Troy Carter má talent na vyhľadávanie neznámych talentov. Objavil Lady Gaga a manažuje popové hviezdy ako Meghan Trainor a John Legend.

Je tiež úspešný investor, posledných päť rokov podporuje spoločnosti ako napríklad Uber, Warby Parker, Spotify a The Skimm.

Jeho výsledky hovoria sami za seba a napriek tomu Cartera prekvapilo, že niektorí investori váhali či vložiť peniaze do jeho najnovšieho fondu.

Súvisiace: Ako si top investor Warren Buffett vyberá akciové spoločnosti – v 4 krokoch

A dôvod? „Mysleli si že budeme investovať iba do černošských podnikateľov“, povedal tento týždeň Carter pre CNNMoney.

Z tretej strany mu bolo povedané, že niektorí investori sa zaujímali o Cartera kvôli jeho predošlým úspechom ale boli znepokojení, že zmenil svoju stratégiu.

Carter spravuje fond, Cross Culture Ventures, s dvomi černošskými partnermi. Tri investície zo siedmich boli do projektov, ktoré založili černošskí podnikatelia.

„Povedal som, „Kto povedal že afroameričan nemôže vytvoriť miliardovú spoločnosť?“, vyjadril sa Carter. „Boli to oni kto mal predsudky voči černošským podnikateľom“.

Tieto predsudky sú často myslené ako „hľadanie vzorov“, keď investori hľadajú podnikateľov, ktorí im pripomínajú ich predošlé úspechy.

Carter, podobne ako Dave McClure spoluzakladateľ 500 startupov, nahlas obhajoval investície do menšín a do podnikateľov „nežného pohlavia“ a argumentoval to tým, že to môžu byť veľké investičné príležitosti.

Vezmime si napríklad Mayvenn, startup zaoberajúci sa predlžovaním vlasom so zameraním na afroameričanky. Investíce do spoločnosti od investorov, vrátane Carterovho fondu a Andreessena Horovitza,  narástli na 16 miliónov dolárov. „Diishan (zakladateľka Mayvenn) má šancu vybudovať miliardovú spoločnosť“, povedal Carter.

43-ročný Carter povedal, že bol jeden z mála černošských manažérov, ktorí spolupracovali s popovými hviezdami. A teraz je jedným z mála černošských investorov do rizikového kapitálu. Podľa dát zozbieraných Richardom Kerbym z Venrocku, iba 2% partnerov vo VC firmách (firmy zaoberajúce sa investíciou do rizikového kapitálu, pozn. prekl.) sú černosi. Carter sa vyjadril, že sa nikdy nedíval na seba alebo na svoju kariéru z pohľadu rasy až kým sa investori nezačali pýtať na jeho investičnú stratégiu.

Súvisiace: Známy investor: “O 20 rokov bude mať v sebe každá vec zabudovaný čip”

Carter, ktorý taktiež vedie Atom Factory – agentúra zaoberajúca sa manažovaním mladých talentov, povedal že sa zameriava na investovanie do veľkých ľudí s dobrými nápadmi, špeciálne tých na vrchole multikulturalizmu.

Ale rasa, pohlavie alebo vek nie sú bariéry. „Sme otvorení každému“, hovorí Carter a dodáva že investoval aj do 16-ročného začínajúceho podnikateľa.

A čo inštitucionálny investori? „Každý koho zmýšľanie sa uberá týmto smerom – ja nechcem vaše peniaze“, povedal Carter a dodáva že o tom hovorí práve teraz, pretože „nie je fér aby som si ich nechal pre seba“.

Preklad: Marek Druska

Zdroj: NYTimes, ABCNews

Facebook komentár