Cena Bitcoinu prešla jednoznačným rozsiahlym nárastom.

Cena Bitcoinu prešla jednoznačným rozsiahlym nárastom.

Cena bitcoinu sa za menej ako mesiac zdvojnásobila na viac ako 40 000 dolárov. A zatiaľ čo optimisti pre oblasť kryptomien tvrdia, že tento ohromujúci nárast je oprávnený, niektorí na Wall Street však prišli s varovaním, že sa neskončí dobre.

Nedávny obrovský nárast môže byť ďalším prípadom špekulatívnej mánie. Podľa hlavného investičného analytika Bank of America Securities – Michaela Hartnetta, virtuálna mena Bitcoin vyzerá byť „matkou všetkých bublín“.

Hartnett v nedávnej správe poukazuje na to, že dramatický nárast bitcoinov za posledné dva roky (nárast zhruba o 1 000% od začiatku roku 2019) je oveľa väčší ako zisky v rámci ďalších aktív, ktoré v minulosti čelili “masívnemu rozbehu” v priebehu niekoľkých desaťročí.

Súvisiace: Cena Bitcoinu prudko stúpa nad $33 000, čo je ďalší rekord

Zahŕňa to nárast cien zlata o viac ako 400% na konci 70. rokov a ďalšie významné investičné mánie: japonské akcie na konci 80. rokov, thajský akciový trh v polovici 90. rokov, technologickú bublinu na konci 90. rokov a rast cien bývania po prekročení Milénia. Všetky tieto oblasti sa tešili trojcifernému percentuálnemu zisku, kým nakoniec museli čeliť prepadu na zem.

Nedávno gigantické zisky zaznamenali aj čínske akcie, biotechnológie a technologické spoločnosti s označením FAANG.

Hartnett nepredpovedal, že ceny bitcoinov samy o sebe budú čeliť prepadu. Namiesto toho uviedol nárast cien v rámci kryptomien, ako aj ďalší príklad „čoraz špekulatívnejšieho“ investičného správania. Varoval tiež pred zvýšeným záujmom o počiatočné verejné ponuky akcií (IPO) a špeciálne akvizičné činnosti (SPAC) pre veľké začínajúce spoločnosti (startupy), známe pod označením “jednorožci“ (s hodnotou nad 1 miliardu).

Hartnett nie je jediný, kto bije na poplach v oblasti krytomeny Bircoin. Vzhľadom na to, že americký dolár sa v poslednej dobe mierne zastabilizoval, niektorí varujú, že jeden z veľkých prípadov býkov pre vlastníctvo bitcoinu – ako zabezpečenie proti poklesu meny je už minulosťou.

„Prenasledovatelia bitcoinov sa nechránia pred zmenou trendu amerického dolára, keďže jednoducho platia dvojnásobok za„ aktíva “, ako boli ohodnotené na Deň vďakyvzdania,“ uviedol vo štvrtok vo svojej správe Mike O’Rourke, hlavný trhový analytik spoločnosti JonesTrading.

Súvisiace: Banka JPMorgan: “Bitcoin môže z dlhodobého hľadiska stúpnuť na $146 000”

Jednotlivci, ktorí sú optimistami ohľadom Bitcoinu sú aj naďalej presvedčení, že ceny sa môžu neustále zvyšovať, pričom poukazujú na prijímanie kryptomien od celosvetových spoločností, ako PayPal a Square, ako aj zvýšený záujem od veľkých investorov vrátane Paula Tudora Jonesa a Stanleyho Druckenmillera.

Investori však v dnešnom dni, ako by nereagovali na varovanie od analytikov BofA. Cena virtuálnej meny bitcoin vzrástla o ďalších 5% a prekonala hodnotu 41 000 dolárov. Za posledných päť dní dosiahla výnos vo výške 25%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár