Zabudnite_na_bitcoin_Prichadza_litecoin_2017

Bitcoin v posledných niekoľkých týždňoch zažila úžasnú jazdu. Ale v skutočnosti existuje ďalšia kryptomena, ktorá si v poslednej dobe užívala ešte väčší nárast v hodnote.

Nazýva sa litecoin a za posledných 24 hodín sa takmer zdvojnásobila a v minulom týždni vzrástla o viac ako 250% (podľa Coinbase). Pre porovananie Bitcoin v minulom týždni získala “iba” okolo 45%.

Vývoj virtuálnej meny Litecoin je v poslednom mesiaci a roku dokonca bláznivejší, keďže za posledných 30 dní zarobila viac ako 500% a 10 000% za posledných 12 mesiacov. (Ceny sa menia tak rýchlo, že tieto čísla môžu byť žalostne zastarané v čase, keď si ich prečítate!)

Súvisiace: Bitcoinová mánia by mohla podporiť celosvetové úsilie o zosadenie dolára

Litecoin je jednou z niekoľkých alternatívnych, pre oblasť kryptomien, ktoré vyrastali ako konkurenčné. Ethereum, ripple a dash sú ďalšie z nich.

Litecoin je však omnoho menšia. Kombinovaná hodnota všetkých litecoinov v obehu je zhruba na úrovni okolo 18 miliárd dolárov, v porovnaní s takmer 300 miliardám dolárov pre bitcoin. Je taktiež vytvorená, alebo ťažená ľuďmi, ktorí na svojich počítačoch riešia zložité matematické hádanky.

Nemusíte ťažiť bitcoin a ďalšie kryptomeny, stačí keď ich kúpite. Coinbase a iné stránky sprostredkovania vám umožnia vytvoriť účet na nákup a predaj virtuálnych mien. Spoločnosť Square pre mobilné platby testuje svoje nákupy v hotovosti aj v aplikácii Cash.

Litecoin bola založená bývalým inžinierom spoločnosti Google a bývalým riaditeľom Coinbase – Charlie Lee, ktorí o nej povedali že jej ťaženie je rýchlejšie a lacnejšie ako u meny Bitcoin.

Lee, je na na sociálnej sieti Twitter známy pod prezývkou @SatoshiLite – odkaz na Satoshi Nakamoto, ktorý sa stále označuje za anonymného vynálezcu bitcoinu.

Existujú nepotvrdené správy o tom, kto by mohol byť Nakamoto. Niektorí si myslia, že je to skupina ľudí. Dokonca nedávne špekulácie prišli s informáciou, že zakladateľ spoločnosti Tesla a SpaceX – Elon Musk je v podstate Satoshi Nakamoto. Avšak túto informáciu Musk poprel.

Ale bez ohľadu na to, kto vytvoril bitcoin a spustil kryptologickú revolúciu, je jasné, že investori nemôžu získať dostatok virtuálnych mien.

Niektorí odborníci sú nervózni ohľadom toho že to celé nemôže skončiť dobre a že bitcoin, litecoin a ďalšie kryptomeny sú bublinou určenou k prasknutiu, ako sa tak stalo u technologických spoločností v roku 2000 a cien nehnuteľností tesne pred Veľkou recesiou v roku 2008.

Problémom bitcoinu a litecoin je, že sú tak volatilné. Papierové meny ako dolár, euro a jeny nemajú tendenciu sa pohybovať takýmto divokým spôsobom. Nie je to ani zlato.

Takže môže byť náročné, než sa kryptomeny budú používať ako náhrada za hotovosť, kým sa ceny neusadia. Taktiež nie sú k dispozícii pre hlavný prúd, ako staromódne papierové peniaze, ktoré sú podporované vládami.

Predseda Komisie pre cenné papiere (SEC) Jay Clayton, počas tohto týždňa zazvonil na poplachový zvon, čo sa týka bitcoinu, iných kryptomien a počiatočných ponúk mincí, kde existuje “v podstatne menej ochrany pre investorov” ako u akcií a dlhopisov a “čelia väčším príležitostiam na podvody a manipuláciu”.

Súvisiace: Ťaženie Bitcoinu má vyššiu spotrebu energie ako 159 krajín

Ale iní tvrdia, že Bitcoin a iné kryptomeny budú aj naďalej získavať na popularite, či už sa jedná o účely výdavkov, tak aj investícií.

Na tento účel Chicago Board Options Exchange v nedeľu povolila obchodovanie s futures kontraktmi na menu bitcoin, čo je krok, ktorý z meny Bitcoin robí potenciálne atraktívnejšie aktívum pre veľkých inštitucionálnych investorov, rovnakým spôsobom ako ropa, cukor a iné fyzické komodity.

Dokonca Chicago Mercantile Exchange začne obchodovať s futures kontratmi u meny Bitcoin už 18. decembra. A zdá sa, že burza Nasdaq uvažuje o tom, že bude nasledovať aj v šľapajach CBOE a CME a mohla by taktiež umožniť začať obchodovať s futures kontratmi na menu Bitcoin, už počas budúceho roka.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár