Veduci_europsky_bankar_zadrzany_v_presetrovani_uplatkarstva_2018

Jeden z najvyšších úradníkov Európskej centrálnej banky bol v rámci vyšetrovania trestných činov v Lotyšsku zadržaný.

Ilmars Rimšēvičs, ktorý viedol 16-ročnú centrálnu banku v Lotyšsku a je členom riadiacej rady ECB, bol počas víkendu zadržaným. Agentúra proti korupcii v krajine počas včerajšieho dňa uviedla, že je podozrivý z požadovania úplatku vo výške viac ako 100 000 eur (124 000 dolárov).

Advokát Rimšēvičsa pre miestnu televíziu cez víkend povedal, že jeho klient verí, že zadržanie je nezákonné.

Lotyšskí úradníci bojujúci proti korupcii včera uviedli, že ich prípad nesúvisí s nedávnymi obvineniami USA, okolo podvodov v tretej najväčšej banke v Lotyšsku.

Súvisiace: Juhokórejský miliardár odsúdený za úplatkárstvo

Ministerstvo financií USA počas minulého týždňa voči banke ABLV v Lotyšsku navrhlo sankcie a obvinil ju z toho, že “inštitucionalizovala pranie špinavých peňazí ako pilier” svojho podnikania.

ABLV spadá pod dohľad ECB, ktorá v pondelok banku účinne zablokovala, cez pozastavenie platieb a zastavenia výberov. ECB uviedla, že došlo k výraznému zhoršeniu finančnej situácie veriteľa.

Štátna pokladnica uviedla, že ABLV vykonávala transakcie súvisiace s obstarávaním alebo vývozom balistických rakiet Severnej Kórey, ako aj s “rozsiahlou nezákonnou činnosťou” súvisiacou s Azerbajdžanom, Ruskom a Ukrajinou.

Rusko sa nachádza na východ od Lotyšska. V tomto pobaltskom štáte s dvoma miliónmi obyvateľov žije približne 500 000 etnických Rusov.

Úradník ministerstva financií – Sigal Mandelker vo vyhlásení z 13. februára uviedol: “Spoločnosť ABLV umožnila transakcie pre korupčné, politicky exponované osoby a miliardy dolárov nasmerovala do verejnej korupcie a príjmov prameniacim zo zbavovania aktív, prostredníctvom offshore účtov.”

ABLV vo vyhlásení z 14. februára uviedla, že tvrdenia ministerstva financií boli založené na “predpokladoch”. Banka uviedla, že jej zamestnanci sa nikdy nezúčastnili na “akejkoľvek úprave úplatkárstva voči akémukoľvek úradníkovi.”

ECB, kde Rimšēvičs pôsobil vo výbore pre stanovenie sadzieb, od prijatia eura vo svojej krajine (v roku 2014), odmietla vyjadriť svoje stanovisko k aktuálnym úkonom.

Premiér Māris Kučinskis uviedol, že “neexistujú žiadne známky ohrozenia” finančného systému krajiny a Lotyšská centrálna banka uviedla, že už v pondelok obnovila svoje bežné činnosti.

Vo vyhlásení uviedol: “Vo všeobecnosti všetky obvyklé služby budú poskytované podnikom, širokej verejnosti a taktiež aj lotyšskej ekonomike.”

Súvisiace: Čínsky miliardár bol uznaný vinným z podplácania úradníkov OSN

ABLV uviedla, že rozhodnutie ECB poskytne čas na stabilizáciu situácie.

ABLV vo vyhlásení uviedla: “Štruktúra aktív banky je vyvážená, avšak vzhľadom na to, že aktuálne prebiehajúce udalosti okolo predaja aktív môže byť potreba dlhší čas ako v prípade bežných situácií,” … “Banka musí aktuálne prijať opatrenia na zabezpečenie dostupnosti dostatočného finančného majetku.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár