Spolocnost_Google_dosahuje_zaujimave_investicne_zisky

V prvom polroku spoločnosť dosiahla investičné zisky vo výške viac ako 4 miliardy dolárov, čo predstavuje približne jednu tretinu z čistého zisku materskej spoločnosti Alphabet.

Výrazný zisk spoločnosti Alphabet bol čiastočne spôsobený veľkými výnosmi z investícií a tak nepochádzal z peňazí, ktoré spoločnosť míňa vo vlastnej režií.

Skupina Alphabet za druhý štvrťrok oznámila lepšie ako očakávané výsledky a to aj dokonca potom, ako zohľadnila rozsiahlu antitrustovú pokutu, ktorú spoločnosť Google zaplatila Európskej únii a práve tieto fakty poslali jej akcie na rekordné hodnoty. Bez pokuty by výnosy spoločnosti Alphabet dosiahli úroveň 11,75 dolárov za akciu, čo je nad konsenzusom odhadov analytikov vo výške 9,64 dolárov za akciu (podľa spoločnosti FactSet).

Tento veľký rozdiel medzi očakávaniami a výsledkami bol z veľkej väčšiny spôsobený zo zisku cenných papierov vo výške 1,06 miliardy dolárov, keďže materská firma, spoločnosti Google podľa nových účtovných pravidiel zohľadňuje vplyv nárastu svojich investícií v zahraničí. Vedúci predstavitelia skupiny Alphabet v konferenčnom hovore s analytikmi neboli požiadaní o informácie ohľadom podrobných ziskov.

Súvisiace: Mapa: Rastúce impérium nehnuteľností od spoločnosti Google

Analytik JMP Securities – Ron Josey v telefonickom rozhovore vysvetlil: “Je to spôsob, ako zaúčtovať existujúce investície do súvahy.”

Colin Sebastian, analytik spoločnosti Robert W. Baird & Co. v e-maile poznamenal: “Úprimne povedané, myslím, že väčšina z nás sa práve vrátila k výsledkom a sústredila sa najmä na prevádzkový zisk.”

Sebastian, ktorý hodnotí Alphabet, ako podhodnotenú spoločnosť poznamenal, že zmena v účtovníctve navýšila jej výnosy o 1,17 dolára, čo tvorí väčšinu prekonania výsledkov a v poznámke pre klientov použil túto hodnotu na úpravu zárobkov spoločnosti Google k úrovni 10,58 dolárov za akciu.

Investičné zisky spoločnosti Google by sa však nemali odstraňovať alebo ignorovať. Podľa stránky Crunchbase – spoločnosť Alphabet bola v roku 2017 najaktívnejším a najväčším firemným investorom v odvetví technológií, čím prekonala japonskú skupinu SoftBank a firmu Intel.

Včasné investície od investičných divízií spoločnosti Google, známe ako GV a CapitalG sa začínajú vyplácať, či už z dôvodu počiatočných verejných ponúk akcií, tak aj v akvizíciách. Od januára sa počet spoločnosti (kde Google investovala), ktoré vykonali IPO alebo boli akvizičným cieľom dostal na hodnotu 20. Od roku 2016 ich tak už bolo viac ako 50. Skupina Alphabet odmietla komentovať svoje investície vrátane odhalenia hlavných zložiek.

Avšak Alphabet dnes uviedla, že v priebehu štvrťroka jedna investícia – Glassdoor bola predaná za 1,2 miliardy dolárov japonskej spoločnosti ľudských zdrojov – Recruit Holdings, zatiaľ čo ďalšia spoločnosť vykonala IPO – DocuSign.

Spoločnosť Google v rámci rizikových kapitálových investícií, investovala aj do niekoľkých spoločností zameraných na biotechnológiu a zdravotnú starostlivosť, z ktorých za posledné tri mesiace až tri z nich boli buď získané alebo vykonali primárnu verejnú ponuku akcií (IPO).

Investície spoločnosti Alphabet sa v prvom štvrťroku navýšili o viac ako 3 miliardy dolárov, kedy spoločnosť začala dodržiavať nové účtovné pravidlá, a to vďaka novému podielu v spoločnosti Uber Technologies, ktorá v súdnom procese získala podiel vo firme Waymo. S finančnými prostriedkami o objeme 1 miliardy dolárov, ktoré boli zverejnené v pondelok, celkové príjmy investícií skupiny Alphabet v prvej polovici roka za toto obdobie tvoria takmer jednu tretinu celkového čistých príjmov GAAP (účtovná norma USA) spoločnosti Google.

Súvisiace: 10 najhodnotnejších značiek sveta

To je príliš veľký podiel so zisku firmy Alphabet a príliš veľa peňazí, aby ich investori ignorovali. Pre pozitívne naladených investorov môže byť hotovosť spoločnosti Alphabet získaná predajom investícií, čo pre budúce obdobie predstavuje ďalším pozitívny fakt, zatiaľ čo negatívne nastavení investori môžu povedať, že zárobky sú podporené veľkými výnosmi z cenných papierov, ktoré sa nikdy nemôžu prejaviť. Buď tak alebo onak, investície spoločnosti Alphabet by mali začať dostávať väčšiu pozornosť, pretože tvoria jej rozsiahlu podporu.

Akcie spoločnosti Alphabet sa po výsledkoch dostali do zisku, čím dosiahli rekordné maximá. Akcie triedy A už tento rok dosiahli zisk na hodnote až 15%, v porovnaní s výnosom amerického akciového indexu S&P 500, ktorý v roku 2018 zaznamenal zisk na úrovni takmer 5%.

Graf: Vývoj akcií spoločnosti Alphabet (Google)

Spolocnost_Google_dosahuje_zaujimave_investicne_zisky_graf

 

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár