Aston_Martin_sa_blizi_k_oktobrovemuIPO_za_6_7_miliardy

Britský výrobca luxusných automobilov Aston Martin, ktorý pracuje na verejnej ponuke akcií v hodnote 5,07 miliardy libier (6,7 miliardy dolárov) už podniká kroky k prípadným možnostiam ohľadom Brexitu.

Spoločnosť, známa pre výrobu športového vozidla poháňaného fiktívnym tajným agentom Jamesom Bondom, v priebehu minulého mesiaca poznamenala, že zvažuje prvú verejnú ponuku akcií (IPO), čím by sa stala prvou britskou automobilku, ktorá tak za posledné desaťročie urobila.

Automobilka by mala začať rozposielať prospekt a dúfa, že oznámi svoju konečnú cenu 3. októbra. Očakáva, že jej akcie budú obchodované na Londýnskej burze okolo 8. októbra.

Výrobcovia automobilov varovali pred dopadom akýchkoľvek colných bariér zavedených v dôsledku Brexitu bez dohody alebo tvrdého Brexitu, čo by mohlo prispieť k spomaleniu výroby a rastu nákladov, keďže Británia plánuje opustiť blok v marci 2019.

Vedúci predstaviteľ spoločnosti Aston, ktorá produkuje všetky svoje autá v Británii, povedal, že automobilka navýšila zásobu motorov a komponentov v prípade, že voľný a neobmedzený obchod s Európskou úniou za niekoľko mesiacov skončí.

Generálny riaditeľ Andy Palmer pre agentúru Reuters poznamenal: “Napríklad už v súčasnosti máme rozsiahle zásoby, keďže naplno využívame svoj veľký sklad vo Wellesbourne.

Ďalej poznamenal: “Ak začnú existovať tarify … na každý automobil, z dôvodu 10-percentného navýšenia sadzieb pre Európu, pravdepodobne sme v opačnej trajektórií ako Ferrari a Lamborghini, pretože ich vozidlá sa v Británii zrejme stanú drahšími.”

Londýn a Brusel dúfajú, že do konca tohto roka uzavrú dohodu o Brexite, ale kolegovia z automobiliek ako BMW a Jaguar Land Rover sa obávajú, že neschopnosť dohodnúť môže viesť k upchaniam na diaľniciach a prístavoch, čo povedie k narušeniu výroby.

Súvisiace:
Aston Martin vytvoril značku elektrického automobilu
Spoločnosť Aston Martin vstupuje na trh s nehnuteľnosťami

Riaditeľ spoločnosti Jaguar Land Rover – Ralf Speth minulý týždeň prišiel s varovaní, že nesprávne riešenie pre Brexit by najväčšiu britskú automobilku mohlo stáť desaťtisíce automobilových pracovných miest a nebezpečenstvá vo výrobe.

Aston, ktorá si stanovila cenový rozsah od 17,50 libier po 22,50 libier na akciu pre 25 percent akcií, sa zameriava na trhovú kapitalizáciu od 4,02 po 5,07 miliardy libier.

Automobilka, ktorá už dlho tvrdila, že by chcela zrealizovať verejnú emisiu akcií, prešla plánom obratu, keďže v roku 2014 Palmer prevzal jej opraty, ako sa snažil dosiahnuť navýšenie objemov a rozšírenie do jej nových segmentov s novou továrňou, z dôvodu prichádzajúcich cieľ pre rok 2019.

Palmer uviedol, že záujem investorov je “bezprecedentný”, pokiaľ sa udrží firma v tejto trajektórií.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár