Katar_je_silnejsi_nez_kedykolvek_predtym_Minister

Rok po hospodárskych a dopravných obmedzeniach, vedenými susednými krajinami sa Katar stal “silnejším ako kedykoľvek predtým.” S týmto vyjadrením v dnešnom dni prišiel podpredseda vlády a minister obrany Khalid bin Mohammed Al Attiyah.

V júni 2017 Saudská Arábia, Bahrajn, Egypt a Spojené arabské emiráty zaviedli pozemnú, námornú a leteckú blokádu voči krajine vyvážajúcej zemný plyn, čo viedlo k obmedzeniam v cestovaní a dovážaných tovarov. Tento krok ohrozil potravinovú bezpečnosť v krajine Perzského zálivu a podnietil regionálnu diplomatickú krízu.

Ale o rok neskôr, podľa Al Attiyaha ekonomika prosperuje, pričom výroba národných produktov, vrátane liekov a potravín sa rozrástla – hoci minister neuviedol presnejšie informácie ohľadom zvýšenia produkcie.

Politik na výročnom samite v Singapure (Shangri-La Dialogue) uviedol: “Boli sme schopní prekonať víchricu a z jej dôvodu sa nám podarilo stať silnejšími ako kedykoľvek predtým.”

Súvisiace:
Saudská Arábia má bláznivý zámer, ako zmeniť Katar na ostrov
Bahrajn nevidí žiadny záblesk nádeje pre blízke ukončie krízy v Katare

Rijád, Manama, Káhira a Abú Zabí obvinili Dauhu z podpory terorizmu a povedali, že budú pokračovať v obliehaní až kým vláda šejka Tamima bin Hamada Al Thaniho nesplní zoznam požiadaviek, ktoré zahŕňajú zatvorenie spravodajskej siete Al-Džazíra a obmedzenie vzťahov s Iránom.

Doha však tieto podmienky odmietla a označila ich urážkami pre jej suverenitu.

Blokáda je “nespravodlivá a protiprávna,” uviedol Al Attiyah a opísal ju ako “očividné porušenie medzinárodných pravidiel”. Avšak podľa jeho slov sa krajine podarilo prežiť vďaka novým spojeniam.

Yousuf Mohamed Al-Jaida, generálny riaditeľ Katarského finančného centra, v marci pre stanicu CNBC povedal: “Mnohé z týchto nových priateľstiev sa nachádzajú v Ázii, kde sa Doha v marci aktívne usilovala o zahraničné investície.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár