Kryptomeny_od_januarovych_maxim_prisli_o_takmer_700_miliard

Trh s kryptomenami čelí intenzívnemu odpredaju, pretože investori majú rozsiahle obavy z dôvodu diskusií okolo zvýšenej regulačnej kontroly a z dôvodu ďalšieho rozdelenia najpozoruhodnejšej digitálnej meny bitcoin, známom ako bitcoin cash.

V poobedných londýnskych hodinách obchodovania celková trhová kapitalizácia všetkých kryptomien – ktorá sa vypočítava vynásobením cien počtom mincí – podľa údajov spoločnosti CoinMarketCap klesla na približne 138,6 miliardy dolárov.

To znamená najnižšiu úroveň trhovej kapitalizácie virtuálnych mien od septembra 2017 a pokles o viac ako 80 percent – čo znamená až 700 miliárd dolárov – od dosiahnutia vrcholu nad 830 miliárd dolárov, ktoré ich trhová hodnota dosiahla na začiatku roka.

Súvisiace: Technológia na ktorej spočíva Bitcoin je iba v polovici evolúcie

Pokles cien prichádza po minulo-týždňovom prepade, čo ukončilo tak mesiace relatívne stabilného obchodovania najväčšieho a najznámejšieho digitálneho aktíva na svete, čo predstavuje nezvyčajný jav pre aktívum známe svojou rozsiahlou volatilitou.

Tento krok sa nastal aj z dôvodu správ, že blockchain krytomeny Bitcoin Cash bude rozdeleným na dve kryptomeny, vrámci procesu známom ako “hard fork”.

Fork, ktorý je v podstate softvérovým vylepšením, sa zvyčajne realizuje vtedy, keď existuje nesúhlas s tým, ako sa nemení miera šifrovacieho nástroja na zvládnutie väčšieho objemu obchodovania, ako napríklad “fork” v auguste 2017, ktorý viedol k vytvoreniu kryptomeny Bitcoin Cash.

Minulý týždeň sa tak objavili správy, že sa Bitcoin Cash sa rozdelí na ďalšie dve nové samostatné virtuálne meny – “Bitcoin ABC” a “Bitcoin SV” – v rámci “Satoshiho Vízie” – podľa kontroverzného podnikateľa Craiga Wrighta, ktorý tvrdí, že Satoshi Nakamoto je vynálezcom Bitcoinu.

V dôsledku toho prepadali rôzne kryptomeny, pričom cena Bitcoinu sa znížila pod 6 000 amerických dolárov a ďalšie viaceré digitálne meny túto trajektóriu nasledovali.

V piatok sa najväčšia virtuálna mena sveta sa obchodovala za cenu 4 300 dolárov, čo v poobedných hodinách, podľa CoinMarketCap (za posledných 24 hodín) predstavovalo stratu na hodnote menej ako 4%. Medzitým XRP, digitálny token spojený s blockchainom firmy Ripple poklesol o 6,7 percenta na menej ako 41 centov, zatiaľ čo Éter – digitálny token blockchainu Ethereum, klesol o viac ako 7 percent na takmer 122 dolárov.

Rozšírenie strát na trhu nasleduje aj po utorkovej správe agentúry Bloomberg, že kde Ministerstvo spravodlivosti USA skúma, či obchodníci s krytomenami nepoužívali theter (kde mal byť tento token viazaný na americký dolár) na ovplyvňovanie rastu cien Bitcoinu, na burze Bitfinex.

Tether sa ukázal byť bodom sporu pre celé odvetvie, vzhľadom na pochybnosti o tom, či má dostatok dolárových rezerv, aby sa zhodoval s počtom viazaných mincí v obehu. Spoločnosť Tether to vyvrátila.

Kontroverzný token sa minulý mesiac znížil pod hodnotu jedného dolára, keď klesol až na 93 centov, keďže sa zvyšovali obavy týkajúce sa jeho údajnej úlohy pri riadení rally bitcoinu – ktorý zaznamenal nárast digitálnej mince na takmer 20 tisíc dolárov.

Súvisiace:
Ceny kryptomien sa neustále znižujú. Kedy dosiahnu dno?
Všetko, čo ste chceli vedieť o FinTechu

Ale Mati Greenspan, ktorý je vedúcim analytikom trhov v spoločnosti eToro, trval na tom, že trh je stále vedený “technickými vlastnosťami”. “Cena Bitcoinu je za posledné tri roky v zisku viac ako 1 000 percent, najmä potom, čo bol spustený veľký optimizmus v štvrtom štvrťroku 2017 a aktuálne vidíme jednoduchú korekciu.”

“V percentuálnom vyjadrení je tento typ strát pre kryptomenu Bitcoin úplne normálny a stalo sa to mnohokrát od jeho vzniku.”

Vyskytlo sa niekoľko prípadov, v ktorých sa ukázalo, že cena bitcoinu sa výrazne prepadla.

Greenspan ďalej poznamenal: “V krypto priestore je veľké množstvo vedľajších príbehov, ako aj práve teraz a niektoré z nich sú pomerne zložité, vrátane „hard forku“, ale žiadna z nich nemá zásadné dôvody na to, aby ceny prepadali.”

“V skutočnosti sa deje opak.” Sektor kryptomien postupuje rýchlym tempom, blockchainové projekty si získavajú rozsiahlu popularitu a inštitucionálni hráči sa pripravujú na vstup do priestoru.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Fortune

Facebook komentár