EU_ulozi_spolocnosti_Google_pokutu_5_miliard

Európa zasiahla spoločnosť Google rekordnou pokutou o objeme 5 miliárd dolárov.

Európska komisia spoločnosti v dnešnom dni udelila pokutu v hodnote 4,34 miliardy eur (5 miliárd dolárov) za nespravodlivé uprednostňovanie aplikácií u používateľov smartfónov a potláčanie konkurentov.

Margrethe Vestagerová, ktorá stojí na čele najvyššej európskej protimonopolnej agentúry vo vyhlásení uviedla: “Spoločnosť Google použila systém Android ako prostriedok na posilnenie dominantného postavenia svojho vyhľadávacieho nástroja.”

Súvisiace: Google a Facebook čelia sťažnostiam za $ 8 miliárd pre údajné porušenie GDPR

Dodala: “Európski spotrebitelia v dôležitej mobilnej oblasti popierali výhody efektívnej konkurencií.”

Komisia uviedla, že spoločnosť Google porušila zákon tým, že od výrobcov vyžadovala, aby nainštalovali jej vyhľadávania vo forme služby Google a aplikácie Chrome ako podmienku na udelenie licencie pre obchod s aplikáciami spoločnosti Google.

Ďalej poznamenala, že spoločnosť Google niektorým veľkým výrobcom inteligentných telefónov a prevádzkovateľom sietí zaplatila, aby nainštalovali aplikácie na telefóny ešte pred ich predajom. Taktiež bránili výrobcom v predaji zariadení bežiacich na alternatívnych verziách ich operačného systému Android.

Vestagerová novinárom uviedla, že pokuta, ktorá je od Európskej komisie najvyššou, odráža “závažnosť a trvalú povahu” porušovania.

Spoločnosť Google bola nariadená zastaviť praktiky do 90 dní alebo bude čeliť ďalším trestom.

Komisia skúmala používanie Androidu spoločnosťou Google od roku 2015, keď so svojimi sťažnosťami prišli európski a americkí konkurenti. Hovorí sa, že v tomto systéme funguje približne 80% smartphonov v Európe ale aj vo svete.

Spoločnosť Google uviedla, že by sa proti tomuto rozhodnutiu odvolala.

Vo vyhlásení uviedli: “Operačný systém Android vytvoril väčší výber pre všetkých a určite nepôsobí obmedzujúco,” … “Živý ekosystém, rýchle inovácie a nižšie ceny sú klasickými znakmi silnej konkurencie.”

Regulačné orgány EÚ zaujali nepriateľskejší prístup k veľkým technologickým spoločnostiam ako ich americkí kolegovia, najmä pokiaľ ide o hospodársku súťaž, ochranu údajov a daňové otázky.

Súvisiace: EÚ vydala nové nariadenia pre ochranu súkromia zamestnancov

V minulom roku bola spoločnosti Google v EÚ udelená rekordná pokuta o objeme 2,4 miliardy eur (2,8 mld. dolárov), kde vo vyhľadávaní uprednostňovala nákupné služby pred konkurentmi. Apple, Amazon a Facebook boli európskymi regulátormi tiež potrestaní.

Komisia by mohla pokutovať spoločnosť Google až 10% ročného objemu celosvetových predajov svojej materskej spoločnosti Alphabet, ktoré v roku 2017 dosiahli hodnotu 110 miliárd dolárov.

Najväčšie pokuty EÚ voči technologickým spoločnostiam:

EU_ulozi_spolocnosti_Google_pokutu_5_miliard_zoznam

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár