Nie_vsetky_trhy_s_kryptomenami_su_rovnake_2018

Existuje veľmi dobrý dôvod na to, aby sme súčasnú situáciu vo svete kryptomien považovali za výhradne špekulatívny cyklus neustáleho rozkvetu a úpadku. V priebehu posledných troch mesiacov zaznamenávame, že ceny všetkých najpopulárnejších digitálnych mien navzájom výrazne korelujú. Spoločne stúpajú a opätovne klesajú. Práve preto ich mnohí analytici nazývajú holandskými tulipánmi 21. storočia.

Nie je to však také jednoduché. Dolárová hodnota Bitcoinu sa v priebehu posledných 30 dní fenomenálne prepadla. Korelácia s ďalšími kryptomenami sa však ukázala byť relatívne nespoľahlivou. V niektorých prípadoch sa dokonca zdá, že bola úplne prerušená. Nemyslíme si, že ide o náhodu. Komunita obchodníkov s kryptomenami totiž okrem ignorantských špekulantov zahŕňa aj ľudí, ktorí sa úprimne zaujímajú o potenciálne aplikácie technológie blockchain a uvážene investujú do jednotlivých digitálnych aktív.

Nie všetky kryptomeny sú rovnaké. Graf zobrazuje koreláciu medzi cenami Bitcoinu a ostatných najväčších kryptomien vzhľadom na trhovú kapitalizáciu:

Nie_vsetky_trhy_s_kryptomenami_su_rovnake_2018_graf

Stanovili sme koreláciu medzi cenami Bitcoinu a ďalších desiatich kryptomien zoradených podľa trhovej kapitalizácie. Ukázalo sa, že najsilnejšie prepojené s Bitcoinom sú ceny takzvaných „altcoinov“ IOTA, Litecoin a Bitcoin Cash – ako v rámci 3 mesačného horizontu, tak aj v priebehu posledných 30 dní. Litecoin aj Bitcoin Cash pritom predstavujú nové meny odčlenené od samotného Bitcoinu, ktoré zastávajú viac-menej podobnú funkciu ako ich predchodca. Majú byť prostriedkom výmeny a uchovávateľom hodnoty. Účelom vzniku oboch týchto kryptomien bolo napraviť niektoré z chýb Bitcoinu, konkrétne neprimerane dlhý čas potrebný na spracovanie transakcií a neželane vysoké transakčné poplatky. Zároveň mali zvýšiť efektivitu malých každodenných transakcií. IOTA je v tomto smere jedinečná. Vývojári tejto virtuálnej meny si zaumienili optimalizovať ju špecificky pre takzvaný „internet vecí“ a má sprostredkovať transakcie medzi jednotlivými zariadeniami. Predstavuje akýsi Bitcoin pre robotov, stále teda môžeme hovoriť o istej variante pôvodnej myšlienky.

Súvisiace: Bitcoin: 3 kľúčové rady pre začiatočníkov

Medzi najúspešnejšími „altcoinmi“ exitujú ďalšie dve hlavné kategórie. Do prvej patria meny zamerané na inteligentné kontrakty a počiatočné ponuky digitálnych mincí (ICO). Sem sa radia meny ako Ethereum, NEO, NEM a EOS. Do druhej skupiny spadajú kryptomeny spojené s transakciami založenými na technológii blockchain v rámci finančného priemyslu, teda Ripple a Cardano. Neziskový projekt Stellar, ktorého kryptomena sa nazýva Lumen, spĺňa predpoklady oboch týchto kategórií.

Kryptomeny vytvorené konkurentmi blockchainu Ethereum vykazujú za posledných 30 dní najsilnejšiu koreláciu s cenou tokenov Ether. Práve tieto sa svojim správaním odlišovali od vývoja cien Bitcoinu.

Graf zobrazuje koreláciu medzi cenami kryptomeny Ether a ostatných najväčších kryptomien vzhľadom na trhovú kapitalizáciu:

Nie_vsetky_trhy_s_kryptomenami_su_rovnake_2018_graf_1

Trh s kryptomenami je omnoho mladší ako rýchlo sa rozvíjajúca technológia, na ktorej je založený. Vysoká volatilita tohto trhu je lákadlom pre mnohých špekulantov. Tí sú zodpovední za podnecovanie pochybností o legitímnosti investícií v tomto sektore, ale seriózni obchodníci by sa mali povzniesť nad alarmujúce skúsenosti a vyjadrenia takýchto nezasvätených hráčov.

Niektorí analytici sú skeptickí ohľadom skutočnosti, že kryptomeny by sa mohli stať plnohodnotnou formou peňazí. Či už vo svojej decentralizovanej podobe alebo ako oficiálny nástroj uplatňovaným svetovými bankami. V takom prípade dáva dokonalý zmysel, aby sa investori držali ďalej od mien ako Bitcoin, Litecoin či Bitcoin Cash. Aj napriek tomu je však potrebné uznať, že základný princíp a technológia, na ktorej sú kryptomeny založené, môže nájsť potenciálne využitie v niekoľkých ďalších smeroch. Ak veríte, že počiatočné ponuky digitálnych mincí (ICO) sú vhodným nástrojom pri zhromažďovaní finančných prostriedkov a že blockchain je ideálnym spôsobom pre uchovávanie vlastníckych práv a kontraktov, Ethereum a jeho konkurenti sú hodní Vašej pozornosti, prípadne investícií. A ktoré kryptomeny by ste mali uprednostniť? To záleží výhradne na tom, ktorá technológia či trh Vám vyhovuje najviac. Mnohí zástancovia presadzujú napríklad čínske kryptomeny NEO a OES, ktoré sa zameriavajú na čo najrýchlejšie spracovanie transakcií.

Súvisiace: 7 kryptomien, ktoré by ste mali v roku 2018 sledovať

Niektorí investori veria, že blockchain môže v konečnom dôsledku úplne nahradiť súčasnú infraštruktúru peňažných transakcií, ktorú prevádzkuje napríklad Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu (SWIFT). Títo jedinci sú nepochybne zástancami kryptomien Ripple a Cardano. Aj investície do týchto projektov sú však relatívne riskantné. Aktuálne totiž nemožno zaručiť, že sa tieto kryptomeny stanú všeobecne uznávanou odpoveďou na otázku moderných finančných transakcií.

Každý trhový ošiaľ časom stratí svoju senzáciu a špekulantov nahradia seriózni investori. Takýto trend sme zaznamenali v rámci technologickej bubliny zo začiatku 21. storočia a rovnaký vývoj sa rysuje v roku 2018 aj vo svete kryptomien. Niektoré aplikácie blockchainu sa nakoniec ukážu byť vysoko atraktívnymi, iné zapadnú prachom. Investori, ktorí sa budú dlhodobo zdržiavať v tomto sektore (na rozdiel od špekulantov), môžu byť v konečnom dôsledku odmenení pozoruhodnými výnosmi.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, TheGuardian

Facebook komentár