného produktu. Schopný finančný riaditeľ ktoréhokoľvek podniku si okamžite kladie otázku: „Prinesie táto inovácia viac peňazí našej spoločnosti?“ Ak je odpoveď pozitívna, výmena technológie je zvyčajne veľmi rýchla.

Jednotlivci sú na druhej strane často motivovaní takzvanými mäkkými faktormi predaja, ktoré sa spoliehajú na rolu ľudskej povahy. Patria medzi ne napríklad márnosť, prestíž produktu, flexibilita či prísľub okamžitého pohodlia. Ak je automobil vybavený úžasnými držiakmi na poháre, spotreba paliva je často druhoradá. Ak sa do vozidla zmestia dvojmetrové dosky, mnoho ľudí s radosťou investuje do nákupu vozidla s nadmerne veľkou kabínou. A to aj v prípade, že budú prevážať takéto dosky nanajvýš dvakrát do roka.

Súvisiace: DHL objednáva 10 elektrických kamiónov od firmy Tesla

Ukazuje sa, že voľby v rámci osobnej dopravy sú často nezlučiteľné s dobrými finančnými rozhodnutiami. Prirodzene, v súčasnosti už existujú nové spôsoby šetrenia peňazí aj v tejto oblasti. Máme na mysli napríklad zdieľanú dopravu, ktorá mení spôsob prepravy osôb v niektorých častiach sveta. Avšak mali by sme prihliadať aj na iné oblasti ako Manhattan či Berlín, v ktorých je takýto spôsob dopravy populárny.

Ale vráťme sa k nákladnej doprave. Existujú analógie z histórie, ktorými môžeme ilustrovať výhodu elektrických ťahačov voči overenému a zaužívanému dieselovému pohonu? Pri porovnaní potrebujeme zohľadniť kritériá ako: (1) staré aj nové technológie musia byť založené na kolesách; (2) zdroj energie sa v súčasnosti mení; (3) rovnako sa mení aj metóda pohonu kolies; a (4) obstarávanie nových vozidiel sa riadi obchodnými rozhodnutiami.

Snáď najvhodnejším príkladom sú železničné lokomotívy. Konkrétne sa jedná o prechod z uhoľných parných kotlov na dieselové motory poháňané naftou. Nadpriemerný výkon novej technológie v tomto prípade spôsobil, že prechod bol výnimočne rýchly. Dieselové lokomotívy sa začali zavádzať v 40. rokoch minulého storočia a už začiatkom sedemdesiatych rokov 20. storočia boli parné lokomotívy úplne zastaralé. Avšak aj tento „rýchly prechod“ trval celé tri desaťročia.

Nižšie uvedený graf zobrazuje mieru zavádzania dieselových lokomotív do praxe vo vzťahu k času, počas ktorého táto zmena prebiehala. Pri pohľade na vývoj krivky je zrejmé, že 30-ročný prerod železničnej dopravy prebiehal oveľa rýchlejšie ako očakávané zavádzanie elektrických vozidiel v rámci osobnej automobilovej dopravy . V skutočnosti sa dokonca udial oveľa rýchlejšie v porovnaní s extrémnym hypotetickým scenárom, podľa ktorého bude predaj všetkých spaľovacích motorov celosvetovo zakázaný do roku 2040.

Graf: Nahrádzanie parných lokomotív dieselovými v rokoch 1930 až 1987.
Elektricke_nakladne_auta_prichadzaju_rychlejsie_ako_ste_cakali_graf

Dieselová lokomotíva prekonávala svojho predchodcu vo všetkých kľúčových oblastiach. Vlakvedúci už nemusel strácať čas zastavovaním pri vodných vežiach, aby doplnil vodu do parného kotla. Nebolo potrebné zapájať do súpravy vagón plný uhlia a ani zamestnávať pracovníka, ktorý udržiaval oheň pod kotlom. Všetky charakteristiky novej lokomotívy boli lepšie: dojazd, výkon a ovládanie. Súhrnné pôsobenie týchto faktorov sa odzrkadlilo na vyššej produktivite, nižších prevádzkových nákladoch a spokojnosti finančného riaditeľa prepravnej spoločnosti.

Ak ste pri podnikaní využívali parné lokomotívy ešte aj polovici 20. storočia, pravdepodobne ste sa na nich doviezli až k bankrotu. Vaši konkurenti s nalešteným novým dieselovým vybavením Vám nepochybne kradli zákazníkov s prísľubom lepších služieb a nižších cien za prepravu tovaru.

A práve to je kľúčový činiteľ, ktorý poháňa modernizáciu produktov a procesov v podnikateľskom prostredí. Ak odmietate inovatívne technológie, hrozí Vám strata konkurencieschopnosti a veľmi často aj úplný bankrot. Podnikatelia si teda nemôžu dovoliť brániť sa zmene.

Domácnosti sa však neocitajú pod takýmto tlakom. Medzi susedmi neexistuje žiadny konkurenčný boj, ktorého víťazom sa stane prvý majiteľ elektrického vozidla. Prirodzene, mnohí jedinci súťažia s rodinou na opačnej strane ulice, to však často vedie iba k iracionálnym finančným rozhodnutiam.

Súvisiace: Koniec kamionistov? Kamióny úspešne prešli Európou bez vodičov a ušetrili palivo

Spoločnosti ako Tesla, Cummins a niekoľko ďalších výrobcov v rámci nákladnej dopravy sa preteká v tom, kto sa stane najúspešnejším konštruktérom novej generácie nákladných vozidiel. V súčasnosti je však ešte príliš skoro na to, aby sme dokázali posúdiť výhody, nevýhody a finančné dopady tejto snahy. Finanční riaditelia spoločností budú v priebehu nasledujúcich rokov pozorne analyzovať všetky štatistické údaje, pomocou ktorých sa budú snažiť odhaliť, aký zmysel dávajú elektrické nákladné vozidlá z finančného hľadiska. Nižšie náklady na energiu a údržbu, ako aj prísľub zvýšenia efektivity vďaka autonómnym technológiám, poukazujú na to, že elektrický pohon môže mať v preprave tovaru skutočne vysoký potenciál. Je veľmi pravdepodobné, že niektoré sektory tohto trhu sa zásadne zmenia už v blízkej budúcnosti.

Už niekoľko prepravných spoločností si v súčasnosti predobjednalo stredne veľké elektrické ťahače modelu Tesla Semi. Je pravdou, že objednávok zatiaľ nie je veľa, ale takýto krok je potenciálnou predzvesťou budúceho záujmu. Najdôležitejším míľnikom sa stane okamih, v ktorom začne nakupovať elektrické ťahače prvý veľký prepravca. To bude znamením faktu, že táto technológia naozaj dokáže zarobiť peniaze. A keď k tomu dôjde, už nebude cesty späť.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuadian, Fortune

Facebook komentár