Akcie_Tesla_od_svojho_debutu_pred_10_rokmi_vzrastli_o_viac_ako_4000%_top

Elon Musk.

Akciová spoločnosť Tesla na konci júna v porovnaní s primárnou verejnou emisiou akcií (IPO) vykonanou pred desiatimi rokmi, kedy cena akcií bola na hodnote 17 dolárov, čo je viac, ako sa očakávalo v rozmedzí od 14 do 16 dolárov.

Spoločnosť získala vo svojom IPO približne 226 miliónov dolárov, pričom akcie sa v ten deň prudko zvýšili o približne 41% na 23,89 dolárov. Na konci júna sa akcie výrobcu elektrických vozidiel uzavreli na cene 1 009,35 dolárov, čo znamená, že akcie spoločnosti Tesla vzrástli o 4 125% od ukončenia prvého dňa ako verejná spoločnosť.

Graf: 2010-6/2020 Výnos akcií spoločností Tesla vs. Netflix, Amazon, Apple, GM, Ford
Akcie_Tesla_od_svojho_debutu_pred_10_rokmi_vzrastli_o_viac_ako_4000_perecent_graf

Táto výkonnosť akcií priviedla spoločnosť Tesla do rozsiahlej výnosnosti, popri spoločnosti Netflix, ktorá bola od roku 2010 najvýkonnejšou akciovou spoločnosťou. (Netflix vzrástol medzi januárom 2010 a decembrom 2019 o 4 181%. Akcie spoločnosti Netflix sa však od januára 2010 do júna 2010, keď sa spoločnosť Tesla stala verejnosťou, viac ako zdvojnásobili. To znamená, že spoločnosť Netflix od svojho debutu v spoločnosti Tesla získala „iba“ hodnotu 2 657%) Znamená to tiež, že spoločnosť Tesla prekonala iné veľké technologické ikony ako Amazon a Apple, ako aj všetky hlavné automobilky.

Akcie čelili rozsiahlemu množstvu stúpajúcich a klesajúcich tendencií, vrátane 30% poklesu v mesiaci po 7. auguste 2018, keď generálny riaditeľ Elon Musk na sociálnej sieti Twitter zverejnil statu, kde uviedol že má „zabezpečené financovanie“, aby spoločnosť priviedol do súkromných rúk. SEC obvinila Muska so zavádzania verejnosti, pretože údajne vedel, že financovanie je podmienené, a Musk individuálne aj Tesla ako spoločnosť zaplatili pokutu vo výške 20 miliónov dolárov, aby vyriešili spor.

Súvisiace:
Prečo má Tesla tak obrovskú výhodu v oblasti batérií?
Tesla sa stala jednou z 25 najcennejších spoločností USA

Akcie Tesla však v roku 2020 dosahujú rozsiahle zisky, pretože spoločnosť Tesla rozbehla svoju továreň v Šanghaji a začala vyrábať Model Y v pôvodnej americkej automobilke vo Fremonte, štátu Kalifornia. Investori tiež vsádzajú na sľuby spoločnosti dodať elektrický kamión s názvom Semi, elektrický pick-up známy ako Cybertruck a vylepšenia v samoriadiacej technológii. Napriek pandémií Covid-19, ktorá na niekoľko týždňov zastavila výrobu v kalifornskej továrni, akcie sa v roku 2020 nachádzajú v zisku viac ako 140%.

Tesla od svojej emisie nikdy nedosiahla celoročnú ziskovosť. Spoločnosť od svojho IPO vykázala sedem štvrťrokov s čistým príjmom väčším ako nula – prvý bol Q1 roku 2013. Aktuálne vykázal tri po sebe nasledujúce štvrťroky zisku podľa štandartov GAAP, s niekoľkými úpravami účtovníctva.

Tesla sa v súčasnosti snaží začleniť do amerického akciového indexu S&P 500, čo okrem iného vyžaduje minimálne štyri po sebe nasledujúce štvrťroky ziskovosti.

Graf: 2010-6/2020 Zisk/Strata spoločnosti Tesla vs. Akcie
Akcie_Tesla_od_svojho_debutu_pred_10_rokmi_vzrastli_o_viac_ako_4000_perecent_graf_1

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár