Zamestnanci_Facebooku_su_na_Marka_Zuckerberga_nastvani_2018

  • Spoločnosť Facebook v utorok usporiadala stretnutie, v ktorom zamestnanci pokladali otázky okolo škandálu Cambridge Analytica
  • Avšak generálny riaditeľ Mark Zuckerberg a COO Sheryl Sandbergová neboli jeho súčasťou.
  • Niektorí zamestnanci pre rozhovor prišli do anonymnej aplikácie “Blind”, aby o situácii diskutovali.

Keďže posledné správy zvyšujú hnev a napätie ohľadom toho, ako bol Facebook zneužitý na manipuláciu voličov spoločnosťou, ktorá pracovala pre prezidentskú kampaň Donalda Trumpa a hlasovaním okolo Brexitu, frustrácia v rámci zamestnaneckých radov spoločnosti Facebook taktiež narastá.

Zamestnanci spoločnosti Facebook chcú, aby ich generálny riaditeľ Mark Zuckerberg sa vyjadroval a bránil spoločnosť. K tejto téme je absolútne zdržanlivý. Neprišiel ani so žiadnym vyjadrením na svojom vlastnom Facebookovom účte. Dokonca ani včerajšie vnútorné stretnutie spoločnosti neviedol. Dokonca ani neprichádza so žiadnymi vyhláseniami v tlači. Rovnako ticho je aj ďalšia slávna postava exekútívy spoločnosti Facebook – Sheryl Sandbergová.

Tento hnev prichádza potom ako informátor z firmy Cambridge Analytica poznamenal, že firma CA prevzala údaje o 50 miliónoch užívateľov Facebooku a dokonca sa reklamou na Facebooku snažila cieliť a dezinformovať voličov.

Spoločnosť Facebook poznamenala, že firmou Cambridge Analytica bola podvedená, keďže sľúbila, že vymazala údaje po tom, ako Facebook objavil ich nekalú činnosť a povedal im, že v roku 2015 im nariadili vymazanie týchto údajov.

Mnoho zamestnancov rozumie a je na palube s obranou spoločnosti. Okrem toho, Facebook pravidelne bránia v správach či už počas tohto alebo iného škandálu a zároveň veria, že médiá môžu situácie príliš vyhrocovať, alebo vinníka celej situácie chybne charakterizujú.

Jeden bývalý zamestnanec spoločnosti Facebook poznamenal: “Všetci zamestnanci Facebooku sa v prvom roku snažia byť k príbeho okolo Facebooku imúnni,” … “Ale v tomto prípade chcú aby sa spoločnosť Facebook začala vyjadrovať a podľa ich slov by mal Mark ísť do televízie.”

Je to podobné situácií, ktorá stála za pádom spoločnosti Myspace?

Zamestnancom bolo povedané, že ich otázky budú zodpovedané na internej schôdzi, ale na tomto stretnutí sa nezúčastnili ani Zuckerberg, ani Sandbergová. Stretnutie viedol právnik spoločnosti Facebook – Paul Grewal.

Mnoho zamestnancov vysvetlovalo svoje názory na situáciu cez čierny humor. V anonymnej aplikácii pre zamestnancov v službe Blind, jeden zamestnanec Facebooku vyslal správu plnú sirén a požiarov (emoji), na koniec ktorej dodal: “to sú moje myšlienky.”

Súvisiace:
Hodnota spoločnosti Facebook dnes prepadla o $ 37 miliárd
Unilever hrozí Facebooku a Google zrušením reklám

Iný zamestnanec označil situáciu za “vážnu”, ale tretí zažartoval: “Je to podobné sistuácií, ktorá stála za pádom spoočnosti Myspace? Len sa snažím zistiť, aké strach by som mal vlastne mať.” Služba Blind sa stará o to, aby ľudia používajúci aplikáciu boli zamestnancami tým, že overuje ich pracovné e-mailové adresy.

V skutočnosti sú zamestnanci aktívni vo vnútorných skupinách správ spoločnosti Facebook, vrátane jednej s názvom “Počkať a načo?” Požiadať PR oddelenie? Zamestnanci sa chystajú klásť otázky o Cambridge Analytica, ako aj o úlohe Facebook vo voľbách a ruskom zásahu a chcú počuť oficiálnej odpovede spoločnosti.

Vanessa Chanová, ktorá je riaditeľkou komunikácie Facebooku poznamenala: “Vo Facebooku máme veľmi otvorenú kultúru a vítame spätnú väzbu prostredníctvom všetkých našich interných kanálov.”

Výsledkom je, že zamestnanci chcú uveriť a veria, že ich spoločnosť vysvetlí, že nie je spoluvinníkov s jednotlivcami na zlej strane. Ale mnohí nechápu, prečo sú Zuck a Sandbergová ticho a umožňujú svetu veriť, že ľudia v spoločnosti Facebook toto zlo podporujú. Takto to popísal aj jeden bývalý zamestnanec: “Prečo nás nechávate tak dlho na grile?”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, CNN

Facebook komentár