Amazon_ma_potencial_vytvorenie_prosperujucej_investicnej_cinnosti_2018

Amazon väčšine používateľov prináša niekoľko vecí. Nákupy. Darčekové poukážky. Jej služby by však čoskoro mohli zahŕňať investície?

Amazon otriasa priemyslom v rôznych priemyselných odvetviach od kníhkupectva po cloud computing až po potraviny. Aktuálne je však údajne v raných rozhovoroch s bankami o spustení produktu známeho ako bežný účet. A rovnako byť aj hrozbou platformových spoločností pre veľké finančné skupiny, keďže niektorí uvádzajú, že tento technologický gigant by mohol predstavovať konkurenciu zo strany Wall Streetu.

Čo by sa stalo, keby sa Amazon rozhodol napríklad spustiť robo-poradcu? Robo-poradcov charakterizuje všeobecný termín, ktorý sa používa na popis automatizovaných finančných poradcov, ktorí sa stávajú naozaj veľmi obľúbenými.

Súvisiace: Všetko, čo ste chceli vedieť o FinTechu

Opýtali sme sa na to Cynthie Lohovej – viceprezidentky spoločnosti Charles Schwab, ktorá spravuje aktíva o objeme viac ako 20 miliárd dolárov, prostredníctvom svojho robo-poradcu – Schwab Intelligent Advisory. Povedala, že spoločnosť Amazon sa javí ako väčšiu hrozba pre existujúcich robo-poradcov, ktoré sú súčasťu veľkých bánk.

Lohová ďalej poznamenala: “Roboporadca spoločnosti Google alebo Amazon by získal omnoho väčšiu popularitu ako nový robot-poradca spoločnosti Morgan Stanley.”

Betterment, korá je najväčším nezávislým robo-poradcom, bola spustenou v roku 2010 a aktuálne má aktíva o hodnote viac ako 13,5 miliardy dolárov. Morgan Stanley a Wells Fargo spustili robo-poradenské platformy. Očakáva sa, že JPMorgan a Goldman Sachs taktiež začnú s vlastnými službami robo-poradcov.

Business Insider Intelligence odhaduje, že 10% všetkých globálnych aktív, alebo 8 biliónov dolárov, budú do roku 2020 spravovať roboty. Jedná sa o razatný rast z 200 miliárd dolárov v roku 2016.

Ale napriek rozširovaniu poskytovateľov, robo-poradcovia vo veľkej miere robia to isté: budujú portfólio z fondov obchodovaných na burze. Podľa Davida Goldstona z analytickej firmy v oblasti roboporadcov – BackEnd Benchmarking, kľúčovým rozlišovacím prvkom je skúsenosť používateľov a schopnosti ohľadom ďalšieho rozšírenia.

Ďalej poznamenal: “Myslím si, že robo-poradca od spoločnosti Amazon by bol presvedčivý.”

Goldstone dodal: “Tomuto investičnému produktu spoločnosti Amazon sa môže veľmi dobre dariť najmä v oblasti jednotlivcov, ktorí nikdy predtým neinvestovali,” … “Amazon nemá bohaté skúsenosti s kapitálovými trhmi, ktoré majú investičné giganti ako Schwab a Morgan Stanley, ale v pasívnom svete bohatých dedičov v oblasti investovania a kapitálových trhov to nie je až tak dôležité.”

Akvizícia zákazníkov, ktorá je jednou z najvýznamnejších nákladov robo-poradcov, by pre firmu Amazon bola blízko nuly. Je to preto, že by mohol využiť svoju masívnu platformu elektronického obchodu, ktorú používajú stovky miliónov ľudí, aby aj tento svoj produkt vedela pretlačiť. Mohlo by to byť tak jednoduché, ako pridanie slova do navigačného panela na webových stránkach spoločnosti Amazon.

V Spojených štátoch generácia milénia v najväčšej miere obľubuje aplikáciu spoločnosti Amazon (bez ktorej nemôžu žiť), zatiaľ čo 73% z generácie milénia uvádza, že by boli viac nadšení z nových finančných služieb od spoločností Google, Amazon, Paypal, alebo Square, ako od ich bánk.

Lohová zo spoločnosti Schwab ďalej uviedla: “Spoločnosť Amazon a Google majú skúsenosti s technológiou, majú distribučnú sieť, majú presne to potrebné zameranie na elegantné používateľské rozhranie a ľudia im dôverujú.”

Ale len preto, že by spoločnosť Amazon mohla spustiť robo-poradcu, neznamená to, že by aj chcela. Jeden zástupca odvetvia uviedol, že spustenie robo-poradcu by nezapadalo do stratégie spoločnosti Amazon.

Ďalšia osoba z tohto sektoru poznamenala: “Všetko, čo spoločnosť Amazon vo finančných službách urobila, je spojená s jedným faktom: motivovať ľudí, aby na Amazone kupovali viac služieb,” … “Bežným účtom získajú od ľudí na Amazone peniaze rýchlejšie, vďaka možnostiam okolo pôžičiek, ale nie je jasné, ako by tento robo produkt mohol prinútiť ľudí míňať viac za tovar na platforme spoločnosti Amazon.”

Súvisiace: Amazon je vraj pripravený prevziať duopol Googlu a Facebooku v reklame

Napriek tomu, ako generálny riaditeľ spoločnosti JPMorgan Chase Jamie Dimon nedávno uviedol, Amazon predtým všetkých prekvapila.

Dimon sa publika v dni pre investorov banky JPMorgan opýtal: “Kto si myslel, že Jeff Bezos by šiel do oblasti filmov?” … “A on ho dokonca jednoducho ovládol a to dokonca bezplatne, pretože Prime je aj tak ziskovým a v súčasnosti sa snaží urobiť zákazníkov služby Prime šťastnými.”

Dodal:

“Preto, keď investujeme online, budeme premýšľať o tom, ako to pridáme k produktom jednoduchým spôsobom … kde by ho zákazník chcel, aby povedal “ja to Milujem?” … “Pamätajte si, že ak ste skvelý klient, môžeme to urobiť dokonca aj zadarmo.”

Amazon by mohol urobiť to isté.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár