Investicny_kral_radi_ako_investovat_na_dochodok_2017

Človek, ktorý transformoval investovanie tak, že je z neho aktivita hlavného prúdu, má radu na to, ako ušetriť na dôchodok. Skúste sa zamerať na veľký obraz.

Konkrétne zapracujte sociálne zabezpečenie do portfólia dlhopisov, stráňte sa tradičných podielových fondov a zmierte sa s občasnými prepadmi trhu, ktoré jednoducho idú ruka v ruke, s investovaním primárne do indexových fondov. S týmito vyjadreniami prišiel v rozsiahlom rozhovore, zakladateľ celosvetovej investičnej skupiny Vanguard – John C. Bogle. Jeho gigant v oblastí investičných fondov, drží aktíva o rozsahu 3,9 bilióna dolárov

Bogle založil Vanguard Group v roku 1974 a krátko na to vytvoril prvý indexový fond. Indexový fond pasívne sleduje trhy a tak umožňuje investorom zachytiť návratnosť trhov (ako dobrých tak aj zlých) a to všetko za účasti nízkych nákladov. Indexové fondy za posledné roky žali aktíva a to z toho dôvodu, že investori sú už unavení z drahých, aktívne spravovaných podielových fondov, ktoré sa pokúšajú o porazenie trhu ( a často v tom zlyhajú).

Súvisiace: Základy investovania do akcií

Tu je niekoľko viacej Bogleových názorov na šetrenie a investovanie:

* „Zistil som, že pokiaľ ide o týchto investorov do dôchodkových plánov, z ktorých drvivá väčšina nie je príliš finančne sofistikovaná, že najlepším spôsobom je investovať do indexových fondov. Som si istý, že nikto nie je prekvapený, že niečo také hovorím.

* Garantuje vám to primeraný podiel návratnosti trhu a to za účasti veľmi nízkych nákladov. Pokiaľ ide o fondy, ktoré sú aktívne spravované, ľudia majú veľké problémy so svojim správaním. Ak sa fondu darí dobre, vložia doň svoje peniaze. A ak sa mu dobre nedarí, chcú si ich vybrať. Indexový fond vám vždy dá trhovú návratnosť. Môže byť niekedy zlá – bude niekedy zlá – ale jednoducho neexistuje žiadny dôkaz, že by aktívne spravované fondy mohli (v dlhom časovom období) vyhrať.“

Bogle taktiež poznamenal, že investori taktiež musia do svojich investícií s fixným príjmom zapracovať aj sociálne zabezpečenie:

„Do vašej pozície s fixným príjmom musíte zapojiť aj vaše sociálne zabezpečenie. Ide o veľkú čiastku, záležiac na okolnostiach investora, môže ísť až o 300 000 až 350 000. Takže ak máte okrem toho kapitálový plán vo výške 350 000, máte to 50 na 50. A sociálne zabezpečenie je len prúd príjmov, ktorý záleží na vašom veku a podobných veciach.

Takže to nie je len, že zapojíme matematiku do toho a poďme na to – zvážme si to. Hlavná myšlienka dôchodkového príjmu je, teda aspoň z môjho pohľadu, dostávať šek, alebo dva za mesiac a jeden z vášho fixného príjmu a jeden z akciového účtu. A chcete, aby časom rástli. Sociálne zabezpečenie je na zabezpečenie životných nákladov a v akciovom účte, dividendy časom rastú.

Súvisiace: Warren Buffett: Toto je najlepší spôsob ako investovať vaše peniaze

Záznamy dividend amerického akciového indexu S&P 500, od dvadsiatych rokov minulého storočia, majú takmer úplne rastúci trend, s iba dvoma väčšími poklesmi. Prvý nastal v tridsiatych rokoch –’33 alebo ’34 – a druhý keď v roku 2009 akcie bánk eliminovali svoje dividendy. A to sú jediné značné poklesy v dividendách.

Investori robia veľkú chybu, keď príliš myslia na hodnotu účtu, namiesto toho aby mysleli na to, aký mesačný príjem chcú dosiahnuť. Môžeme mať značný pokles na trhu a dividendy ostanú nedotknuté.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, MarketWatch

Facebook komentár