Cena_Bitcoinu_za_tyzden_stratila_stvrtinu_svojej_hodnoty

Bitcoin v piatok pokračovala vo svojom klesajúcom obchodovaní a v poslednom týždni tak táto najväčšia virtuálna mena sveta klesla o veľkú časť svojej hodnoty.

Táto kryptomena podľa údajov spoločnosti CoinDesk v piatok dosiahla cenu na úrovni 4 119 dolárov, čím sa jej sedemdňové straty dostali k hodnote viac ako 25 percent. V tomto časovom horizonte vrámci dolárového vyjadrenia cena Bitcoinu klesla o približne 1400 dolárov.

Ostatné kryptomeny v tomto týždni dosiahli podobné výsledky. Ani jedna z 28 najväčších kryptomien, podľa trhovej kapitalizácie neuzavreli piatkové obchodovanie v zisku (podľa CoinMarketCap.com). XRP, ktorá je druhou najväčšou kryptomenou v piatok poklesla o 6%, čím dosiahla svoje týždňové straty na úrovni 10%. Cena Éteru sa za 24 hodín znížila o 7 percent a za týždeň stratila približne 30 percent.

Celková trhová kapitalizácia kryptomien v piatok podľa údajov spoločnosti CoinMarketCap prepadla o 138,6 miliardy dolárov, čo je najnižšia úroveň od septembra 2017. Od svojich maxím trh podľa údajov stratil približne 700 miliárd dolárov.

Súvisiace: Ceny kryptomien sa neustále znižujú. Kedy dosiahnu dno?

Prepad pre bitcoin začal náhle v priebehu minulého týždňa, kedy klesol pod 6000 dolárov a dosiahol 1-ročné minimum. Prudký odpredaj nasledoval, po prekvapivom pokojnom, niekoľko mesačnom obchodovaní virtuálnej meny Bitcoin, od zvyšku svojho volatilného roka. Odvtedy ceny klesli na nové 13-mesačné minimá a klesli pod rozsah okolo 4 300 dolárov.

Pokles cien je jasným kontrastom k predošlému obchodnému dňu počas posledného vďakyvzdania, kedy kryptomeny vstupovali do horúcej série rozsiahlych ziskov, z dôvodu vlny nových retailových investorov. Od toho istého sviatočného týždňa v minulom roku ceny klesli o viac ako 55 percent.

Spustenie prepadu Bitcoinu a iných kryptomien

Niektorí analytici uviedli, že za tento prepad môže tzv. “fork“ (rozdelenie) v kryptomene “Bitcoin Cash“, po ktorom by mali byť vytvorené ďalšie dve kryptomeny, čím sa Bitcoin dostala pod 6 000 dolárov. Táto digitálna mena sa tak v polovici novembra rozdelila na dve verzie a odklonila sa od toho, čo je známe ako “hašovacia sila” (predpis pre prevod vstupného reťazca dát), o ktorom niektorí tvrdili, že tiahli širšie trhy kryptomien na vyššie úrovne. Zdá sa, že obidve strany odpredávajú Bitcoin na “financovanie ťažobných operácií, aby tento súboj vyhrali.”

Úroveň 6 000 dolárov mohla byť pre niektorých obchodníkov kľúčovou úrovňou pre odchod. Prelomenie tejto úrovne u Bitcoinu pravdepodobne vyvolalo “spustenie ďalších strát”, čo mohlo zhoršiť odpredaj. Tieto úrovne podpory bitcoinov boli rozbité, pretože kryptomeny pokračovali aj k presunu na nižšie minimá.

Regulačné zásahy mali taktiež vplyv na ceny

Komisia pre cenné papiere a burzy v USA v priebehu minulého týždňa oznámila svoje prvé sankcie proti zakladateľom kryptopriemyslu, ako súčasť rozsiahleho regulačného a právneho zásahu proti podvodom a zneužívaniam v tomto odvetví.

Graf ceny Bitcoinu za posledný týždeň:

Cena_Bitcoinu_za_tyzden_stratila_stvrtinu_svojej_hodnoty_1

Začiatkom tohto týždňa agentúra Bloomberg uviedla, že americkí regulátori sa zaoberajú otázkou, či v priebehu minulého roka nebol zmanipulovaný rast Bitcoinu na rekordné hodnoty. Traja ľudia, ktorí sú oboznámení s touto záležitosťou uviedli, že Americké ministerstvo spravodlivosti vyšetruje, či obchodníci nepoužívali theter – kontroverznú kryptomenu, kde zakladatelia tvrdia, že voči americkému doláru je obchodovaná v pomere 1:1, na ovplyvňovanie cien Bitcoinu.

Súvisiace: Kryptomeny od januárových maxím prišli o takmer $ 700 miliárd

Bitcoin vníma aj vplyv iných globálnych trhov, ktoré v priebehu posledného týždňa čelili rozsiahlym stratám.

Tom Lee, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti Fundstrat Global Advisors, tento týždeň poznamenal: “Trhy po celom svete sú krehké a panika a sentiment hrajú primeranú úlohu po celom trhu,” … “Znamená to, že bitcoin je v rozpade? Nie. Využitie je stále rozsiahle, ale z krátkodobého hľadiska sú jedná o stav paniky.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Yahoo

Facebook komentár