Veterne_elektrarne_v_roku_2016_zazili_rekordne_financovanie

Investície do celosvetovej čistej energie počas roka 2016 klesli o 18 percent na 287,5 miliardy dolárov, najmä kvôli prudkému poklesu cien obnoviteľných technológií a nižším výdavky na projekty, vo veľkých trhoch, ako Čína a Japonsko.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) vo výročnej správe zároveň uviedla, že čínske investície do obnoviteľných zdrojov energie, ako sú veterné a solárne projekty počas minulého roka dosiahli úroveň 87,8 miliárd dolárov, čo je o 26 percent nižšie ako historické maximum, dosiahnuté v roku 2015 o hodnote 119 miliárd dolárov, zatiaľ čo japonské investície boli o 43 percent nižšie pri úrovni 22,8 miliárd dolárov.

Justin Wu, ktorý je vedúcim pre oblasť Ázie v BNEF poznamenal: “Po rokoch rekordných investícií, ktoré poháňali niektoré zo svetovo najštedrejších výkupných cien, krajiny ako Čína a Japonsko pristúpili k obmedzeniam nových stavebných projektov a pristúpili k preorientovaniu sa kapacít, ktoré sú už zavedené.”

Čína čelí spomaleniu dopytu po energii a vláda sa zameriava na investície do rozvodnej siete, takže energia z obnoviteľných zdrojov sa môže nachádzať na vrchole svojho potenciálu.

Bloomberg New Energy Finance ďalej uviedla, že rast v Japonsku medzitým neprichádza od rozsiahlych projektov, ale od menších solárnych systémov.

Súvisiace: Kostarika z 98% produkuje elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov

Aj napriek tomu, že celkové investície klesali, veterné elektrárne na mori v roku 2016 zažili rekordné financovanie, na úrovni 29,9 miliardy dolárov, čo predstavuje o 40 percent vyššiu hodnotu ako v predchádzajúcom roku, keďže stavitelia v Európe a Číne využili väčších turbín a zlepšenie ekonomiky.

Akvizičná činnosť v oblasti čistej energie počas roka prvýkrát prelomila hranicu 100 miliárd dolárov, s objemom vo výške 117,5 miliárd dolárov, z 97 miliárd dolárov v roku 2015, najmä v dôsledku nárastu firemných fúzií a akvizícií a nákupe energií z obnoviteľných projektov.

Náklady na obnoviteľné technológie klesli u nákladov na suroviny, lepších technológií a politických zmien, ktoré povzbudil väčší objem inštalácie slnečnej a veternej energie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg New Energy Finance

Facebook komentár