iPhone X.

iPhone X.

1. Zlatá hus o hodnote 165 miliárd dolárov pre Wall Street: Apple iPhone by mohol byť najväčším zdrojom hotovosti na Wall Street.

Viac ako desať rokov po svojom debute produkt iPhonu zostáva hlavným producentom peňazí pre Apple, ktorá je prvou americkou spoločnosťou o trhovej kapitalizácií cez 1 bilión dolárov a jednou z najrozšírenejších akciových spoločností.

Len divízia iPhonov by v tomto fiškálnom roku mala v predajoch dosiahnuť úroveň 165 miliárd dolárov, čo predstavuje 62% celkových predpokladaných príjmov spoločnosti Apple.

Je to úžasné množstvo peňazí z jednej produktovej rady. Aby sme uviedli toto číslo do kontextu, iPhone v minulom roku zodpovedal za viac príjmov než u 492 z 500 spoločností vo všeobecnom americkom akciovom indexe S&P 500.

V skutočnosti, Apple by mohol využiť svoje ročné tržby za iPhone a mohol by kúpiť firmy Tesla ($ 45 miliárd) a General Electric ($ 108 miliárd) a stále by mal dostatok finančných prostriedkov pre získanie spoločnosti Campbell Soup ($ 12 miliárd).

Apple iPhone je ešte väčší ako on-line obchody Amazonu, ktoré by mali v tomto roku dosiahnuť príjmy vo výške 125 miliárd dolárov.

Vzhľadom na to, koľko Wall Street vidí v iPhonoch, nie je žiadnym prekvapením, že investori sú nadšení z očakávaného ohlásenia nových modelov, ktoré budú predstavené už túto stredu. Akcie spoločnosti Apple v auguste vzrástli o takmer 20%, čo je ich najlepšie obdobie za takmer dekádu.

Apple a Amazon sú jednoznačne jedinými spoločnosťami o hodnote 1 bilión dolárov. Tieto dve spoločnosti z odlišnými podnikateľskými modelmi v tomto roku zodpovedajú za približne 29% podiel celkových ziskov z amerického indexu S&P 500 (podľa Howarda Silverblatta z S&P Dow Jones Indices).

Ale v dlhodobom horizonte, sa Apple nachádza v úplne inej lige. Od konca roka 1999 spoločnosť Apple navýšila hodnotu indexu S&P 500 o 11% a podľa spoločnosti Silverblatt predstavovala viac ako polovicu zárobkov v oblasti technologického sektora.

Úspech spoločnosti Apple ovplyvňuje milióny ľudí, pretože jej akcie sú oporným bodom v podielových investičných fondoch ako aj sú súčasnou ich dôchodkových plánov. Podľa údajov spoločnosti Morningstar, takmer 5 000 podielových fondov vlastní akcie spoločnosti Apple v hodnote približne 350 miliárd dolárov.

Spoločnosť Apple dosahuje určitý pokrok v rozširovaní svojho podnikania mimo divízie iPhonov. Divízia služieb spoločnosti, ktorá zahŕňa App Store, Apple Pay, iTunes a Apple Music, za posledný fiškálny rok zarobila 30 miliárd dolárov. Očakáva sa, že v tomto roku porastie o 25% na 37,5 miliardy dolárov, kým vo fiškálnom roku 2019 dosiahne úž hodnotu 45 miliárd dolárov.

Súvisiace:
Produkty ktoré iPhone pochoval
Warren Buffett: iPhone je “naozaj vo veľkom podhodnotený”

Zatiaľ čo iPhone zostáva poprednou a hlavnou líniou produktov spoločnosti, investori dúfajú, že Apple ponúkne väčšiu rôznorodosť pre iPhone X a podarí sa jej prilákať viac ľudí na nové modely.

Podľa odhadov investičnej spoločnosti PiperJaffray, viac ako 500 miliónov súčasných majiteľov iPhonov používa svoj model v období najmenej dvoch rokov.

Analytik z PiperJaffray – Michael Olson v piatok do poznámky klientom uviedol: “Inštalovaná základňa používateľov iPhone na starších zariadeniach stále rastie,” a zároveň zvýšil svoj cenový cieľ spoločnosti Apple na 250 dolárov.

To by mohlo byť veľmi dobrá správa pre Apple ale aj pre Wall Street.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, PiperJaffray

Facebook komentár