Ťažba Bitcoinu vie byť aj ekologická.

Ťažba Bitcoinu vie byť aj ekologická.

Už niekoľko hodín po prijatí rezolúcie, ktorá z tohto národa urobila prvú krajinu na svete, ktorá uznala bitcoiny ako zákonné platidlo, latinskoamerický štát Salvádor uviedol, že bude ťažiť kryptomeny pomocou geotermálnej energie zo svojich sopiek.

Prezident Nayib Bukele v tweete na sociálnej sieti uviedol: „Práve som poveril prezidenta spoločnosti @LaGeoSV (naša štátna geotermálna elektrárenská spoločnosť), aby zostavil plán ponúkajúci zariadenia na ťažbu bitcoinov s veľmi lacným, 100% čistej, 100% obnoviteľnej energie s nulovými emisiami, pochádzajúcej z našich sopiek.

Salvádor sa nedávno zapísal do histórie keďže sa stal prvou krajinou na svete, ktorá oficiálne prijala bitcoin ako zákonné platidlo. Národný kongres schválil Bukeleho návrh na využitie kryptomeny 62 z 84 možných hlasov.

Salvádor bol jednou z mála krajín na svete, ktoré nemali svoju vlastnú fiat menu a používali americký dolár, ktorý v krajine aj naďalej zostáva zákonným platidlom.

V ďalšom tweete vo štvrtok Bukele uviedol, že inžinieri v krajine vykopali nový vrt, ktorý poskytne okolo 95 MW 100% čistej a nulovej emisie geotermálnej energie zo sopky. “Začíname okolo toho navrhovať kompletné ťažobné centrum pre bitcoiny,” poznamenal na sociálnej sieti Twitter Bukele, kde zverejnil status spolu s videom, ktoré ukazuje vodné pary tryskajúce zo studne.

Krok Salvádora na ťažbu bitcoinov pomocou zelenej energie vyvstal uprostred kritiky kryptomeny ohľadom jej dopadu na životné prostredie. Podľa indexu Cambridge Bitcoin Electricity Consumption, najväčšie digitálne aktívum na svete spotrebuje viac energie ako Švédsko a Malajzia.

Súvisiace:
Ťažba bitcoinov spotrebuje menej energie ako tradičné bankovníctvo
Bitcoin práve získal svoju prvú aktualizáciu za posledné 4 roky

Vedúci predstaviteľ spoločnosti Tesla – Elon Musk v obavách z rýchlo rastúceho využívania fosílnych palív na ťažbu bitcoinov v priebehu minulého mesiaca zastavil nákupy vozidiel za virtuálnu menu bitcoin.

Energeticky vysoko náročná povaha bitcoinu je spôsobená protokolom, ktorý sa používa v procese ťažby. Hlavné kryptomeny ako bitcoin a ethereum na overenie transakcií v rámci blockchainu využívajú tzv. spôsob potvrdenia s označením Proof-of-Work. Tento proces využíva pokročilú formu matematiky, ktorú dokážu vyriešiť iba výkonné počítače, čo má za následok značné využitie elektriny.

Zmena postojov Elona Muska a zastavenie ťažobných operácií bitcoinov Číny kvôli obavám zo spotreby energie malo jednoznačný zásah na sentiment kryptotrhu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: LiveMint

Facebook komentár