• Bitcoin sa stáva čoraz viac nelikvidným.
  • Čím viac ľudí kupuje Bitcoin, tým viac je sieť preplnená a transakcie trvajú dlhšie.
  • Zvyšujú sa aj poplatky za transakcie.
  • Toto spôsobí skutočné problémy, keď ceny padnú a každý sa pokúsi odísť v rovnaký čas.

Tento graf zobrazuje sedem dňový priemer celkového času potrebného na potvrdenie transakcie Bitcoinov od mája 2016:
Nelikvidnost_Bitcoinu_bude_naozaj_velkym_problemom_2017

Rovnako ako cena Bitcoinu samotná, tak aj trvanie transakcií rástlo ako plynuli mesiace. V tomto čase trvá potvrdenie prevodu Bitcoinu v priemere štyri a pol hodiny.

Ak vlastníte Bitcoin a bojíte sa, že cena, ktorá začiatkom decembra presiahla hranicu 17 000 dolárov, je iba bublinou, tak potom by ste sa mali skutočne začať obávať času trvania transakcií. Cena Bitcoinu stúpa a klesá v stovkách dokonca tisíckach dolárov každým dňom. Nikto nevie aká bude cena o hodinu, jediné čo vieme je že bude úplné iná.

A plán pre svetovo najväčšiu počiatočnú ponuku pre nákup kryptomeny (z angl. initial coin offering – ICO ďalej len “ICO”), ponuka Dragon casina v hodnote 500 miliónov dolárov bola posunutá o dva týždne.

V tlačovej správe bolo uvedené: “V dôsledku extrémnej preplnenosti na oboch sieťach, ako Bitcoin tak aj Ethereum, investori čelili veľkej výzve pri prevode ich Bitcoinov a Etherea v pre-ICO (pozn. prekladateľa: nákup ešte pred oficiálnym zahájením ponuky) Dragon coinu.”

Trvanie transakcie je vytvárané systémom, kde každá transakcia je potvrdzovaná šiestimi ťažiarmi Bitcoinu. Týchto ťažičov však nie je nekonečné množstvo čo znamená, že čím viac transakcií musia potvrdiť, tým dlhšie to trvá keďže ich kapacita sa zaplňuje.

Čo je ešte horšie, je že spoplatňujú transakcie a priorita transakcií záleží od výšky poplatku. Tí čo zaplatia viac, budú vybavený skôr. (Pre viac detailov ohľadne tohto procesu si prečítajte tento veľmi užitočný Tweet od Michel Rauchs z Cambridgeského centra pre alternatívne financie.)

Predstavte si ako zlé sa to môže stať, keď sa zverejní nejaká zlá správa a najväčší vlastníci Bitcoinu si pomyslia “Ok mám toho dosť, zarobil som, končím.” Väčšina Bitcoinov je vlastnená malým percentom vlastníkov – 40% Bitcoinov vlastní 1 000 osôb. Tých pár vlastníkov môže položiť celý trh kedykoľvek si zmyslia.

Ako niekto, kto si pamätá pády trhu v rokoch 2000 a 2008 iste vie, tieto veci sa dejú rýchlo. Miliardy budú stratené v priebehu minút. Osoby, ktoré chcú predávať, ale sú hodinu a viac pozadu za správami môžu stratiť úplne všetko.

Je to brutálne.

A blockchain – technológia ktorá je základom Bitcoinu však nie je pripravená sa s tým vysporiadať.
Časť nárastu trvania transakcie bola bezpochyby spôsobená poslednými správami, čo spôsobilo že veľká časť menej znalých investorov prišlo na trh len pre to, že videli titulky o cene Bitcoinu, ktorá sa šplhá do závratných výšok.

To nás núti zamyslieť sa, ako preplnený môže trh byť pri klesaní cien.

Zároveň to však bude drahé. Niektoré výpočty hovoria o tom, že poplatky za transakcie sa zdvojnásobujú každé tri mesiace. Ars Technica avizovala, že poplatok za transakciu už dosiahol hodnotu 26 dolárov.

Tieto poplatky prispejú k strate osôb, ktoré sa pokúsia predávať počas pádu.

Súvisiace:
Novogratz plánuje odložiť spustenie hedžového fondu na kryptomeny
Už iba zmena názvu na Blockchain, vyniesla akcie až o 200%

V porovnaní s tým, makléri a banky vykonajú transakcie za menej ako sekundu a zvyčajne za menší poplatok ako 10 dolárov.

Aby ste si vedeli predstaviť ako smiešne ťažké to je dostať sa z Bitcoinového trhu, prečítajte si túto reťaz tweetov od zamestnanca Googlu, ktorého pseudonym je @TedOnPrivacy.

Napísal: “Musím poslať scan môjho vodičského a pasu nejakým pochybným stránkam, ktorým čo viem sa nedá veriť, rovnako ako MtGox,” … “Mám dosť času zjesť obed, kým čakám na potvrdenie transakcie, aj keď na druhej strane obed bol fajn, keďže som si opiekol avokádo s vajíčkom.
Trvalo to dni.

Posťažoval sa: “Sú to skutočne peniaze, keď ich nemôžete použiť ani konvertovať na nič iné?”

Preložil: Filip Šilák

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, CNBC

Facebook komentár