Trhová kapitalizácia spoločnosti Tesla sa v januári pohybovala okolo 100 miliárd dolárov

Trhová kapitalizácia spoločnosti Tesla sa v januári pohybovala okolo 100 miliárd dolárov

Trhová hodnota spoločnosti Tesla na konci včerajšieho obchodného dňa začala smerovanie k hodnote 600 miliárd dolárov, čím sa výrobca elektromobilov v Silicon Valley vydal na cestu, vďaka ktorej by sa stal šiestou najväčšou spoločnosťou v americkom indexe S&P 500, akonáhle sa o dva týždne dostane k referenčnej hodnote.

Akcie automobilky Tesla sú pripravené k dosiahnutiu rekordného zisku, ktoré tento rok zaznamenali viac ako 30-násobné zvýšenie. Ďalšiu podporu pre túto akciovú spoločnosť predstavuje index S&P, keďže jeho zostavovateľ sa v priebehu minulého týždňa rozhodol, že spoločnosť bude k pridaná k benchmarku.

Súvisiace: Akcie Tesla od oznámenia o rozdelení vzrástli až o 50%

Akcie spoločnosti Tesla tento rok zatiaľ zarobili 663%, v porovnaní so ziskom okolo 14% pre všeobecný index S&P. Jej súčasná trhová kapitalizácia je vyššia ako trhová kapitalizácia druhej najväčšej automobilky sveta – Toyota Motor vo výške 193 miliárd dolárov. Trhové ocenenie spoločnosti Tesla je tiež vyššie ako kombinované ocenenie automobiliek Ford Motor, Fiat Chrysler a General Motors.

Posledná séria predchádza zaradeniu do indexu S&P 500, ktoré je určené na začatie obchodovania 21. decembra.

Spoločnosti Tesla trvalo 111 dní, kým sa z trhového ocenenia 100 miliárd dolárov v polovici januára dostala do konca júna k 200 miliardám dolárov, následne jej trvalo iba 13 dní, kým sa v polovici júla dostala na 300 miliárd dolárov.

Hodnotu 400 miliárd dolárov, dosiahla v auguste, čo jej trvalo ďalších 27 dní. Odtiaľ sa stúpala relatívne pomaly (63 dní), kým sme dosiahli dnešných 514 miliárd dolárov.

Hodnota-spolocnosti-Tesla-uz-smeruje-k-$600-miliardam-graf

Firma S&P Dow Jones Indices podčiarkla zložitosť pridania ťažkej váhy k benchmarku a podnikla neobvyklý krok, ktorí prekonzultovala s investormi – či pridá Teslu v samostatných tranžiach alebo na jeden krát.

Indices v novembri oznámila svoj plán na pridanie spoločnosti Tesla v jednej transakcií.

Pridanie spoločnosti Tesla k širšej a poprednej referenčnej hodnote pre americké akcie, automaticky zaradí akcie do portfólia veľkého množstva fondov pre sledovanie indexu a kaskádovo sa presunie k mnohým spravovaným fondom, ktoré ich pre vyrovnanie svojich podielov musia dodržiavať. Poskytne tiež ešte lepšiu viditeľnosť a mieru pohodlia akcií spoločnosti Tesla pre jednotlivých investorov.

Súvisiace: Elon Musk sa chystá získať ďalšiu výplatu $1,8 miliardy od firmy Tesla

Akcie spoločnosti Tesla odrážajú vývoj aj v ďalších akciách týkajúcich sa elektrických vozidiel a firiem podnikajúcich v sektore elektromobilov. Americký depozitný doklad (prevoditeľný cenný papier, ktorý predstavuje cenné papiere spoločnosti, ktorá obchoduje na finančných trhoch v USA) spoločnosti Nio – výrobcu šanghajských výrobcov elektromobilov, v roku 2020 investorom zarobil až 1 030%.

Zisky akcií spoločnosti Nikola boli v priebehu minulého týždňa zasiahnuté po tom, čo výrobca elektrických nákladných vozidiel oznámil oslabenie dohody s GM. Akcie napriek tomu v danom roku dosahujú zisk 79%, a to aj napriek tomu, že spoločnosť nemá žiadne príjmy a predajcovia na krátko vyvolali veľa otázok o jej obchodnom modeli. Nikola v novembri uviedla, že urobila „významný pokrok v kľúčových míľnikoch“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár