Mali_by_investori_mat_v_portfoliu_bitcoin_alebo_kryptomeny

Koľko Bitcoinov alebo kryptomien by som mali investori vlastniť? Jedná sa o kontroverznú otázku.

Zástancovia kryptomeny Bitcoin by tvrdili, že by ste na kryptomeny mali vsadiť všetko, pretože digitálne aktíva by mohli byť budúcnosťou peňazí.

Fanúšikovia bitcoinu tiež tvrdia, že hodnota kryptomien by mala byť stabilnejšia, pretože existuje konečný objem mincí. Vlády môžu vždy tlačiť viac peňazí.

Ale skeptici voči virtuálnej mene Bitcoin, vrátane investorskej legendy Warrena Buffetta, si myslia, že bitcoinu sa je treba za každú cenu vyhnúť.

Buffett ich minulý rok nazval “jedom na krysy” a na výročnom stretnutí akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway, že u Bitcoinu s ďalšími krypomenami “príde k zlému koncu”.

Súvisiace: Áno, Bitcoin bol bublinou. Avšak..

Podpredseda investičného konglomerátu Berkshire Hathaway – Charlie Munger išiel o krok ďalej a na minuloročnom stretnutí poznamenal, že Bitcoin je “len šialenstvom”.

Munger dodal: “Je to ako keby niekto obchodoval s výkalmi a vy sa rozhodnete, že nemôžete chýbať.”

Munger správne poznamenal, že bitcoin bol na istý čas špekulatívnou mániou.

Ale bublina v posledných dvoch rokoch prešla prasknutím ako pre bitcoin tak aj iné kryptomeny ako ethereum, litecoin a ripple.

Virtuálna mena Bitcoin na začiatku roka 2017 dosiahla impozantný rast z takmer 1000 dolárov na takmer 20 000 dolárov do konca roka. Aktuálne sa obchoduje okolo 3800 dolárov.

Netreba dodávať, že niečo nestabilné nie je nič vhodné pre slabé srdcia. A dokonca aj po jeho dramatickom poklese niektorí finanční poradcovia tvrdia, že ľudia by voči kryptomene bitcoin mali byť opatrní.

John Norris, ktorý je výkonným riaditeľ pre oblasť wealth manažmentu a investície v spoločnosti Oakworth Capital Bank, poznamenal: “Nevidím žiadny presvedčivý dôvod na to, aby niekto vo svojom portfóliu vlastnil bitcoin alebo iné kryptomeny, jedná sa o veľmi špekulatívne aktívum, keďže existuje rozsiahly objem rizika.”

Zlato alebo striebro môžu byť bezpečnejšou stávkou ako bitcoin

Norris poznamenal, že chápe, že niektorí investori považujú bitcoin za tzv. zabezpečenie voči menovým výkyvom. Ale povedal, že existujú aj iné investície, ktoré poskytujú podobnú hodnotu a majú oveľa dlhšiu históriu.

Ďalej uviedol: “Ak chcete mať diverzifikované investičné portfólio voči menovým výkyvom, choďte do obchodu s mincami a nakupujte zlato alebo striebro.”

Joe Mallen, ktorý je hlavným investičným analytikom v spoločnosti Helios Quantitative Research, súhlasil. Poznamenal, že koncom roka 2017 bol na večeri s klientmi, kde sa dôchodcovia pýtali na bitcoin. To ho presvedčilo, že sa jednalo o bublinu.

Mallen ďalej poznamenal: “Ak naozaj netušíte, čo to vôbec je, ale ľudia vám hovoria, že je to ďalšia veľká vec, mali by ste sa tomu vyhnúť.”

To neznamená, že investori by sa mali úplne vyhnúť investíciám súvisiacim s bitcoinom. Existujú známe spoločnosti, ktoré robia veľké stávky na blockchain – verejnú digitálnu knihu transakcií, ktorá je základom ako pre bitcoin a iné kryptomeny.

Technológia Blockchain vs. Bitcoin

Mnoho spoločností, ako obria firma softvéru a služieb – IBM, producent čipov – Nvidia a platieb – Square vo svojom podnikaní využívajú blockchain a iné krypto technológie.

Súvisiace: JPMorgan sa snaží zmeniť finančný systém cez kryptomeny

Aj bankový titán JPMorgan Chase nedávno predstavil JPM Coin, aby svojim klientom pomohol urýchliť niektoré zahraničné transakcie. Jej mince prichádzajú aj napriek skutočnosti, že generálny riaditeľ Jamie Dimon je známym kritikom kryptomien, ktorý kedysi povedal, že by vyhodil svojich zamestnancov ak by obchodovali s bitcoinom.

Norris pripustil, že malá stávka na bitcoin môže mať zmysel. Potrebujete len reálne očakávania. Existuje väčšia šanca, že investícia nebude úspechom, takže netreba rátať s tým, že budete vďaka tomu bohatým.

Nakoniec poznamenal: “Ak chcete zažiť trochu zábavy, je to podobné ako stávka na dostihové kone,” … “Je to v poriadku ak vsadíte málo, môžete získať slušné peniaze, ale ak vsadíte príliš veľa, môžete prísť naozaj o všetko.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár