Keďže Apple Music sa pripravuje spustenie svojej predplatnej služby počas budúceho týždňa a Taylor Swift kritizuje ich plány licenčných poplatkov, čo môže nútiť, aby tento technologický obor zmenil svoj kurz. Je to naozaj rušný čas pre hudobný priemysel. V utorok Google nakročil v opačnom smere, k mesačnej službe spoločnosti Apple o hodnote 10 dolárov, keďže tú svoju začne ponúkať zadarmo. Bude podporovanou verziou reklám, ale je ju taktiež možné kúpiť bez reklám, za 9,99 dolárov na mesiac. A Google Play Music je navrhnutá hlavne tak, aby umelci vedeli zarábať inou cestou a ich cieľom je v konečnom dôsledku prilákať čo najviac ľudí.

Jedná sa tak o priamy útok na Pandoru, Spotify, menší start-up Rdio a Apple iTunes Radio, ktoré ponúkajú svoje bezplatné stremovanie. Google má tú výhodu, že sú schopní nasmerovať ľudí cez vyhľadávanie skladieb do svojich služieb; uvidíme, ako veľmi to teda užívateľov nakoniec ovplyvní a svoju novú službu plánuje spustiť už tento týždeň na zariadenia Android a iOs, aj keď na webe je k dispozícii už od pondelka.

Súvisiace: Apple predstavil službu streamovania. Zabije služby Spotify, Tidal a Pandora?

Je vybavená technológiu Songz, ktorá je tzv. „start-upom playlistov“ spoločnosti Google, ktorý získala takmer pred rokom. Hlavná pozornosť je možná aj k zoznamu skladieb na mieru, podľa vašej nálady a v rôznych denných časoch. V blogu oznamujúcom túto správu sa uvádzalo, že jej tím hudobných odborníkov pomáhal vytvárať systém playlistov. Rovnako tak ako u nových rozhlasových staníc Apple Music, Sonzga taktiež pracuje na podobných algoritmoch.

Google zdôrazňuje, že zatiaľ čo služba bude zadarmo pre užívateľov, určite umelcov bude mať z čoho zaplatiť. To je v odkaze na kritiku spoločnosti Apple od Taylor Swift a ďalších, keďže sa pôvodne rozhodli neplatiť nezávislých umelcov v ich trojmesačnej skúšobnej dobe.

Google umožní, aby inzerenti v jej systémoch zobrazenia reklamy a videoreklamy vedeli cieliť na používateľov Google Music. To im dáva prístup k masívnej základni inzerentov. Otázkou teda je, koľko užívateľov nová služba získa. (Google neodhalil, koľko platiacich predplatiteľov má Google Play Music v súčasnej dobe.)

Zdroj: The Wall Street Journal

Facebook komentár