Elektromobil od spoločnosti Volkswagen.

Elektromobil od spoločnosti Volkswagen.

Nadvláda spoločnosti Tesla spomedzi výrobcami elektrických automobilov by mohla byť ohrozená.

Tradiční výrobcovia automobilov plánujú veľké tlaky na výrobu elektrických vozidiel a najväčším konkurentom sa zdá by Volkswagen.

Na začiatku sa nemuselo zdať, že by spoločnosť Tesla mohla stratiť svoju dominanciu.

Po celom svete sa predalo sa takmer 500 000 vozidiel, čo podľa odhadov spoločnosti Navigant Research predstavuje približne 20% všetkých elektrických vozidiel, založených na elektronickom pohone.

Jej spoločnosť kvšak onečne prináša zisk a plní svoje výrobné ciele.

Pri 250 000 predaných kusoch v Spojených štátoch má Tesla približne dvojnásobok množstva Nissan Leafs, ktoré je 2. najpredávanejším elektrickým automobilom v Amerike. Nissan predáva viac ako 125 000 modelov Leafs, od svojho debutu v roku 2010, kedy celosvetová ponuka GM od roku 2016 predala len 36 000 automobilov Chevy Bolt.

Súvisiace: VW plánuje konkurenta Tesle za menej ako 20 000 eur

Volkswagen má v úmysle vykonať rozsiahli vpád do tohto trhu osobných automobilov.

Generálny riaditeľ Herbert Diess nedávno pre Automotive News poznamenal, že VW chce v nasledujúcich rokoch vybudovať a predať až 50 miliónov elektromobilov.

Povedal, že VW bude môcť oceniť svoje vozidlá na nižšej úrovni ako porovnateľné modely značky Tesla, keďže využije úspory z rozsahu.

Diess neposkytol časový rámec a zrejme bude trvať roky, ak nie desaťročia, na dosiahnutie tohto cieľa.

V minulom roku spoločnosť Volkswagen predala 10,7 milióna vozidiel, z ktorých takmer všetky boli poháňané benzínom alebo naftou.

Ale spoločnosť VW už oznámila plán na zavedenie širokej ponuky elektromobilov. Línia ID Volkswagen je nastavená na debut v roku 2020. Audi e-Tron by mal prísť do amerických showroomov na jar. Ostatné značky Volkswagenu, vrátane Porsche taktiež plánujú produkovať aj vlastné elektrické modely.

Ostatní chcú taktiež prísť s vlastnými modelmi.

Spoločnosť Ford sa zaviazala vynaložiť 11 miliárd dolárov na preorientovanie spoločnosti na nové modely, ako sú samoriadiace a elektrické vozidlá. GM má taktiež podobné plány.

Tesla poznamenala, že zvýšenej konkurencie sa neobáva, pretože príde k podpore dosiahnutiu celkového cieľu okolo prechodu automobilov na celom svete od benzínu a nafty k batériám.

Hovorca spoločnosti poznamenal: “Každé presvedčivé elektrické vozidlo na ceste je pre Teslu výhrou.”

Spoločnosť Navigant očakáva, že do roku 2026 bude na ceste po celom svete viac ako 30 miliónov elektrických vozidiel, využívajúcich výhradne pohon batérií, v porovnaní s dnešnými 2,6 miliónmi. Na to aby to Tesla zvládla sama, je to príliš veľa.

Očakáva sa, že polovica týchto vozidiel bude predávaná v ázijsko-tichomorskom regióne, väčšinou v Číne, kde Tesla práve začína budovať svoju prvú ázijskú továreň.

Sam Abuelsamid, ktorý je dopravným analytikom spoločnosti Navigant uviedol, že očakáva, že Tesla sa tak dostane na rozsiahly trh a jej povesť medzi kupujúcimi elektrických automobilov by mohla pomôcť obstáť v záplave novej konkurencie zo strany zavedených výrobcov automobilov.

Ale poznamenal, že Volkswagens a General Motors na svet prichádzajú s veľkými a dlhými záznamami ohľadom produkcie automobilov.

Poznamenal: “Jednou oblasťou, kde majú miernu výhodu, je schopnosť pracovať so svojim dodávateľským reťazcom, aby získali vysoko kvalitné komponenty a dodávku surovín, ako je lítium a kobalt,” … “Oni … už majú svoje po-rozmiestňované továrne na celom svete.”

Rozsiahle skúsenosti v oblasti zavedených automobilov im taktiež poskytuje výhodu.

Po väčšinu roku 2018, výkonný riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk musel čeliť problémom z bezprostrednej finančnej krízy. Zdá sa, že tieto obavy boli zmiernené po tom, ako spoločnosť v októbri konečne dosiahla výrobné ciele pre sedan s označením Model 3. Poznamenal, že nová ziskovosť spoločnosti mu umožní splniť svoje dlhové záväzky.

Je však jasné, že oveľa väčšie a bohatšie zavedené automobilky majú zdroje, ktoré Tesla nemôže získať.

Súvisiace:
VW sa v zmene loga pripravuje na éru elektrických automobilov
VW spustí službu zdieľania elektromobilov na podporu rady

Abhay Vadhavkar, ktorý je riaditeľom pre výrobu, inžinierstvo a technológie v Centrume pre automobilový výskum z Michiganu, uviedol: “Ostatné spoločnosti majú značnú sumu hotovostných rezerv, aby ich chránili a majú aj ďalšie produkty a širšie portfólio.”

Abuelsamid ďalej uviedol, že nakoniec, najväčšou bariérou pre zavedených výrobcov automobilov, ktorí predstavujú veľký tlak na oblasť elektrických vozidiel, môže byť skutočnosť, že pre predajcov automobilov to nie je tak výnosné.

Podľa neho, väčšina dílerov z predaja nových automobilov dosahuje minimálny alebo žiadny zisk, avšak najväčšie zisky im plynú z predaja ojazdených áut a záručného servisu. Pozitívnym predpokladom medzi predajcami je, že elektrické vozidlá nebudú vyžadovať toľko služieb.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Fortune, Bloomberg

Facebook komentár