Od_sanghaja_po_Frankfurt_8_akciovych_indexov_v_strate_20%

Celosvetové trhy zažívajú drsný rok 2018. Čo je horšie, úľava je v nedohľadne.

Od Šanghaja do Tokia a z Frankfurtu do Milána sa niektoré z najväčších svetových akciových indexov nachádzajú v tzv. medvedích trhoch, čiže z ich najvyššej úrovne sa nachádzajú v strate viac ako 20%.

Slabý výkon na mnohých svetových trhoch spôsobila rozsiahla zmes rizík.

Peter Harrison, ktorý je manažérom v správcovi aktív – Schroders, v poznámke klientom napísal: “Takmer všetky trhy – akcie aj dlhopisy, v tomto roku čelia stratám a pre tlak z rastúcich úrokových sadzieb, politického vývoja, akým je Brexit, ako aj z dôvodu obchodného sporu medzi Spojenými štátmi a Čínou.”

Súvisiace: Bankár: Miliardári sa pripravujú na možné prepady akcií

Znaky slabšieho celosvetového hospodárskeho rastu obavy len navýšili.

Medzinárodný menový fond v októbri znížil svoju prognózu globálneho rastu na rok 2019 o 0,2 percentuálneho bodu. Uviedol, že obchodné konflikty prispejú k spomaleniu rastu, ako v Číne, tak aj v Spojených štátoch.

Neil Shearing, ktorý je hlavným ekonómom spoločnosti Capital Economics poznamenal: “Ekonomický výhľad na budúci rok je oveľa náročnejší – a to pravdepodobne bude mať významný vplyv na finančné trhy.”

Dodal: “Očakávame, že globálne akciové trhy budú opäť čeliť negatívnym faktorom aj v budúcom roku, pričom americké akcie pravdepodobne zažijú najprudší pokles.”

Tu je pohľad na to, čo sa deje v kľúčových svetových medvedích trhoch.

Pokles trhov v Číne

Obchodné napätie zasiahlo akcie na celom svete, ale trhy v Číne trpia najviac.

Akciový technologický index Shenzhen Composite je najväčším porazeným spomedzi vedúcich globálnych indexov, keďže z januárového maxima klesol o 34%. Ďalší čínsky akciový index Shanghai Composite sa do medvedie trhu dostal v júni a aktuálne je v strate 27%.

Hongkongský akciový index Hang Seng, ktorý je nabitý veľkými čínskymi spoločnosťami, v septembri nasledoval index Shanghai do medvedieho územia.

Obchodná vojna mala tiež jednoznačný vplyv na akciové spoločnosti. Čínska ekonomika je navyše zaťažená dlhmi a čelí obavám okolo bubliny nehnuteľností a stabilite jej meny.

Ďalšie akciové trhy Ázie

Trhy v Južnej Kórei a Japonsku tiež čelili problémom.

Akciový index Kospi v Soule sa nachádza v strate 21%, pričom spoločnosť Samsung, ktorá je jeho najväčšou spoločnosťou, od začiatku roka klesla o 24%. Obchodné napätie a znepokojenie nad ekonomikou krajiny má taktiež vplyv na akcie aj týchto spoločností.

Japonský akciový index Nikkei 225 sa doteraz vyhýbal vstupu do medvedieho trhu, keďže z nedávnych maxím odpísal len 17,5%. Avšak ďalší akciový index tejto krajiny – Topix prekročil hranicu.

Európsky prepad

Frankfurtský akciový index DAX od januára klesol o viac ako 22%. Nemeckí výrobcovia automobilov zaznamenali mimoriadne hlboké straty, kvôli obavám z obchodnej vojny a novým prísnejším normám na testovanie emisií.

Súvisiace: Takmer polovica finančných riaditeľov sa obáva recesie v roku 2019

Akcie firmy Daimler, materskej skupiny značky Mercedes Benz, v tomto roku klesli o takmer 34%. Akcie automobilky BMW poklesli o 18%, zatiaľ čo firma Volkswagen odpísala 12%.

Taliansky hlavný akciový trh v Miláne klesol takmer o 25%, z dôvodu nedávnych maxím, pre rozsiahle obavy okolo plánovaných výdavkov, ktoré navrhla populistická vláda krajiny. Index IBEX v Španielsku klesol o viac ako 20%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár