Ťaženie kryptomien si vyžaduje veľký objem výpočtovej kapacity, vysoko účinné chladenie procesorov a obrovské množstvo elektrickej energie.

Ťaženie kryptomien si vyžaduje veľký objem výpočtovej kapacity, vysoko účinné chladenie procesorov a obrovské množstvo elektrickej energie.

Ak si plánujete postaviť herný počítač, pripravte sa na problémy. Je pravdou, že samotný proces skladania vlastného počítača je jednoduchší ako kedykoľvek predtým a súčasné videohry ponúkajú úžasné zážitky. Ak ste zbehlí v tejto oblasti, iste dobre viete, že kľúčovým prvkom grafického rozhrania počítača sú grafické karty (jednotky GPU). A po tých je aktuálne obrovský dopyt. Bude pre Vás teda problematické nájsť vhodný grafický komponent za primeranú cenu. Mnoho predajcov si za jednotky GPU v súčasnosti účtuje často aj dvojnásobok bežnej ceny.

Zvýšený dopyt však nie je dôsledkom narastajúceho počtu nadšencov videohier. Primárnym dôvodom je totiž ťaženie kryptomien.

Tazenie_kryptomien_sposobuje_nedostatok_grafickych_kariet_na_trhu_2018_1

Grafické karty spoločností ako Nvidia a AMD majú kapacitu poháňať špičkovú hernú grafiku, no na druhej strane sú tiež ideálne na ťaženie kryptomien. Sú dokonca jedným z kľúčových komponentov tohto procesu. Dôsledkom tejto skutočnosti je fakt, že sú vypredané takmer na každom svetovom trhu. Keď si preveríte ponuky na predajných stránkach ako Amazon, Best Buy či Newegg, zistíte, že jednotky GPU sú buď úplne vypredané, zákazníci čelia neúnosným čakacím dobám alebo predajcovia ponúkajú produkty za neprimerane vysoké ceny.

Súvisiace: Technológia na ktorej spočíva Bitcoin je iba v polovici evolúcie

Odporúčaná predajná cena grafickej karty GTX 1080 Ti, ktorá je vlajkovou loďou spoločnosti Nvidia, predstavuje 700 dolárov. Najnižšia cena tohto produktu na Amazone však aktuálne dosahuje približne $1 100.

Tazenie_kryptomien_sposobuje_nedostatok_grafickych_kariet_na_trhu_2018_2

Herné komunity na diskusných fórach ako Reddit sú plné vtipov, ktoré zosmiešňujú súčasný problém s kúpou vysoko výkonných grafických kariet. Existuje dokonca rozsiahla diskusia, v ktorej sú vysvetlené dôvody vysokých cien grafických jednotiek. Toto vlákno sa nachádza na prominentnom prvom mieste v rámci sekcie (subredditu) s názvom „Postavte si počítač“.

Skupina na Facebooku, ktorá sa zameriava na ťaženie kryptomeny Ethereum, uverejnila tento príspevok:

„Skúpili sme všetky grafické karty v New Yorku a Bostone. Toto je dôvodom, prečo hráči nenávidia baníkov...“

„Skúpili sme všetky grafické karty v New Yorku a Bostone. Toto je dôvodom, prečo hráči nenávidia baníkov…“

 

Spoločnosti Nvidia a AMD sa k vzniknutej situácii odmietli vyjadriť.

Nemecký portál Computer Base kontaktoval Borisa Böhlesa, ktorý je manažérom vzťahov s verejnosťou nemeckej pobočky spoločnosti Nvidia. Potvrdil, že spoločnosť Nvidia aktívne vedie predajcov k vhodným rozhodnutiam, ktoré budú smerovať k tomu, aby sa grafické karty dostali do rúk zamýšľaných spotrebiteľov.

Súvisiace: Všetko, čo ste chceli vedieť o FinTechu

Spoločnosť však nemôže obmedzovať predaje svojich výrobných či predajných partnerov. Jedná sa o otázku ponuky a dopytu. Základným problémom je však skutočnosť, že ťaženie kryptomien je v súčasnosti populárnejšie ako kedykoľvek predtým.

Čím viac ľudí objaví skutočnú atraktivitu tohto procesu, tým viac jedincov bude vyhľadávať hardvér potrebný na realizáciu svojho nového koníčka. Ak sa popredným výrobcom grafických kariet ako Nvidia, AMD a Asus nepodarí veľmi rýchlo zvýšiť produkciu a ponuku na trhu, s týmto problémom sa budeme pravdepodobne stretávať ešte po dlhú dobu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár