Prekročí Bitcoin cenu 50 000 dolárov?

Prekročí Bitcoin cenu 50 000 dolárov?

Bitcoin je to takmer na hodnote 50 000 dolárov, keďže pokračuje ohromujúci nárast, čím v roku 2021 dosahuje navýšenie ceny o takmer 20 000 dolárov.

Digitálna mena v nedeľu vystúpila na rekordnú hodnotu 49 714,66 dolárov, následne však poklesla. Bitcoin v nedeľu aj tak dosiahla zisk na hodnote 4%.

Investori poslali cenu virtuálnej meny bitcoin prudko nahor počas pandémie, keď Federálny rezervný systém v marci 2020 znížil úrokové sadzby na takmer nulu (a predpokladá, že ich tam bude držať ešte niekoľko rokov), čo viedlo k výraznému oslabeniu amerického dolára.

Vďaka tomu je bitcoin pomerne atraktívnou menou. Existuje stanovený limit počtu bitcoinov na planéte a investori sa domnievajú, že akonáhle dôjde ich zásoba, hodnota digitálnych mincí môže len stúpať.

Súvisiace: Tesla nakupuje Bitcoin za $1,5 miliardy – čo ďalej?

Keďže kryptomena bitcoin rástla na historické maximá, hromadia si ich veľkí investori veľkých mien a zameriavajú sa na ňu rozsiahle spotrebiteľské spoločnosti s transakciami, čím napomáhajú stúpajúcemu oceneniu bitcoinu.

V priebehu minulého týždňa spoločnosť Tesla uviedla, že čoskoro môže začať akceptovať digitálnu menu ako platbu za svoje automobily. Ako aj Tesla, ktorá je najcennejšou automobilovou spoločnosťou na akciovom trhu, uviedla, že časť svojich finančných prostriedkov drží skôr v bitcoine ako v tradičnej mene.

V stredu spoločnosť Mastercard oznámila, že v priebehu tohto roka podporí „výber kryptomien“ priamo vo svojej sieti. Jedným z hlavných míľnikov pre bitcoin boli najmä oznámenia: Square a PayPal nedávno začali zákazníkom umožňovať obchodovanie s virtuálnou menou bitcoin, ale služby spoločnosti Mastercard sú využívanejšie a sú najdôležitejšou podporou bitcoinu.

Pre bežných investorov to zvyšuje dávku záujmu a príťažlivosti kryptomeny. Napríklad najvyšší predstaviteľ investičného gigantu – BlackRock minulý rok uviedol, že bitcoin môže jedného dňa nahradiť zlato. Jay Z a generálny riaditeľ sociálnej siete Twitter – Jack Dorsey v piatok oznámili, že dvojica zakladá fond pre oblasť vývoja v rámci ekosystému bitcoinu.

Cena Bitcoin sa v decembri prvýkrát dostala cez 20 000 dolárov a jeho hodnota sa za tri mesiace zdvojnásobila.

Akceptácia rizika

Nedávny nárast virtuálnej meny napriek tomu vykazuje známky spomalenia – po nadmernom nadšení vyvolaného z obáv z premeškania, bez trhových základov. Vezmime si sarkastické tweety Elona Muska o konkurenčnej kryptomene Dogecoin za posledné mesiace: Digitálna minca, ktorá bola sama skonštruovaná ako paródia na kryptomenu, začiatkom tohto mesiaca po Muskových tweetoch vystrelila do zisku 50%, avšak v priebehu minulého týždňa prepadla.

Anthony Scaramucci, ktorý je zakladateľom spoločnosti Skybridge Capital má veľký podiel majetku práve v bitcoinoch a vedie fond zameraný pre bohatých investorov – SkyBridge Bitcoin Fund LP. Ale aj on poznamenal, že ľudia si musia dávať pozor. V minulo-mesačnom rozhovore poznamenal, že by to mohla byť solídnym doplnkom do portfólia priemerného investora, avšak je treba mať na to žalúdok. Cena kryptomeny bitcoinov nakoniec prepadla pod 4 000 dolárov krátko po dosiahnutí predchádzajúceho maxima tesne pod hranicou 20 000 dolárov v decembri 2017.

Scaramucci v januári poznamenal: „Môže to byť bublina vyhodená do vzduchu,“ … „Očakávame, že tento fond bude volatilný a mohol by aj prichádzať o peniaze.“

Súvisiace: Tesla kúpila bitcoin. Bude na rade Apple?

Scaramucci uviedol, že bitcoin môže náhle klesnúť o 20% až 50%. Taktiež však zdôraznil, že v priebehu posledného desaťročia existuje významná sila bitcoinu: Ak by ste vzali 1 dolár a vložili z neho 99 centov do hotovosti a 1 cent do bitcoinu, táto investičná stratégia by za posledných 10 rokov prekonala 1 dolár investovaný do indexu S&P 500.

Nakoniec poznamenal: “Pravdepodobnejšou trajektóriou je, že ľudia môžu zarobiť monumentálne množstvo peňazí. Bitcoin nie je napojený na politiku Federálneho rezervného systému alebo problémov čo sa týka dodávok zlata,” … “Po bitcoinoch je teraz väčší dopyt ako je jeho ponuka. Cena by tak mala stúpať.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár