CEO automobilky Tesla - ELon Musk.

CEO automobilky Tesla – ELon Musk.

Akcie automobilky Tesla majú za sebou divoké obchodovanie. Skeptici uvádzajú, že je to bublina, ktorá sa chystá prasknúť – zatiaľ čo niektorí býci (optimisti) si myslia, že akcie, v súčasnosti na cene 887 dolárov, by mohli pred dokončením svojho rastu dosiahnuť úroveň 1 000 dolárov.

Je zrejmé, že spoločnosť Tesla bola príjemcom masívnej rally. Akcie výrobcu elektromobilov za posledné dva dni dosiahli výnos 36%. Cena akcií sa tento rok zdvojnásobila. A čo je najviac šokujúce, od posledného minima spoločnosti v júni sa nachádzajú v zisku viac ako 395%.

Porovnajte túto výkonnosť s akciami automobilky Ford, ktorá po utorkovom otvorení amerických trhov oznámila neuspokojivú sériu výsledkov. Akcie pred dnešným riadnym otvorením klesajú o 8%.

Graf: Vývoj akcií automobilky Ford vs. Tesla
Tesla_aj_Ford_vyrabaju_auta_Investori_vsak_maju_jasneho_favorita_graf

Prečo akcie spoločnosti Ford dosahujú slabý výkon?

Náklady spoločnosti v štvrtom štvrťroku v podstate zničili jej zisk za rok 2019 a jej očakávania na rok 2020 sú sklamaním. Spoločnosť stále vynakladá veľké úsilie na premenu v hodnote 11 miliárd dolárov a zároveň čelí náročnému celosvetovému prostrediu, čo sa týka predaj automobilov a vyššími záručným nákladom.

Prečo sú akcie spoločnosti Tesla na vzostupe?

Investori sú vo veľkom optimizme, odkedy spoločnosť Tesla v priebehu minulého týždňa vykázala svoj prvý ročný zisk a stavila na budúci rast, ktorý čiastočne poháňa nový závod spoločnosti v Šanghaji. Znakom optimizmu by mohla byť aj podpora od predajcov nakrátko, ktorí sa snažia pokryť svoje straty, ako aj pozitívnych pripomienok od výrobcu batérií Panasonic k stavu jeho partnerstva s firmou Tesla.

Aká je realita a čísla?

Ford v priebehu minulého roka predala takmer 5,4 milióna vozidiel a jej trhová kapitalizácia sa nachádza na hodnote 36,4 miliárd dolárov. Spoločnosť Tesla, ktorá v roku 2019 dodala 367 500 vozidiel, má aktuálne hodnotu 159,9 miliárd dolárov.

Súvisiace:
Investori vsádzajúci na pokles akcií firmy Tesla prišli o $8 miliárd
Hodnota spoločnosti Tesla je väčšia ako keď bola automobilka Ford na svojom vrchole

Investičná skupina Bespoke Investment Group v správe ku klientov v utorok uviedla: “Nevieme, ako vysoko akcie automobilky Tesla budú smerovať, ale spoločnosti ktoré sú ocenené rozsiahlou prémiou pre veľkú väčšinu najväčších akcií na planéte, je ťažké ich brať vážne ako niečo iné než len kombináciu špekulatívneho prebytku a pozícií.”

Napriek tomu tím z Bespoke Investment Group varoval, že „nie je dôvod, aby bublina firmy Tesla nemohla trvať aj ďalej, čo by malo odradiť pesimistov, aj keď optimisti sa nervózne pozerajú na svoje obrovské zisky.“ Akcie spoločnosti Tesla sa v stredu pred riadnym obchodovaním nachádzali v zisku 4%.

Prinajmenšom, podľa regulačných podaní zverejnených v utorok to vyzerá, že Saudská Arábia vo verejnom investičnom fonde Public Investment Fund môže byť sklamanou po tom, čo minulý štvrťrok predala väčšinu svojho podielu v spoločnosti Tesla.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár