PayPal_odstupil_zo_zdruzenia_pre_kryptomenu_Libra_od_Facebooku

Spoločnosť PayPal uviedla, že sa stiahne z organizácie pre kryptomenu Libra, ktorá bola vyvinutá spoločnosťou Facebook.

Združenie Libra je skupinou viac ako dvoch desiatok neziskových organizácií a firiem, ktorí budú “zakladajúcimi členmi” toho, čo plánuje byť nezávislým dozorným orgánom tejto kryptomeny.

Hovorca spoločnosti PayPal uviedol: „PayPal sa v tomto čase rozhodla vzdať sa ďalšej účasti v Združení Libra a naďalej sa zameriavať na napredovanie v našich súčasných obchodných prioritách, keďže sa usilujeme o demokratizáciu prístupu k finančným službám pre nedostatočne zabezpečené obyvateľstvo,“ … „Stále podporujeme ašpirácie kryptomeny Libra a tešíme sa na pokračujúci dialóg o spôsoboch spolupráce v budúcnosti.“

Libra je kryptomenou navrhnutou spoločnosťou Facebook, ale firma uviedla, že toto Združenie bude predstavovať nezávislý dohľad nad menou.

Súvisiace: Kryptomena Facebooku – Libra už čelí politickému tlaku v Európe

Facebook tvrdí, že virtuálna mena Libra by mohla pomôcť zlepšiť prístup k finančným službám. Ale od júna, keď spoločnosť predstavila Libru, projekt čelil prísnej kontrole a odporu zo strany regulačných orgánov po celom svete, ktoré sa obávajú dôsledkov na súkromie spotrebiteľa, možností, že by mohla byť použitou na financovanie terorizmu a poškodeniu suverenity vládnej podpory meny ako je aj americký dolár.

Tento pokles a pravdepodobnosť zvýšenej regulačnej kontroly mohli mať za následok odradenia partnerov Facebooku.

Vedúci politiky a komunikácií pre združenie Libra – Dante Disparte vo vyhlásení uviedol: „Táto cesta k vybudovaniu generačnej platobnej siete, ako je projekt Libra, nepredstavuje ľahkú cestu.“ … „Uvedomujeme si, že zmena je náročná a že každá organizácia, ktorá túto cestu začala, bude musieť vykonať vlastné hodnotenie rizík a prínosov, ktoré sa zaviazali prispieť k zmenám, ktorú Libra sľubuje.“

Facebook tvrdí, že vytvoril Združenie Libra tak, aby voči tejto mene žiadna spoločnosť nemala nadmerný vplyv. Skupina bude zodpovedná za dohľad nad technickým rozvojom siete blockchainov v rámci virtuálnej siete Libra, zaistením toho, aby si Libra udržala stabilnú hodnotu a spolupracovať s regulačnými orgánmi s cieľom zabezpečiť, aby digitálna mena neohrozila vlády podporované meny.

V mesiacoch pred oznámením o krypomene Libra boli združení „zakladajúci členovia“ a oznámili plány na rozšírenie organizácie na najmenej 100, po zavedení kryptomeny Libra, ktorá sa očakáva v roku 2020.

Spoločnosť PayPal a ďalších 27 spoločností spomedzi „zakladajúcich členov“ podpísali nezáväzné listy o úmysle a dohodli sa, že jednotlivo poskytnú 10 miliónov dolárov, hoci žiadna z nich ešte žiadne peniaze nezaplatila.

Od začiatku sa však ukázalo, že niektorí členovia združenia môžu mať výhrady k oficiálnemu vstupu do skupiny.

Jorn Lambert, výkonný viceprezident digitálnych riešení pre členov Združenia od spoločnosti Mastercard, po úvodnom vyhlásení projektu v júni poznamenal: „Zrejme by sme podporili a obhajovali kryptomenu Libru iba vtedy, ak bude v súlade so všetkými nariadeniami a rešpektujúci to, čo regulátory požadujú,“ … , „Ide o bezpečnosť, súkromie a dodržiavanie predpisov. Všetky tieto aspekty sú pre nás jasnými požiadavkami, keď sa do takýchto iniciatív zapájame.“

Nedávno generálny riaditeľ spoločnosti Visa – Al Kelly v rozhovore pre CNBC povedal : „Je to veľmi skoro v tomto procese. Nie sme členom ničoho, ani nie sme členom ničoho.“ “

Súvisiace: Francúzsko tvrdí, že „nemôže schváliť“ projekt Libra od Facebooku na európskej pôde

Kelly povedal, že spoločnosť Visa čaká na rozhodnutie, či regulačné orgány vyjadria určitý druh obáv v súvislosti s Librou, predtým ako sa oficiálne stanú členmi Združenia.

Kelly nakoniec poznamenal: „Nepridáme sa k ničomu, o čom si myslíme, že nespĺňa naše osobné štandardy, ako aj štandardy regulačných orgánov, ktoré po celom svete rešpektujeme.“

Disparte povedal, že zostávajúce spoločnosti v Združení Libra sa plánujú stretnúť do 10 dní a že 1 500 ďalších spoločností prejavilo záujem o členstvo v skupine. Cieľom Amerického výboru pre finančné služby je v nadchádzajúcich mesiacoch tiež naplánovať vypočutia ohľadom kryptomeny Libra, s generálnym riaditeľom Facebooku – Markom Zuckerbergom a COO Sheryl Sandbergovou.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNN

Facebook komentár