BlackRock_zahlasovala_za_nahradenie_Muska_v_Tesle

Investičné fondy vedené spoločnosťou BlackRock hlasovali za nedávny návrh akcionárov, ktorý by vyžadoval, aby Tesla nahradila Elona Muska nezávislým predsedom.

Podľa podania spoločnosti BlackRock zo štvrtka u Americkej komisie pre cenné papiere a burzu sa uvádza: “Finančné prostriedky spravované investičnou spoločnosťou BlackRock hlasovali za opatrenie, ktoré vyžaduje, aby predsedom automobilky bol nezávislý riaditeľ.“ Návrh, ktorý neuspel, by nemal vplyv na postavenie výkonného riaditeľa spoločnosti Tesla.

Spoločnosť Tesla uviedla, že proti tomuto návrhu na júnovej schôdzi akcionárov zahlasovali akcionári o objeme viac ako 86 miliónov akcií, čo menej ako akcionári s objemom 17 miliónov akcií ktoré hlasovali za tento návrh.

Súvisiace: Tesla ako investícia od roku 2010 a výnos jej akcií

Niektorí aktívni investori v oblasti správy a riadenia spoločností požadujú, aby sa úlohy predsedu a generálneho riaditeľa rozdelili medzi dvoch ľudí, s cieľom zlepšiť dohľad a nové podanie odhalilo, že najmenej jeden veľký investor by takéto zmeny v spoločnosti Tesla podporil. Úloha spoločnosti BlackRock pri podpore návrhu nebola predtým zverejnená.

Musk bol pod tlakom ohľadom výdavkov spoločnosti a potom, ako 7. augusta prišiel s plánom na zmenu spoločnosti do súkromného vlastníctva, 24. augusta už bol proti tomuto návrhu.

Rada spoločnosti Tesla uviedla, že úspech spoločnosti “by nebol možný” bez toho, aby Musk bol “každodennou súčasťou podniku”.

Napriek tomu vrcholový prokurista inštitucionálnych akcionárov pod označením Institutional Shareholder Services Services návrh podporil, pričom citoval obavy týkajúce sa platu Muska a obáv firemnej rady.

Hovorkyňa spoločnosti BlackRock v e-mailovej správe uviedla: “Prístup spoločnosti BlackRock k spravovaniu investícií je riadený našimi splnomocnenými povinnosťami voči našim klientom, spravovaniu majetku,” … “Náš prístup k angažovanosti sa spoločností a prokurátorov je v súlade s našim záväzkom, priniesť našim klientom dlhodobú hodnotu akcionárov.”

Vďaka objemu investovaných finančných prostriedkov spoločnosti BlackRock sa dostali do zoznamu 10 najvýznamnejších akcionárov spoločnosti Tesla, kde podľa údajov spoločnosti Thomson Reuters založených na verejných podaniach ovládajú takmer 6,5 milióna akcií spoločnosti Tesla, ktoré sú o plnom rozsahu 170 miliónov akcií.

Nedávne podanie ukázalo, že firma investičných fondov – Vanguard Group zahlasovala proti návrhu nezávislého predsedu. Prostriedky, ktoré spravuje spoločnosť Fidelity Investments, sa na jeseň zúčastnili na rozhodovaní ohľadom riaditeľov a ďalších kontroverzných položiek automobilky Tesla.

Súvisiace: Elon Musk: “Tesla zostáva verejne obchodovateľná”

Správa spoločnosti BlackRock taktiež ukázala, že v tomto roku hlasovali v prospech akcionárskych návrhov spoločnosti Facebook a materskej spoločnosti Google – Alphabet, aby každému akcionárovi poskytla rovnocenné hlasovanie o otázkach riadenia.

Niektoré spoločnosti sú štruktúrované spôsobom, ktorý dáva niektorým akcionárom väčšiu moc ako iné, bez ohľadu na to, koľko akcií vlastnia.

Spoločnosť BlackRock odmietla hlasovať alebo hlasovala proti takmer všetkým odporúčaniam manažmentu spoločnosti Netflix, vrátane hlasovania o odmeňovaní riadiacich pracovníkov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune, MarketWatch

Facebook komentár