TotalEnergies-Uz-nebude-spolupracovat-s-Putinom-ale-odmietame-odpisat-aktiva-v-Rusku

Generálny riaditeľ skupiny TotalEnergies cez víkend obhajoval odmietnutie spoločnosti pre úplne opustenie Ruska, ale povedal, že už nikdy nebude obchodovať s prezidentom Vladimírom Putinom.

Patrick Pouyanne, ktorý je predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom firmy TotalEnergies, v rozhovore poznamenal, že nie je pripravený odpísať aktíva spoločnosti v Rusku, pretože by to v skutočnosti znamenalo dať ich Putinovi „zadarmo“.

„Čo urobíme s existujúcim majetkom? … Nie som pripravený poskytnúť ich za nulu ruskému ľudu, ruským oligarchom… pretože by to bolo mimochodom v rozpore so sankciami,“ poznamenal v paneli na fóre v katarskej Dauhe.

“Tieto aktíva existujú, určite ich pánovi Putinovi zadarmo nedám.” Pretože to je to, čo to znamená, kedy by sme si povedali, že dnes odchádzame.“

Francúzska spoločnosť čelila kritike za to, že odmietla odpísať svoje ropné a plynárenské aktíva v Rusku – napríklad svoje podiely v ruských producentoch plynu Novatek a Yamal – podobne ako jej konkurenti Shell a BP. Shell údajne čelí strate 3 miliárd dolárov za svoje ruské aktíva, zatiaľ čo odpis BP z tejto oblasti by mohol dosiahnuť 25 miliárd dolárov.

Súvisiace: Z Ruska sa stiahlo niekoľko stoviek globálnych spoločností, avšak…

Pouyanne však tvrdil, že „odpísané“ v skutočnosti „nič neznamená“ a jedná sa o niečo viac ako len účtovná prax.

V reakcii na plány odchodu konkurenčných energetických firiem Pouyanne povedal: „Robia, čo chcú, ja robím, čo chceme (my),“ ale dodal, že nevie, ako plánujú opustiť krajinu bez toho, aby porušili sankcie. “Bol by som rád, keby mi moji kolegovia vysvetlili, ako to urobia.”

Namiesto úplného odchodu z Ruska TotalEnergies tento týždeň poznamenala, že už nebude poskytovať kapitál na nové projekty v Rusku a neobnoví svoje kontrakty na dodávky ruského plynového oleja a ropy. Pouyanne v sobotu na paneli poznamenal: “Sme absolútne proti a rozhodne odsudzujeme agresiu Ruska proti Ukrajine.”

Dodal: “Nebudeme spolupracovať s prezidentom Putinom – urobte si prosím rozdiel medzi Ruskom a Putinom.”

TotalEnergies vo svojom utorňajšom vyhlásení uviedla: „Vzdať sa týchto záujmov bez uváženia by obohatilo ruských investorov, čo by bolo v rozpore s účelom sankcií,“ a dodal, že sankcie a ruské zákony znamenajú, že spoločnostiam by bolo zabránené nájsť neruského kupca pre tieto aktíva.

“Vytvorili sme… monštrum”

Pouyanne povedal, že by sme sa mali poučiť zo závislosti Európy od ruského plynu. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry, EÚ vlani doviezla 45 % svojho plynu z Ruska.

Súvisiace:
Kompletný zoznam spoločností, ktoré sa z Ruska sťahujú
Graf: Najdôležitejší partneri pre export ropy z Ruska

Vzhľadom na rozhodnutie Európy zvoliť si nízko-nákladovú ruskú možnosť, poznamenal: „Je pravda, že sme vytvorili situáciu, keď sme na nich závislí,“ … “Je to lekcia pre nás všetkých.”

Putin podľa neho „nenútil“ Európu kupovať ruský plyn. “Uprednostňovali sme energiu s najnižšou cenou… Áno, vytvorili sme akési monštrum, ale na oboch stranách, viete.”

Dodal, že ľudia teraz musia zvážiť, koľko sú ochotní zaplatiť za náklady na energetickú bezpečnosť bez Ruska.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár