Súhrn podvodov a krádeží v oblasti kryptomien za rok 2021.

Súhrn podvodov a krádeží v oblasti kryptomien za rok 2021.

  • Podvodníci z celého sveta si v roku 2021 odniesli domov rekordných 14 miliárd dolárov v kryptomenách, a to najmä vďaka vzostupu DeFi.
  • Straty zo zločinu súvisiaceho s kryptomenami vzrástli od roku 2020 až o 79 %.
  • Krádeže kryptomien od roku 2020 vzrástli až o 516 % na kryptomeny v hodnote 3,2 miliardy dolárov. Z tohto celkového počtu bolo 72 % ukradnutých prostriedkov získaných z protokolov DeFi.

Podľa nových údajov od firmy Chainalysis, ktorá sa zaoberá analýzou blockchainu uviedla, že podvodníci z oblasti kryptomien v roku 2021 odcudzili rekordných 14 miliárd dolárov, a to najmä vďaka vzostupu platforiem decentralizovaných financií (DeFi).

Straty zo zločinu súvisiaceho s kryptomenami v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástli o 79 %, čo bolo spôsobené prudkým nárastom krádeží a podvodov.

Podvody boli v roku 2021 najväčšou formou zločinu založeného na kryptomenách, po ktorom nasledovali krádeže, z ktorých väčšina sa stala hackovaním kryptomenových firiem. Spoločnosť uviedla, že DeFi je veľkou súčasťou príbehu pre oboch, čo je ďalším varovaním pre tých, ktorí sa snažia byť súčasťou tohto vznikajúceho segmentu kryptopriemyslu.

Spoločnosť Chainalysis vo svojej výročnej správe “Crypto Crime“, napísala: „DeFi je jednou z najzaujímavejších oblastí širšieho ekosystému kryptomien, ktorá predstavuje obrovské príležitosti pre podnikateľov ale aj používateľov kryptomien.“

Súvisiace: Koľko by ste zarobili v roku 2021, ak by ste investovali $1 000 do 4 top kryptomien

“Je však nepravdepodobné, že by DeFi realizoval svoj plný potenciál, ak rovnaká decentralizácia, ktorá ho robí tak dynamickým, umožňuje aj rozsiahle podvody a krádeže.”

Divoký západ DeFi

DeFi predstavuje rýchlo rastúci sektor kryptotrhu, ktorého cieľom je odstrihnúť sprostredkovateľov, ako sú banky, od tradičných finančných transakcií, ako sú napríklad zabezpečené pôžičky.

S DeFi sú banky a právnici nahradení programovateľným kúskom kódu označovaným za “smart kontrakt“. Táto zmluva je napísaná na verejnom blockchaine, ako je ethereum alebo solana, a vykonáva sa, keď sú splnené určité podmienky, čím sa vylučuje potreba centrálneho sprostredkovateľa.

„Finančný systém v podstate posiela peniaze s rôznymi podmienkami, ktoré sú k nemu pripojené,“ poznamenal Joey Krug, ktorý je investičným riaditeľom v Pantera Capital – správcom aktív zameraných na kryptomeny a blockchain.

Podľa štatistík spoločnosti Chainalysis, objem transakcií DeFi v roku 2021 vzrástol až o 912 %. Pôsobivá návratnosť decentralizovaných tokenov, ako je shiba inu, tiež podnietila šialenstvo medzi tokenmi DeFi.

Čo sa týka obchodovania s týmto rodiacim sa kryptoekosystémom, existuje veľa nebezpečenstiev.

Jedným z problémov DeFi je podľa Kim Grauer, vedúceho výskumu v spoločnosti Chainalysis, to, že mnohé z nových protokolov, ktoré sa spúšťajú, majú zraniteľné miesta v kóde, ktoré môžu hackeri zneužiť. 21 % podiel všetkých hackov (útokov) v roku 2021 využilo práve tieto zneužitia kódu.

Grauer pre agentúru CNBC poznamenal, že hoci existujú firmy tretích strán, ktoré vykonávajú audity kódu a verejne označujú, ktoré protokoly sú bezpečné, mnohí používatelia sa stále rozhodujú pre prácu s rizikovými platformami, ktoré tento krok obchádzajú, keďže si myslia, že môžu získať veľkú návratnosť.

Krádeže kryptomien sa od roku 2020 navýšili o 516 % pre kryptomeny v hodnote 3,2 miliardy dolárov. Z tohto celkového objemu bolo 72 % ukradnutých prostriedkov získaných z protokolov DeFi.

Straty z podvodov vzrástli o 82 % na 7,8 miliardy dolárov, čo sa týka hodnoty kryptomien.

Viac ako 2,8 miliardy dolárov z tejto sumy pochádzalo z relatívne nového, ale veľmi obľúbeného typu schémy známej ako „rug pull“, v rámci ktorej vývojári budujú to, čo sa javí ako legitímne projekty v oblasti kryptomien, predtým, ako nakoniec kompletne zoberú peniaze investorov a zmiznú.

Grauer vysvetlil: „Vzhľadom na humbuk okolo DeFi, ľudia možno viac súhlasili s používaním menej bezpečných platforiem, najmä z dôvodu, že prídu o potenciálne zisky.“

Štatistiky kriminality nehovoria celý príbeh

Kriminalita súvisiaca s kryptomenami môže byť na historickom maxime, ale výskumníci poznamenávajú, že rast legitímneho používania kryptomien ďaleko prevyšuje rast používania kriminálnej činnosti.

Transakcie s nelegálnymi adresami predstavovali historické minimum, len 0,15 % podiel z celkového objemu obchodu s kryptomenami v roku 2021, v objeme 15,8 bilióna dolárov.

Výskumná firma identifikovala nezákonné prostriedky na základe ich spojenia s potvrdenou nezákonnou činnosťou. Finančné prostriedky by sa napríklad považovali za nezákonné, ak by boli odoslané na tzv. trh s označením darknet alebo z neho (alebo ak by bolo známe, že boli odcudzené pri hackerskom útoku).

Chainalysis poznamenala: “Skutočnosť, že nárast bol len o 79% (takmer rádovo nižší ako celkové prijatie), čo môže byť najväčším prekvapením zo všetkého.”

V správe sa teda uviedlo: „Zločin sa stáva menšou a menšou súčasťou ekosystému kryptomien.“

Výskumníci čiastočne pripisujú zabrzdený rast kriminality založenej na kryptomenách vyvíjajúcu sa súpravu nástrojov presadzovania práva, ako aj zdedenú transparentnosť blockchainových technológií.

Súvisiace: Viete prečo protesty v Kazachstane zasiahli cenu bitcoinu?

Na rozdiel od hotovosti a iných tradičných foriem prevodu hodnoty je každá transakcia zaznamenaná vo verejne viditeľnej účtovnej knihe a pomocou správnych nástrojov je podľa Grauera možné vidieť, aká veľká časť všetkých aktivít v oblasti kryptomien súvisí s kriminalitou.

Grauer poznamenal: „Úrady boli mimoriadne úspešné pri využívaní transparentnosti blockchainov na vyšetrovanie a zastavenie nezákonnej činnosti.“

V novembri napríklad agentúra IRS Criminal Investigations uviedla, že v roku 2021 zabavila kryptomeny v hodnote viac ako 3,5 miliardy dolárov (všetko z tzv. nedaňových vyšetrovaní), čo predstavuje 93 % všetkých finančných prostriedkov zabavených touto agentúrou, počas spomínaného obdobia.

Medzi ďalšie výhry pre orgány činné v trestnom konaní v roku 2021 patrilo zabavenie 56 miliónov dolárov Ministerstvom spravodlivosti USA, v rámci vyšetrovania podvodov s kryptomenami, 2,3 milióna dolárov zadržaných ransomvérovou skupinou stojacou za útokom Colonial Pipeline, ako aj nezverejnená suma zabavená izraelským Národným úradom pre boj proti financovaniu terorizmu v roku trvajúceho prípadu súvisiaceho s financovaním terorizmu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BI, CNBC

Facebook komentár