Akcie_automobilky_Tesla_vs_najvacsšie_bubliny_v_nedavnej_historii

Akcie spoločnosti Tesla nielen dokazujú ako sa dá čeliť skúške, ale aj ako sa tí ktorí ju nenávidia, čelia omylu. Zdá sa, že akcie výrobcu elektromobilov – Elona Muska porušujú fyzikálne zákony.

Spoločnosť Tesla oslňuje Wall Street od júna, keďže dosiahla viac ako štvornásobne zvýšením ceny akcií. Meteorický vzostup, ktorý je spôsobený rastúcou spodnou líniou automobilov spoločnosti Tesla, výrobou Modelu 3 v Číne a ukončením stávok na pokles akcií, hovorí o obrovskom potenciáli spoločnosti zmeniť automobilový priemysel. Spoločnosť Tesla s trhovou kapitalizáciou okolo 130 miliárd dolárov má väčšiu hodnotu, ako všetci ostatní najväčší celosvetoví výrobcovia automobilov, mimo skupiny Toyota.

Aj keď začiatkom tohto týždňa došlo k prudkému ústupu, akcie spoločnosti Tesla v tomto roku doteraz dosiahli zisk na hodnote viac ako 75%. Na svoje rekordné zatváracie maximum vo výške 887,06 dolárov (v utorok), akcie automobilky Tesla tak od konca roka 2012 dosiahli výnos na hodnote až 2 519%.

Súvisiace: Tesla aj Ford vyrábajú autá. Investori však majú jasného favorita

Analytik spoločnosti Wedbush – Dan Ives označil rast akcií spoločnosti Tesla za „parabolický beh zapadajúci do histórie Wall Street“ a poznamenal, že hodnota 1 000 dolárov nie je vylúčená.

Úžasná rally spoločnosti Tesla však vyvoláva aj otázky o tom, ako je tento nárast skutočne udržateľný a povzbudzuje niektorých, aby ju označili za bublinu.

Michael Hartnett, hlavný investičný analytik Bank of America, zaradil smiešnu rally spoločnosti Tesla ako jeden z príkladov „iracionálnej nadšenosti“ inšpirovanej bezprecedentnou vlnou lacných peňazí od centrálnych bánk.

Hartnett v poznámke pre klientov napísal: „Prebytočná likvidita v boji proti deflácii aj naďalej poháňa bubliny v obmedzených„ výnosoch “a obmedzených„ rastových “aktívach.“

Väčšie výnosy ako v biotechnológiách a staviteľov

Podobne správa spoločnosti Bespoke Investment Group z tohto týždňa porovnala nárast akcií automobilky Tesla so ziskom „bublinového“ typu, ktorý vzdoruje „všetkému racionálnemu alebo rozumnému“.

Aktuálny rast akcií spoločnosti Tesla porovnali s niekoľkými klasickými bublinami na akciovom trhu od 90. rokov.

Napríklad akciám spoločnosti Tesla trvalo menej obchodných dní, kým dosiahla hranicu výnosu na úrovni 2 000%, ako to bolo v prípade so širokou technologickou bublinou, ktorá sa začala v polovici 90. rokov. Podobne v Bespoke poznamenali, že nárast akcií spoločnosti Tesla prekonal veľkolepý rast akcií spoločností staviteľov nehnuteľností, realizovaný po roku 2000. Tesla ľahko prekonala aj rozmach biotechnológií, ktorý sa začal v roku 2009.

Existuje však jedna výnimka: neslávny vzostup spoločností Yahoo a Cisco, počas technologickej bubliny. V Bespoke zistili, že tieto technologické akcie dosiahli 2 000% výnos, oveľa rýchlejšie ako Tesla.

Graf: Akcie spoločnosti Tesla a akciové bubliny od roku 2019 
Akcie_automobilky_Tesla_vs_najvacsšie_bubliny_v_nedavnej_historii_graf

Všetky tie predchádzajúce mánie skončili so slzami v očiach investorov, keď nakoniec zvíťazili zdravý rozum. Investori si nakoniec uvedomili, že akcie technologických spoločností, ktoré strácajú peniaze, boli výrazne nadhodnotené (pamätáte Pets.com?). Stavitelia domov sa po kríze v oblasti bývania zrútili. Biotechnické akcie čelili ochladeniu po tom, ako Federálny rezervný systém a politici vylúčili možné excesy v tomto sektore.

Parabolický rast akcií spoločnosti Tesla

Nič z toho neznamená, že spoločnosť Tesla musí trpieť rovnakým osudom, aj keď je ľahké pochopiť, ako by mohla zakopnúť, ak by nedokázala naplniť obrovské očakávania, vyplývajúce z ceny akcií.

V spoločnosti Bespoke napísali: „Tieto druhy výbušných rastov môžu vždy trvať omnoho dlhšie, ako ktokoľvek predpovedal,“ … „Na základe predchádzajúcich skúseností s takýmto parabolickým pohybom, sa však v akciách sila časom vyčerpá a v určitom okamihu dôjde k dramatickému krátkodobému poklesu.“

Býčia dynamika spoločnosti Tesla, založená na indikátore technickej analýzy, známom ako index relatívnej sily (RSI), začiatkom tohto týždňa dosiahol zarážajúce úrovne. Podľa Petra Boockvara, hlavného investičného riaditeľa v investičnej spoločnosti Bleakley Advisory Group, sedemdňové RSI akcií Tesla v utorok dosiahol hodnotu 97 zo 100.

„Nemyslím si, že by som videl, že by nejaké akcie v indikátore RSI dosiahli takú vysokú hodnotu,“ uviedol Boockvar v poznámke pre klientov a dodal, že dokonca aj Qualcomm v roku 1999 sa počas svojho vlastného „parabolického“ pohybu dostala len na hodnotu 90 .

Naozaj, nasledujúci deň Tesla klesla o 17% po varovaní, že dodávky z nového závodu v Šanghaji by sa kvôli koronavírusu mohli nakoniec oneskoriť. Akcie spoločnosti v piatok klesali o 1%.

Aký bankrot? Tesla začína dosahovať zisk

Napriek úrovniam porovnateľných s bublinami existujú legitímne dôvody na to, aby sa cena akcií spoločnosti Tesla vedela zvýšiť.

Minulý týždeň spoločnosť Tesla zverejnila svoj prvý upravený ročný zisk, čo bolo ďalším dôkazom jej zvyšujúcej sa finančnej sily. Tesla predpovedala, že v budúcnosti dosiahne trvalo výhodné hodnoty zisku. Týmto tak umlčali ktitických finančníkov v automobilovom priemysle , ktorí varovali, že jej dôjdu peniaze a požiadajú o bankrot.

Začiatok výroby v šanghajskom závode nadchol investorov ohľadom schopnosti pre zvýšenie predajov v Číne, ktorá predstavuje kľúčový trh.

Spoločnosť Wedbush a Ives v správe začiatkom tohto týždňa napísal: „Príbeh o raste v Číne a jej továrni “Giga 3“ sa zmenil zo snov na reálny základný faktor pre spoločnosť Musk & Co..“

Obrovská rally v Tesle – jednej z akcií na trhu, kde investori najviac vsádzali na pokles, spôsobila mnohým skeptikom spoločnosti vážne problémy. Len od 3. februára, podľa finančnej analytickej firmy S3 Partners, títo investori na akciách spoločností Tesla prišli o 8 miliárd dolárov.

Keď investori vsádzajú na pokles akcií, požičiavajú si akcie od makléra a rýchlo ich predávajú. Cieľom je spätné odkúpenie týchto akcií, keď akcie budú v strate a oni tak následne zarobia na rozdiely.

Súvisiace: Investori vsádzajúci na pokles akcií firmy Tesla prišli o $8 miliárd

Rýchly nárast akcií spoločnosti Tesla spôsobil to, čo sa nazýva “short squeeze”, keď sa medvedie stávky rýchlo rozplývajú, aby sa predišlo ešte väčším stratám. To zároveň vedie k rastu ceny akcií. Tento fenomén sa v Tesle odohral ešte razantnejšie, čo Muska jednoznačne potešilo.

Nikto nevie s istotou, či sa história v tomto okamihu bude opakovať, ako ukážkový príklad masívnej bubliny na konci býčieho trhu, alebo predstavuje hlavný čas pre nárast akcií automobilky Tesla. Akokoľvek, akcionári spoločnosti Tesla by mohli mať pred sebou horskú dráhu.

V spoločnosti Bespoke nakoniec dodali: „Ak sa na to pozrieme z aktuálneho hľadiska, obchod na oboch stranách predstavuje nebezpečnú hru,“ … „takže by sme si buď udržali malé podiely alebo si jednoducho užívali, sledovaním drámy z vedľajšej koľaje.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár