Malta_sa_chce_stat_ostrovom_pre_Blockchain

Malý európsky ostrov – Malta sa stáva centrom technológie Blockchain.

V rámci snaha o zmenu stredomorského národa na “ostrov Blockchainu” vláda otvára svoje dvere technológií Blockchain a iným takzvaných distribuovaných kníh.

Tieto technológie umožňujú rýchle uskutočňovanie transakcií medzi ľuďmi bez zásahu alebo kontroly tretích strán. Blockchain sľubuje zlepšenie bezpečnosti a znižuje transakčné náklady.

Malta sa domnieva, že jej ostrov sa môže stať útočiskom pre kryptomeny, ako je Bitcoin – ktorá je najznámejšou pre využitie distribuovaných kníh – ale zároveň sa domnieva, že technológia Blockchain môže pomôcť transformovať dopravné a vzdelávacie systémy krajiny.

Podporujúca legislatíva pre Blockchain

4. júla maltský parlament schválil tri zákony, aby stanovil regulačný rámec a podnietil inováciu v oblasti technológie blockchain. Vláda dúfa, že tieto zákony prilákajú zahraničné finančné technologické spoločnosti, čím sa v ich krajine budú chcieť usídliť.

Súvisiace: Svetová banka vydá dlhopis založený na Blockchaine

Na sociálnej sieti Twitter, poradca ministra pre finančné služby, digitálnu ekonomiku a inovácie – Silvio Schrembi poznamenal: “Tieto legislatívne opatrenia z Malty urobili prvú svetovú jurisdikciu, ktorá tomuto priestoru poskytuje právnu istotu.”

Analytici tvrdia, že tento krok poukazuje na otvorený prístup Malty k technológií Blockchain.

Joseph Borg, ktorý je vedúcim blockachainového poradenstva v právnickej firme WH Partners, poznamenal: “Malta prijala skutočnosť, že technológia Blockchain a kryptomeny sa nevyhnutne stanú populárnymi,” … “Tým, že podnikne tento krok, Malta je určená stať sa centrom pre začínajúce inovácie v oblasti technológií a zakladania podnikov založených na technológií blockchain, čo by zároveň podporilo aj hospodársky rast tohto ostrova.”

V rámci Európskej únie má Malta pred sebou náskok pri vytváraní legislatívneho rámca pre blockchain, hoci nie je prvým európskym národom, ktorý ho prijal. Litva sa tiež stala centrom kryptomien a Estónsko bolo blízko k zavedeniu národnej digitálnej meny s názvom Estcoin. Mimo EÚ – Švajčiarsko označilo svoj kantón Zug za tzv. “Crypto Valley”.

Širšie použitie blockchainu

Ale Borg povedal, že rozdiel spočíva v prístupe. Aj keď iné krajiny sa zameriavajú na kryptomeny, Malta sa zameriava na samotnú blockchain technológiu a jej širšie využitie.

Maltský minister dopravy poznamenal: “Technológia Blockchain je kľúčovou súčasťou našej celkovej národnej technologickej stratégie, ktorá nás pomôže transformovať rôzne sektory cez vládu.”

V máji vláda oznámila partnerstvo s britskou blockachainovou platformou Omnitude na zlepšenie siete verejnej dopravy ostrova.

Od roku 2017 spolupracuje s Learning Machine Technologies na pilotnom programe umožňujúcom maltským vysokoškolským a odborným študentom prístup a získavanie vzdelávacích prepisov a záznamov pomocou technológie blockchain.

Táto krajina si dokonca uvedomuje, že v iných sektoroch je ešte väčší potenciál. V oficiálnom nariadení kancelária predsedu vlády poznamenala, že technológia blockchain by mohla byť použitou pre hlasovanie cez inteligentné telefóny, ohľadom ochrany súkromia pre informácie v oblasti zdravotnej starostlivosti.

Prívetivá krajina pre firmy finančných technológií

Týmto inovatívnym prístupom sa ostrov stal atraktívnym aj pre spoločnosti z oblasti finančných technológií. Len nedávno Binance, ktorá patrí k najväčším obchodovacím platformám na svete v oblasti kryptomien, po regulačných prekážkach na Ďalekom východe presunula svoje hlavné sídlo z Hongkongu na Maltu.

Súvisiace: Prvé náboženstvo založené na blockchaine je tu a naozaj to nie je vtip

V súčasnosti prebiehajú plány na to, aby sa Malta stala sídlom prvej decentralizovanej banky na svete. Zakladateľská banka nebude mať žiaden ústredný orgán. Namiesto toho bude vo vlastníctve všetkých svojich zákazníkov. Binance vytvorenie tejto banky podporuje a je jedným z jej prvých investorov.

Joseph Borg uviedol, že je príliš skoro povedať, či tento priekopnícky projekt bude úspešný. Ale je optimistický.

Nakoniec poznamenal: “Ak táto koncepcia bude úspešne implementovaná, tento koncept určite rozšíri ekosystém blockchainu v rámci maltskej jurisdikcie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, MarketWatch

Facebook komentár