7_kryptomien_ktore_by_ste_mali_v_roku_2018_sledovat

Masívna bublina? Dočasný trend? Podvod? Neprajníci nazývajú Bitcoin rôznymi menami. Táto kryptomena však aj naďalej pokračuje vo svojom úspešnom vzostupe, čím vyvracia kritiku všetkých pochybovačov a neustále obohacuje lojálnych investorov.

Strach z toho, že zmeškáte obrovskú príležitosť, môže mať zásadné a často nebezpečné dopady na Vaše finančné rozhodnutia. Mnohí investori si dnes uvedomujú, že zmeškali svoju príležitosť v čase vzniku Bitcoinu a ostáva im už iba chytať sa za hlavu. Ďalšou možnosťou je tiež sledovať trh a snažiť sa odhaliť novú vychádzajúcu hviezdu.

Mali by sme si však položiť otázku, či takáto príležitosť ešte existuje a nakoľko riskantné je investovať do nej.

George Tung, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti Cryptos R Us a veteránom v investovaní do digitálnych mien, si aj naďalej udržiava pozitívny názor na budúcnosť Bitcoinu. Tiež dodáva, že existuje niekoľko menej známych virtuálnych mien s veľkým potenciálom. Povedal: „Staneme sa svedkami toho, že ďalšia kryptomena dosiahne trhovú kapitalizáciu súčasného Bitcoinu? Jednoznačne. Myslím si, že sa tak stane v priebehu nasledujúcich troch až piatich rokov.“

Hitesh Malviya, ktorý je konzultantom agentúry ItsBlockchain.com, tvrdí, že Bitcoin je tou správnou investíciou v časoch pozitívnej situácie na trhu. Taký stav zaznamenávame v súčasti. Následne však dodáva, že dlhodobé zisky v rámci investovania do digitálnych mien budú prameniť z iných zdrojov. Povedal: „Trh alternatívnych kryptomien je relatívne nový a bude trvať prinajmenšom niekoľko rokov, kým sa dostane do pozornosti mainstreamových investorov. Cena mnohých alternatívnych mien nepochybne dosiahne desaťnásobný nárast podobne, ako sa to v roku 2017 podarilo Bitcoinu.“

Súvisiace: Nelikvidnosť Bitcoinu bude naozaj veľkým problémom

V súčasnosti sa však vo svete obchoduje s viac než 1 300 rôznymi druhmi alternatívnych kryptomien. Odhaliť potenciálnych víťazov preto nie je vôbec jednoduché. Tung využíva za týmto účelom metodiku zloženú zo štyroch krokov.

1. Študujte tím, ktorý je zodpovedný za vznik meny. Odkiaľ pochádzajú zakladatelia novej kryptomeny? Majú minulé skúsenosti aj s inými menami? Ručí za nich niekto? Akú inováciu prinášajú na trh? Najúspešnejšie tímy stoja práve za alternatívnymi kryptomenami, ktoré dosahujú v súčasnosti najvyššiu trhovú kapitalizáciu.

2. Prečo vznikla daná mena? V akom kontexte nachádza uplatnenie? Snaží sa riešiť problém, ktorý nepotrebuje riešenie? Niektoré zo súčasných alternatívnych kryptomien skrátka nemajú zmysel.

3. V akom procese vývoja sa nachádza kryptomena? Mali by ste sa zamerať na to, akú cestu už prešla daná alternatívna mena od svojho vzniku. Disponuje testovacou sieťou alebo beta-verziou? Zdokonaľuje priebežne svoj systém? Má v pláne rozdeliť sa na ďalšie kryptomeny?

4. Posúďte hodnotu meny. Do alternatívnych kryptomien sa pri ich vzniku usmerňuje obrovský objem kapitálu, ale rovnako rýchlo aj strácajú svoju hodnotu. Je potrebné analyzovať ich trhovú kapitalizáciu a posúdiť, či je ich cena patričná. Viaceré z nich sú totiž precenené a mali by ste sa od nich držať čo najďalej.

Finanční analytici potvrdili, že na súčasnom trhu existuje sedem kryptomien, ktoré majú veľký potenciál rýchlo sa rozvíjať v roku 2018. podobne ako Bitcoin, všetky z týchto virtuálnych mien sú spojené s nadmerne vysokou volatilitou a pred vykonaním investície by ste o nich mali zhromaždiť čo možno najviac informácií.

Kryptomena Litecoin (LTC)

  • Trhová kapitalizácia k 25. decembru: $15,11 miliardy
  • Výkon od začiatku roka 2017 k 25. decembru: +7 004%
  • Zakladateľ: Charlie Lee, ktorý je bývalým zamestnancom spoločnosti Google a v súčasnosti celebritou vo svete kryptomien

Charakteristika: Ak Bitcoin predstavuje zlato na trhu s kryptomenami, Litecoin je niekedy považovaný za striebro.

Lee vytvoril Litecoin v roku 2011 a propagoval ho ako alternatívu k Bitcoinu. Jeho cieľom bolo znížiť čas na realizovanie nových transakcií a zdokonaliť spôsob ťaženia kryptomeny. Chcel dosiahnuť, aby sa každý mohol zapojiť do tohto procesu. Lee povedal: „Mojím snom bolo, že ľudia budú využívať Litecoin pri nákupe každodenných tovarov. Mal by predstavovať nový spôsob platby.“

Bitcoin je naprogramovaný tak, že v obehu sa môže nachádzať oba 21 miliónov jeho jednotiek. Litecoin je naproti tomu dokonalejší aj v tomto smere, a jeho maximálna kapacita dosahuje až 84 miliónov jednotiek. V súčasnosti sa v obehu nachádza približne 54 miliónov jednotiek Litecoinu a 16,7 milióna jednotiek Bitcoinu.

Súvisiace: Zabudnite na bitcoin. Príchádza litecoin

Kryptomena Monero (XMR)

  • Trhová kapitalizácia: $5,3 miliardy
  • Výkon v roku 2017: +2 697%
  • Zakladateľ: Podobne ako pri Bitcoine, autor tejto kryptomeny je anonymný.

Charakteristika: V čom spočíva atraktivita Monera? V anonymite. V rámci systému kryptomeny Monero sú síce všetky podrobnosti každej transakcie zaznamenané vo verejnej účtovnej knihe, ale zároveň sú šifrované takým spôsobom, aby ich nebolo možné vystopovať. Jedná sa základné detaily vrátane odosielateľa, prijímateľa a objemu transakcie. Keď použijete Monero, teoreticky by nikto nemal byť schopný spojiť odosielateľa, prijímateľa a prevedenú sumu.

Pripadá Vám to ako atraktívna príležitosť pre kybernetických zločincov ? Hackeri zodpovední za globálny škandál WannaCry, ktorí infikovali 230 000 počítačov s operačným systémom Microsoft Windows, si pýtali výkupné práve v tejto mene.

Treba však poznamenať, že omnoho viac podobných zločincov už žiadalo výkupné vo forme Bitcoinov. Zástancovia Monera navyše tvrdia, že najčastejšie prípady využitia tejto kryptomeny nesúvisia s protizákonnými činnosťami. Táto mena je atraktívnou pre spoločnosti, ktoré chcú presúvať peniaze bez toho, aby o tom vedeli ich konkurenti. Prípadne pre kohokoľvek, kto jednoducho nechce zverejňovať svoje finančné transakcie. Môže sa jednať o jedincov, ktorí obchodujú so zahraničnými hráčmi a nechcú sa stať terčom rôznych útokov.

Nedávno boli zverejnené informácie o tom, že platby v Monere budú prijímať 45 svetoví umelci. Patria medzi nich napríklad Lana Del Ray, Sia a Dolly Parton. Mnohí z nich dokonca ponúknu zľavy fanúšikom, ktorí budú platiť touto kryptomenou.

V súčasnosti sa nachádza v obehu asi 15,5 milióna jednotiek Monera a na rozdiel od Bitcoinu a Litecoinu nemá kapacitné obmedzenia.

Kryptomena Neo

  • Trhová kapitalizácia: $3,92 miliardy
  • Výkon v roku 2017: +54 021%
  • Zakladateľ: Da Hongfei, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Onchain a popularizátorom technológie blockchain. Spoluzakladateľom je Erik Zhang.

Charakteristika: Kryptomena je označovaná ako „Ethereum Číny“ a Tung predpovedá, že keď Čína zmierni svoj postoj k Bitcoinu a počiatočným ponukám digitálnych mien (ICO), Neo zaznamená výrazný úspech. Trhová kapitalizácia meny Ethereum však dosahuje $61 miliardy a Neo tak má čo robiť, aby sa tomu vyrovnala.

Da Hongfei sa nedávno snažil zmierniť obavy týkajúce sa kryptomien. Povedal: „Uznávam, že v tomto sektore zaznamenávame rast bubliny, ale to je v poriadku. Je to osudom každej vysoko disruptívnej technológie. Rovnako sa správali aj automobily či vlaky.“ Neo je na trhu od roku 2014, kedy sa však nazývala pojmom „Antshares“. Neskôr sa jej názov zmenil tak, aby odkazoval na film Matrix.

V obehu sa v súčasnosti nachádza 65 miliónov jednotiek kryptomeny Noe, pričom jej maximálna kapacita predstavu 100 miliónov jednotiek.

Kryptomena Cardano (Ada)

  • Trhová kapitalizácia: $10,17 miliardy
  • Výkon v roku 2017 (so začiatkom obchodovania v októbri): +1 528%
  • Zakladateľ: Developerská spoločnosť Input Output Hong Kong (IOHK), ktorá vytvorila vlastnú sieť blockchain.

Charakteristika: Tung verí, že „táto platforma novej generácie má ten správny tím, odhodlanie a dostatok peňazí na to, aby sa stala skutočným konkurentom Etherea“.

Blockchain Cardano bol spustený iba pred niekoľkými mesiacmi a na trhu sa okamžite objavil obrovský počet jeho mincí, ktoré sa nazývajú Ada. Z hľadiska trhovej kapitalizácie sa táto kryptomena dostala do prvej desiatky už v novembri, pričom následne spadla na 13. priečku.

Tento projekt vznikol v roku 2015 a bol propagovaný ako prvá sieť blockchainu založená na „vedeckej filozofii“ a vybudovaná akademickými pracovníkmi a odbornými inžiniermi.

Cardano je ešte stále relatívne neznámou digitálnou menou, údajne je však populárnou pri realizácii súkromných transakcií. Je tiež prijateľná z pohľadu regulačných orgánov, čo z nej robí vhodného kandidáta pre aplikáciu na masovom trhu. Charles Hoskinson, ktorý je generálnym riaditeľom tejto kryptomeny, tvrdí, že Cardano „rieši otázky dlhodobej udržateľnosti, prepojenia s ostatnými kryptomenami a využitia na rôznych úrovniach trhu“. To znamená, že práve táto virtuálna mena by mohla byť povýšená zo „zaujímavého trendu“ na systém, ktorý budú využívať miliardy ľudí po celom svete. Blockchain kryptomeny Cardano však ešte stále prebieha vývojom a potrvá niekoľko ďalších mesiacov, kým bude umožňovať realizáciu plnohodnotných inteligentných kontraktov.

V obehu sa nachádza približne 26 miliardy jednotiek tejto meny a jej maximálna kapacita v súčasnosti dosahuje 45 miliárd.

Ripple (XRP)

  • Trhová kapitalizácia: $40,5 miliardy
  • Výkon v roku 2017: +16 988%
  • Zakladatelia: Webový developer Ryan Fugger, podnikateľ Chris Larsen a programátor Jed McCaleb.

Charakteristika: Spoločnosť Ripple založili v roku 2012 bývalí developeri Bitcoinu a mena XRP je považovaná za nástupcu najúspešnejšej kryptomeny súčasnosti.

Denník New York Times opísal Ripple ako „kombináciu banky Wester Union a peňažnou burzou bez prehnaných poplatkov“. Ripple totiž nie je iba menou, ale aj systémom, ktorý umožňuje obchodovať s akoukoľvek menou vrátane Bitcoinu. Autori tohto systému vysvetlili: „Ripple spája banky, sprostredkovateľov platieb, burzy digitálnych aktív a podnikateľov prostredníctvom siete RippleNet, ktorá predstavuje jedinečný spôsob vykonávania transakcií celom svete.“

Spoločnosť Ripple poskytla licenciu na využívanie svojho blockchainu viac než 100 bankám. Nedávno vznikol aj hedžový fond, ktorý oznámil, že bude obchodovať v mene XRP. Jeho generálny riaditeľ vyhlásil: “Nie sme zameraní proti bankám, vládam a ani menám s núteným obehom. Počítame však s libertarianizmom, ktorý poskytujú niektoré prvky kryptomien.“

V obehu sa v súčasnosti nachádza okolo 38,7 miliárd jednotiek XRP, pričom maximálna kapacita tejto meny predstavuje 100 miliárd. To je oveľa viac ako v prípade väčšiny digitálnych mien na tomto zozname.

Súvisiace: Bitcoin pozor! Ripple rastie, keď predbehla už aj Ethereum

Kryptomena Iota (MIOTA)

  • Trhová kapitalizácia: $9,7 miliardy
  • Výkon v roku 2017 (so začiatkom obchodovania v júni): +446%
  • Zakladatelia: Tím podnikateľov, matematikov a developerov v zložení David Sønstebø, Sergej Ivančeglo, Dominik Schiener a Serguej Popov

Charakteristika: Výhodou kryptomeny Iota je skutočnosť, že nezahŕňa žiadne transakčné poplatky, ťaženie ani bloky. V rámci každej transakcie, ktorú vykonáte, poslúži Váš výpočtový systém na overenie dvoch ďalších transakcií. To znamená, že každý majiteľ jednotiek kryptomeny sa zúčastňuje aj na procese „ťaženia“.

Iota má v zámere stať sa kľúčovým prvkom v rámci priamych transakcií medzi dvoma počítačmi v prostredí, ktorému dominuje takzvaný „internet vecí“. Jedná sa o prvú kryptomenu, ktorá nie je založená na systéme blockchain. Namiesto toho je založená na sieti verejných účtovných kníh známej ako „The Tangle“. Táto inovácia umožňuje kryptomene dosahovať úspech v troch podstatných oblastiach: nulové transakčné poplatky, offline transakcie a neobmedzený objem transakcií.

Kryptomena nedávno naviazala spoluprácu so spoločnosťou Microsoft, vďaka čomu sa umiestnila medzi najúspešnejšími digitálnymi menami na súčasnom trhu.

Maximálna kapacita jednotiek kryptomeny MIOTA v obehu predstavuje 2,8 miliardy a v súčasnosti je plne vyčerpaná.

Kryptomena Bitcoin Cash

  • Trhová kapitalizácia: $49,4 miliardy
  • Výkon v roku 2017 (so začiatkom obchodovania v júli): +684%
  • Zakladatelia: Bitcoin Cash bol vytvorený skupinou ľudí, ktorí boli zodpovední za rozdelenie blockchainovej siete Bitcoinu. V súčasnosti ho spravuje niekoľko nezávislých tímov developerov.

Charakteristika: Bitcoin Cash patrí k najnovším kryptomenám. Vznikla v auguste roku 2017 ako odnož Bitcoinu. Čo to znamená? Jedná sa v podstate o novú verziu Bitcoinu, ktorá je nekompatibilná s samotným Bitcoinom.

Digitálna mena Bitcoin Cash vznikla z jednoduchého dôvodu. Niektorí užívatelia boli totiž frustrovaní z vysokých poplatkov a pomalého spracovania transakcií. Bitcoin Cash operuje s blokmi o väčšej kapacite a jeho tvorcovia tvrdia, že kryptomena zvláda spracovanie rozsiahlejších transakcií s nižšími poplatkami a rýchlejšou realizáciou. Zástancovia Bitcoinu však zároveň tvrdia, že narastajúca veľkosť blokov povedie k ohrozeniu decentralizovanej povahy kryptomeny.

Najväčšou výzvou, ktorej čelí Bitcoin Cash, je aplikácia v praxi. Aby bola skutočne úspešnou, musia ju začať využívať popredné spoločnosti. Je tiež potrebné, aby sa užívatelia ochotne zúčastňovali na procese schvaľovania transakcií v rámci tejto kryptomeny.

Kryptomena Bitcoin Cash v polovici novembra nakrátko prekonala trhovú kapitalizáciu Etherea a stala sa tak druhou najcennejšou kryptomenou na trhu. Čoskoro sa však opätovne prepadla na tretie miesto. V obehu sa nachádza 16,8 milióna jednotiek Bitcoin Cash a maximálna kapacita predstavuje 21 miliónov.

Preložil: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár