Jack-Dorsey-a-Jay-Z-predstavili-bitcoinovy-fond

Dôležitý týždeň bitcoinu nakoniec podporil celkový optimizmus trhu Bitcoin oznámením rappera Jay Z a generálneho riaditeľa sociálnej siete Twitter – Jacka Dorseyho, že dvojica zakladá fond pre rozvoj v rámci sektoru bitcoinov.

Dorsey v piatok na sociálnej sieti Twitter napísal správu, v ktorej uviedol, že prijímajú žiadosti o „rozsiahlu neodvolateľnú podporu“ zameranú pre oblasť Afriky a Indie. Sľubuje, že na fond nebudú mať „žiadny vplyv“ a že partneri hľadajú troch členov rady. Dorsey a Jay Z investujú do projektu 500 bitcoinov, ktoré v súčasnosti majú hodnotu zhruba 23 miliónov dolárov.

Bitcoin sa už v portfóliu Jacka Dorseyho nachádza. Jeho ďalšia spoločnosť Square v októbri 2020 kúpila 4 709 bitcoinov, čo bolo v tom čase v hodnote 50 miliónov dolárov. V roku 2018 spoločnosť rozšírila svoju mobilnú platobnú službu Cash App o podporu obchodovania s bitcoinmi, a to aj pre používateľov bez bankového účtu. A v roku 2019 uviedla na trh Square Crypto, ktorý udeľuje granty vývojárom a návrhárom okolo sektoru bitcoinov.

Súvisiace: Tesla kúpila bitcoiny za $1,5 mld., čím zatlačil cenu na nové maximum

Aj tento týždeň výkonný predstaviteľ spoločnosti Twitter v rozhovore uviedol, že spoločnosť preveruje ďalšie nové spôsoby použitia digitálnej meny, vrátane platov zamestnancov.

Čo sa tento týždeň stalo v bitcoinoch:

Veľká stávka spoločnosti Tesla

Najcennejšia automobilová spoločnosť na akciovom trhu, Tesla v pondelok oznámila, že drží časť svojej hotovosti skôr v bitcoinoch, ako v tradičnej mene a čoskoro by mohla prijať kryptomenu ako platbu za svoje automobily.

Spoločnosť Tesla vo svojom každoročnom podaní u Komisie pre cenné papiere uviedla, že očakáva, že „v blízkej budúcnosti začne prijímať bitcoiny ako formu platby za naše produkty … ktoré môžeme ale nemusíme po prijatí zameniť“.

Táto správa nasledovala po odhalení, že automobilka vo svojej súvahe drží bitcoiny v hodnote 1,5 miliárd dolárov, ako súčasť kroku „investovať časť hotovosti (spoločnosti) do určitých špecifikovaných alternatívnych rezervných aktív“. Spoločnosť Tesla poznamenala, že vo svojej súvahe k 31. decembru držala hotovosť a peňažné ekvivalenty vo výške 19 miliárd dolárov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk v poslednej dobe signalizuje záujem o bitcoin a ďalšie kryptomeny. V statuse na sociálnej sieti Twitter z 20. decembra uviedol, že „bitcoin je takmer rovnako bezpečný ako nekryté peniaze“, čo naznačuje jeho presvedčenie, že je pravdepodobne „bezpečnejšou“ ako tradičné meny podporované vládou.

Mastercard naskakuje na trend

Spoločnosť vydávajúca kreditné karty prináša bitcoin na pokladničný pult a v stredu oznámila, že neskôr v tomto roku podporí „výber kryptomien“ priamo vo svojej sieti.

Aj keď Mastercard neposkytla konkrétne informácie, spoločnosť uviedla, že tento proces môže fungovať zhruba takto: Keď si zákazník bude chcieť kúpiť položku za bitcoin, krypto partneri spoločnosti Mastercard prevedú digitálnu menu na tradičnú menu a prevedú prostriedky cez sieť Mastercard.

Spoločnosť Mastercard uviedla, že táto zmena „umožní oveľa väčšiemu počtu obchodníkov akceptovať kryptomenu“ a tiež „zníži neefektívnosť, vďaka čomu sa spotrebitelia aj obchodníci nebudú musieť pri nákupoch zaoberať zámenou medzi krypto a tradičnou menou.“

Bitcoin prichádza do najstaršej americkej banky

BNY Mellon – najstaršia americká banka – ktorej založenie sa datuje k Bank of New York Alexandrom Hamiltonom, do roku 1784 – vo štvrtok oznámila, že vytvorila jednotku „digitálnych aktív“. Neskôr v tomto roku začne klientom pomáhať riešiť potreby spojené s rastom digitálnych aktív, vrátane kryptomien v bližšie nešpecifikovanom termíne.

Roman Regelman, CEO spoločnosti Mellon pre servis aktív poznamenal, že dopyt klientov a jasnejšia regulácia „pre nás predstavujú obrovskú príležitosť rozšíriť našu aktuálnu ponuku služieb na túto rozvíjajúcu sa oblasť.“

Súvisiace: Tesla nakupuje Bitcoin za $1,5 miliardy – čo ďalej?

Bitcoin sa stáva „alternatívnym aktívom“

Po správach o veľkých investíciách spoločnosti Tesla došlo k zvýšeniu dôvery pre oblasť kryptomien.

Fawad Razaqzada – analytik spoločnosti ThinkMarkets v poznámke pre klientov napísal: „Keď bude čoraz viac spoločností prijímať bitcoiny, povedie to iba k ďalšiemu zvýšeniu dopytu na trhu s obmedzenou ponukou.“

Brad Bechtel, vedúci obchodovania mien v spoločnosti Jefferies, poznamenal: „Bitcoin sa stáva alternatívnym aktívom,“ … „Nesúvisí to s ničím iným, čo by sa dialo na trhu.“ A vďaka tomu sa stáva atraktívnym doplnkom do portfólia.

To pre dlhodobý výhľad bitcoinu predstavuje jednoznačne pozitívne naladenie, aj keď niektorí, najmä z Bank of America, označili túto kryptomenu za „matku všetkých bublín“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár