Priemerny_investor_v_Bitcoine_je_mlady_a_bohaty

Kto vlastní a obchoduje s Bitcoinom? Mladí, pomerne dobre zabezpečený muži, žijúci vo veľkých mestách.

Väčšina ľudí vie, čo Bitcoin a kryptomeny sú a cítia sa sebaisto keď o nich hovoria druhým. Avšak pravdou je, že skutoční milovníci Bitcoinu pochádzajú z generácie Milénia, ktorí žijú v mestských oblastiach a ročne zarábajú viac ako 75 000 dolárov. S týmto výsledkom prišiel nedávny prieskumu spomedzi viac ako 1 000 Američanov.

Prieskum realizovala firma Clovr, ktorá sa zamerala na podporu hlavného prúdu okolo technológií blockchain – digitálnych kníh, ktoré zaznamenávajú Bitcoinové transakcie. Jedná sa o jednu z prvých komplexných štúdií ohľadom toho, kto kryptomeny vlastní.

Možno nie je veľkým prekvapením fakt, že najväčšími podporovateľmi sú mladí ľudia.

Súvisiace: Môžu kryptomeny nahradiť hotovosť?

Ale výsledky sú aj prekvapivým úderom pre skutočných podporovateľov virtuálnych mien. Je to preto, že okrem obmedzeného dosahu, ktorý zistil, že výsledky prieskumu taktiež ukazujú, že hlavným dôvodom, prečo ľudia investujú do kryptomien, je možnosť rozsiahlej návratnosti – nie preto, že sú potrebné, keďže digitálne meny budú predstavovať budúcnosť peňazí. Inými slovami, ľudia vidia bitcoin podobne ako akcie internetových spoločností v neskorých deväťdesiatych rokoch alebo ako sú v súčasnosti videné akcie spoločností z oblasti marihuany: ako vysoko špekulatívnu investíciu.

Boom Bitcoinu je tiež o tom, že sa stal veľmi “horúcim” aktívom – investori vidia úspechy ostatných, ako aj ich výnosy a majú strach z toho, že túto príležitosť zmeškajú.

To je skôr recept na katastrofu. Jednotliví investori sa často naháňajú len za hybnou silou a prídu väčšinou neskoro. Stále nakupujú, aj keď takzvané inteligentné peniaze (veľké podielové fondy a hedžové fondy) vykonávajú odpredaj.

A napriek tomu, že v tomto roku došlo k zrúteniu cien Bitcoinu, neznamená, že to najhoršie je nevyhnutne na konci. Koniec koncov, cena za jeden Bitcoin sa pohybovala okolo 6 400 dolárov, čiže za posledných päť rokov stúpla na hodnote o 3 000%. Tým pravdepodobne tak existuje ešte rozsiahly priestor na korekciu.

Mike Cribari, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti Clovr, poznamenal, že bol trochu prekvapený, že snaha zarobiť rýchle peniaze bola tým najdôležitejším dôvodom pre nákup kryptomeny Bitcoin.

Ľudia nebudú ešte istý čas myslieť na kryptomeny ako pravá náhradu za doláre, eurá, jeny a iné vládne cenné papiere. Aby sa to stalo, bitcoin a podobné kryptomeny budú musieť byť dostupné vo viacerých aplikáciách, ktoré ľudia používajú vo svojom každodennom živote.

Cribari ďalej poznamenal: “Je ťažké, aby ľudia pochopili veci ako súkromné kľúče a bezhotovostné presuny finančných prostriedkov,” … “Ľudia by kryptomeny mali využívať na viac vecí ako je nákup obeda.”

Možno sa k tomuto štádiu čoskoro dostaneme. Starbucks, Microsoft a New York Stock Exchange – vlastníka Intercontinental Exchange spustili službu Bakkt, ktorá umožní ľuďom prevádzať bitcoiny a ďalšie kryptomeny na doláre.

Veľká banka z Wall Street – Goldman Sachs podporuje startup Circle, ktorý umožňuje ľuďom investovať a obchodovať s kryptomenami a tiež prenášať digitálne platby prostredníctvom aplikácie, ktorá funguje ako textové správy.

Kryptomeny a volatilita

Bitcoin rozhodne nie je pre každého. Cribari uviedol: “Niektoré vysoko-profilové hackerské incidenty bitcoinových peňaženiek môžu niektorých ľudí pred kryptomenami naozaj vystrašiť.”

Neprekonateľná volatilita trhu krytomien nepomáha. Cena Bitcoinu za posledných 12 mesiacov vzrástla o 50%, ale v tomto roku zatiaľ poklesla o 50%. Najdôležitejším dôvodom, prečo sa ľudia snažili vyhnúť investíciám s virtuálnymi menami, bolo, že sa jedná o príliš riskantnú oblasť.

Cribari poznamenal, že dúfa, že divoké výkyvy cien skončia. Po dosiahnutí maximálnej výšky 20 000 dolárov v decembri minulého roka sa ceny bitcoinu v posledných mesiacoch stabilizovali v rozpätí od 6 000 do 7 000 dolárov.

Súvisiace: Prvé náboženstvo založené na blockchaine je tu a naozaj to nie je vtip

Ďalší samostatný prieskum zistil, že stále viac priemerných investorov sa stáva pohodlným s myšlienkou používať bitcoin pre každodenné nákupy a vlastniť bitcoin pre dlhé časové obdobie. Viac ako polovica z Generácie Milénia a viac ako tretina Generácie X u opýtaných uviedla, že si myslia, že krytomeny sa stanú široko prijímané ako peniaze a kreditné karty. S výsledkami tohto prieskumu prišla BitcoinIRA.com, ktorá ľuďom umožňuje nakupovať bitcoiny a ďalšie digitálne meny do svojich penzijných účtov.

Takmer 30% z prieskumu z generácie Baby Boomu uviedlo, že by zvážili investovanie do bitcoinov alebo iných kryptomien na odchod do dôchodku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Facebook komentár